Posle 40 godina prvi izbori bez Mugabea 1Foto: EPA-EFE/STR

Građani Zimbabvea su prvi put izašli na biračka mesta od smene predsednika Roberta Mugabea, a jučerašnji izbori su označeni kao glasanje od izuzetne važnosti, budući da će njegov ishod odrediti višedecenijsku budućnost bivše britanske kolonije.

Glavni kandidati na izborima bili su 75-godišnji Emerson Mnangagva, dugogodišnji Mugabeov saveznik, i 40-godišnji Nelson Čamisa, advokat i svešteno lice koji bi u slučaju pobede postao najmlađi šef države u istoriji Zimbabvea. U državi koja žudi za promenama nakon višedecenijske ekonomske paralize i gotovo 40 godina vladavine Mugabea (94), pravo glasa je imalo 5,5 miliona ljudi, koji su na biračkim mestima danas mogli da se izjasne između sedam ujutru i sedam uveče.

Kako su prenele agencije, ispred pojedinih birališta se mogao videti prilično dug red. Hiljade izbornih posmatrača je bilo raspoređeno u zemlji da bi nadgledali proces za koji opozicija tvrdi da nije pravičan. „Jednostavno moram ovo da uradim. Moram da doživim bolji Zimbabve za moju decu. Teška su vremena“, rekao je Tavanda Petru (28), koji nema posao, a koji je glasao u Mbareu, siromašnijem okrugu Hararea.

„Uzbuđena sam, glasam prvi put. Samo želim vladu koja će stvarati nova radna mesta. Položila sam ispite, ali ne mogu da pohađam fakultet. Ekonomija nam je uništena“, rekla je Tavanda Mudondo (18), koja prodaje punjače za mobilne telefone na ulici.

Mugabe je u nedelju na zaprepašćenje mnogih rekao da neće glasati za svoju bivšu stranku Zanu-PF ili aktuelnog predsednika. Generali Zimbabvea su prošle godine šokirali svet kada su smenili Mugabea i na njegovo mesto postavili Mnangagvu iako je on navodno pokušavao da za svog naslednika postavi svoju suprugu Grejs. U prvom obračanju od kada ga je s vlasti u novembru prošle godine smenila vojska, Mugabe je novinarima u Harareu rekao da će glasati za Pokret za demokratske promene (MDC), najveću opozicionu partiju u zemlji, i njenog kandidata Čamisu.

„Ne mogu da glasam za partiju ili za one na vlasti zbog kojih sam u ovoj situaciji. Ne mogu da glasam za njih, ne mogu. Izgleda da (Čamisa) dobro prolazi na mitinzima. Voleo bih da ga upoznam ako pobedi. Ko god da pobedi, želimo mu dobro. Prihvatimo tu odluku“, rekao je Mugabe na, kako su prenele agencije, haotičnoj konferenciji za novinare koja je na brzinu organizovana u njegovoj kući.

U anketama javnog mnjenja Mnangagva, bivši šef obaveštajaca i pomoćnik Mugabea, koji je bio poznat kao „Krokodil“ zbog reputacije da je sklon beskrupuloznim metodama za ostvarenje svojih ciljeva, bio je u blagoj prednosti u odnosu na Čamisu, koji je, prema pisanju Gardijana, poznat kao dobar govornik. Ako nijedan od dvojice kandidata ne osvoji više od polovine glasova, 8. septembra će biti održan drugi krug izbora.

Mnangagva je obećao da će obnoviti posrnulu ekonomiju, privući strane investicije i rešiti rasne i plemenske podele. Čamisa, koji je svoje retoričke sposobnosti usavršio u sudnicama i propovedaonicama, privukao je mlade i nezaposlene birače koji su frustrirani gotovo četrdesetogodišnjom vladavinom Zanu-PF-a. Mnangagva je danas apelovao na građane da ostanu mirni. „Mi smo jedan narod, s jednim snom i jednom sudbinom. Ili ćemo zajedno plivati ili ćemo zajedno potonuti“, poručio je Mnangagva.

Kampanja Zanu-PF-a kulminirala je na mitingu u subotu. Prema pisanju Gardijana, iako su organizacione sposobnosti stranke došle do izražaja, stadion na kojem je skup održan bio je daleko od punog, aplauzi nisu bili uverljivi, a stotine ljudi se uputilo ka izlazu pre nego što je predsednik završio govor.

Na prošlonedeljnom mitingu u Čitungvizi Čamisa je svojim pristalicama rekao da su zalozi veliki. „Sredovečni“ Mnangagva treba da se povuče zarad nove generacije i novih stilova politike, rekao je Čamisa za Obzerver nakon što je sišao s govornice. „Zimbabveu nije potreban veliki čovek“, rekao je on, aludirajući na autokrate koji decenijama vladaju širom Afrike, „već velika ideja“.

Ekonomija Zimbabvea je u veoma lošem stanju. Zemlja ima ogromne dugove, sve veću stopu nezaposlenosti, ogromnu stopu siromaštva i nema funkcionalnu valutu. Veći deo njenog stanovništva zna samo za Zanu-PF na vlasti.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari