Posle Hamadana Rusi i u Indžirliku? 1

Čitaoci zbilja vrlo ozbiljnog nemačkog dnevnika Frankfurter algemajne cajtung (FAZ) u svojim komentarima su gotovo listom graknuli.

Toj se novini zbilja retko omakne takva politički nekorektna iskrenost kakva se u poslednjoj rečenici omakla uredniku Rajneru Hermanu u njegovom komentaru.

„Proširivanje osovine Moskva – Teheran – Damask Turskom bila bi za Zapad još jedan poraz u borbi za Siriju“ pošto se u Moskvi čuju prvi glasovi da bi ruski vojni avioni uskoro mogli da budu stacionirani i u turskoj vazdušnoj bazi Indžirlik, zaključio je Herman svoj komentar u kome skreće pažnju da se u Moskvi čuju prvi glasovi o tome da bi ruski vojni avioni uskoro mogli da budu stacionirani i u turskoj vazdušnoj bazi Indžirlik i da i odatle vrše svoje operacije u Siriji.

„Trenutak, gospodine Herman, da li biste mogli nama neobrazovanim čitaocima FAZ-a jednom da objasnite sa kojim mandatom ‘Zapad’ vodi „rat za Siriju“? Da li je Asad ‘Islamska država’ protiv koje je anti-ID koalicija usmerila svoju Operation Daech?… I šta je uopšte cilj u ‘ratu za Siriju’, napisao je čitalac koji se potpisao sa Hans Majer.

U ruskim medijima se zbilja vodi rasprava stručnjaka oko mogućnosti da ruske vojne snage, posle iranskog aerodroma Hamadan, koriste i bazu Indžirlik u Turskoj, ali preovlađuju mišljenja da tamo nije moguće obezbediti, sa vojnotehničke tačke gledanja, zahteve tajnosti i bezbednosti koji su, pored skraćivanja razdaljine za dejstvo, u iranskoj bazi obezbeđeni u najvećoj meri. Ruski avioni iz Indžirlika bi delovali, napominje se, pod prismotrom svih mogućih obaveštajno-bezbednosnih struktura SAD. A da se ne govori o tome da bi sa prisustvom ruskih vojnih aviona morale da se saglase i ostale članice NATO koje tu bazu koriste, saglasni su eksperti koje citiraju ruski mediji.

Sličnim i još gorim komentarima čitaocu Majeru su se pridružili i drugi čija je poenta bila u pitanju: misli li iko o tome da u tom „ratu za Siriju“ ginu stotine i hiljade ljudi?

Kao, misli. Pošto je specijalni predstavnik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Stafan de Mistura u četvrtak demonstrirao svoje nezadovoljstvo zbog opstrukcije akcije dostavljanja humanitarne pomoći građanima u opkoljenim delovima Sirije, Ministarstvo odbrane Rusije je objavilo ponudu da već od sledeće nedelje, jednom nedeljno, obezbedi prekid borbi oko Alepa od 48 sati. Ujedinjene nacije su ovu ponudu pozdravile i pozvale SAD da utiču na naoružane opozicione grupe da se tom prekidu vatre i same pridruže. Zvanični predstavnik Stejt departmenta DŽon Kirbi rekao je da SAD neće okrenuti glavu od iskrenih napora da se olakša život ljudima u Alepu. Ministarstvo odbrane Rusije je preciziralo da bi 48-časovni prekid vatre trebalo da služi dostavi hrane, lekova i obnavljanju komunalne infrastrukture porušene za vreme bombardovanja. Sad ostaje da se sačeka izvedba ovog novog nivoa humanosti u ratu u Siriji čijom se odlučujućom bitkom, kako veruje i pomenuti komentator FAZ-a, smatra trenutna bitka za Alepo.

Ne gađamo naselja, kaže Moskva

Moskva – Ministarstvo odbrane Rusije je juče negiralo tvrdnje da su ruske snage odgovorne za bombardovanje Alepa u kome je ranjen petogodišnji dečak čije snimke su objavili mediji širom sveta. U saopštenju se navodi da ruske snage ne gađaju naseljena područja, već da to čine ekstremisti. Ministarstvo odbrane Rusije tvrdi da je kuća u kojoj je dečak živeo nije oštećena avio- bombama, već eksplozivnom napravom aktiviranom sa zemlje. FoNet

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari