Posle skoro 70 godina otkrili da su zamenjeni na rođenju – kućni DNK test im promenio živote 1foto: Shutterstock/JHVEPhoto

Bio je to jednostavni kućni DNK test, božićni poklon, koji je zauvek promenio živote dvojice Kanađana.

Rišar Bove, iz obalskog gradića Sišelt u Britanskoj Kolumbiji, odrastao je celog života verujući da je domorodac. Ali, test koji je uradio pokazao je da ima mešavinu ukrajinske, Aškenazi Jevreja i poljske krvi, piše BBC, a prenosi N1.

Negde u isto vreme i skoro 2.400 kilometara dalje, sestra Edija Ejmbrouza iz Vinipega u Manitobi, koju je odgajila ukrajinska porodica, takođe je uradila DNK test i otkrila da nije u srodstvu sa Edijem.

Zapravo, Rišar Bove je bio njen biološki brat.

To je dovelo do otkrića koje im je promenilo život: da su Rišar Bove i Edi Ejmbrouz rođeni istog dana u istoj bolnici u gradiću Arborgu u Manitobi 1955. godine, ali su zamenjeni na rođenju.

Ove sedmice, skoro 70 godina kasnije, Bove i Ejmbrouz su dobili lično formalno izvinjenje od premijera Manitobe Vaba Kinjua, zbog traume koje su preživeli zbog zamene.

„Želim da pružim izvinjenje na koje se dugo čekalo, za radnje koje su povredile dvoje dece, dva para roditelja i dve porodice tokom mnogih generacija. Ponekad se od nas traži da razumemo empatiju i saosećanje tako što ćemo razmotriti kako je to hodati u tuđim cipelama“, kazao je premijer.

U svojim ranim godinama, Bove i Ejmbrouz su živeli prilično različite živote, rekao je njihov advokat Bil Gejndž za BBC.

Bovea (68) odgajio je domorodački narod Meti u Kanadi, koji ima pomešane domorodačke i evropske korene.

Njegov otac je umro kada je imao tri godine, tako da je on bio odgovoran za svoje mlađe sestre, dok mu se majka borila sa gubitkom.

Pohađao je dnevnu školu za domorodačku decu, a kasnije je nasilno odveden od svoje porodice šezdesetih godina, u sklopu asimilacione politike u Kanadi gde su domorodačka deca bila smeštana ili u domove ili su usvajana van svojih zajednica.

U isto vreme, Ejmbrouz je odrastao na farmi u ruralnom delu Manitobe, uz roditelje ukrajinskog porekla koji su ga veoma voleli i brinuli o njemu, kazao je Gejndž, gde je slušao ukrajinske folk pesme pre spavanja. Kasnije je i on dat na usvajanje, nakon što je ostao siroče u 12. godini.

Tokom života, Ejmbrouz nikad nije pomislio da je domorodačkog porekla.

Godinama je Bove bio ponosan što ima jedini domorodački ribarski brod na obali Britanske Kolumbije.

„Sada je shvatio da su svi domoroci osim njega“, navodi Gejndž.

U svom izvinjenju, premijer Manitobe je primetio da su se životi dvojice muškaraca pomalo preklapali tokom godina.

Kao dete, Ejmbrouz je pitao devojčicu koja je živela nekoliko gradića dalje da bude u njegovom bejzbol timu tokom raspusta, dodao je premijer, „ne znajući da mu je ona zapravo bila biološka sestra“.

I kada je bio tinejdžer, Boveova ljubav prema pecanju dovela ga je na istu obalu kao i njegovu biološku sestru, koja je pecala pored njega, a nisu znali da su u rodu.

Uprkos gubicima, Gejndž je kazao da su oboje veoma ponosni na to ko su postali i na porodice koje su ih podigle. A sada su stekli i nove porodice.

Ejmbrouz je stupio u kontakt sa biološkim rođacima, i postao je član Manitoba Meti federacije.

Bove, takođe, planira da se poveže sa biološkom porodicom, a od kako je sve otkriveno, njegove dve odrasle ćerke tetovirale su „Ejmbrouz“ na rukama, u čast prezimena koje je trebalo da nosi njihov otac.

Tražili izvinjenje i finansijsku kompenzaciju

Dvojica muškaraca su tražila preko svog pravnog zastupnika Gejndža da dobiju i izvinjenje i finansijsku kompenzaciju od provincije Manitobe.

Gejndž je kazao da prvobitno, provincija nije komentarisala ono što im se desilo, tvrdeći da je bolnicom u kojoj se desila greška upravljala opština, te nije odgovornost provincije.

Međutim, posle promene u vladi i dolaska Kinjua kao prvog domorodačkog premijera od 1887, ton se promenio.

Izvinjenje je značajno priznanje da se „greška desila, da je uticala na sve njih“, ocenjuje Gejndž, misleći na Bovea, Ejmbrouza i njihove porodice.

Nema, međutim, reči o tome da li će dobiti finansijsku kompenzaciju, mada je Gejndž naveo da će i dalje to ganjati.

Ovaj advokat iz Vinipega je u prošlosti uspešno dobijao kompenzacije u drugim slučajevima zamenjenih Kanađana, ali u tim slučajevima, oni su rođeni u federalnim bolnicama.

Bove i Ejmbrouz su treći poznati slučaj zamenjenih beba na rođenju u Manitobi.

Gejndž je kazao da je teško saznati koliko se često dešavaju ovi slučajevi.

Naveo je da su Bove i Ejmbrouz došli do otkrića da su zamenjeni samo zahvaljujući srećnoj slučajnosti – DNK kućnog testa.

„Ovo je samo moja pretpostavka, ali ja verujem da kako ovi DNK kućni testovi postanu rasprostranjeniji, to će se otkriti više ovakvih slučajeva“, zaključio je Gejndž, prenosi N1.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari