Tramp i Kamala HarisFoto: EPA-EFEJUSTIN LANE EPA-EFEBONNIE CASH

Kandidatkinja američkih demokrata Kamala Haris i kandidat republikanaca Donald Tramp susrešće se u prvom, a čini se i u jedinom TV-duelu na ovim predsedničkim izborima. Šta se može očekivati?

Kandidatkinja američkih Demokrata, potpredsednica Kamala Haris, stigla je još juče u Filadelfiju gde će se ovog utorka održati TV-debata s bivšim predsednikom i republikanskim kandidatom Donaldom Trampom.

Duel je zakazan za 21 čas (0030 UTC u sredu) na televiziji Ej-Bi-Si njuz (ABC News). To će biti prvi debata Tramp i Haris, čak njihov prvi susret. Predsednički izbori u SAD održavaju se 5. novembra.

Kako se pripremaju za debatu?

Haris je izjavila da se uoči debate oseća „dobro“. Istovremeno kaže i da je spremna na moguće lične uvrede od strane Trampa, koji ju je i ranije napadao zbog njenog rasnog identiteta i inteligencije.

„Za njega ne postoji granica u smislu koliko će nisko da padne i trebalo bi da bude spremni na to“, rekla je Haris. „A trebalo bi da budemo spremni i na to da će verovatno da govori mnogo neistina“, dodala je.

Haris će kritikovati bivšeg predsednika zbog prava na abortus, nakon što je Vrhovni sud uz pomoć konzervativne većine poništio zakon kojim je dozvoljen abortus – što potez suda koji Tramp podržava. Takođe će verovatno da kritikuje Trampovu ulogu u nemirima na Kapitolu 6. januara 2021. i oceniće da će on, ukoliko preuzme dužnost, da sprovede ultrakonzervativnu političku platformu „Projekat 2025“.

Što se tiče Trampa, on će verovatno da kritikuje Haris u vezi s inflacijom i načinom na koji se aktuelna administracija nosi s problemom s migranata na američko-meksičkoj granici. Tramp je ujedno poznat po tome što je nepredvidljiv kada su u pitanju debate i javna događanja.

„Ne možete se pripremiti za predsednika Trampa. Jednostavno nema načina da to uradite“, rekao je novinarima savetnik Trampove kampanje Džason Miler. On je Kamalu Harisu uporedio s „bokserom koji pokušava da se pripremi za Muhameda Alija“. „Ne znate iz kojeg će ugla da krene na vas“, rekao je Miller.

Bivša demokratska kongresmenka Tulsi Gabard asistira Trampu u pripremama kampanje. Gabard ima iskustva jer se ranije susretala u debatama sa Kamalom Haris na predizborima Demokratske stranke 2020.

Šta sve ostavlja utisak?

TV-duel je značajan i zbog predstavljanja kandidata. Haris je prethodno bila tužiteljka u svojoj rodnoj državi Kaliforniji, pre nego što je imenovana na višu dužnost, a Tramp je osuđivan i suočava se s desetinama optužbi.

Godine će takođe igrati ulogu na sceni i načinu na koji TV-gledaoci doživljavaju duel. Tramp ima 78 godina, Haris 59. Prethodnik Kamale Haris, 81-godišnji Džo Bajden, aktuelni predsednik, povukao je svoju kandidaturu zbog zabrinutosti oko njegove starosti i zdravlja.

U debati će se raspravljati o ekonomiji, imigraciji, spoljnoj politici i drugim temama, ali će i način na koji se kandidati pojavljuju pred kamerama ostaviti trajan utisak na glasače. Tako se u septembru 1960. tadašnji potpredsednik Ričard Nikson, u prvom TV-duelu kandidata za predsednika koju je prenosila nacionalna televizija, suočio sa senatorom Džonom F. Kenijem.

Uoči debate, Nikson je bio favorit u trci, sa osam godina iskustva iza sebe u administraciji predsednika Dvajta Ajzenhauera i velikim vođstvom u odnosu na Kenedija u ispitivanjima javnog mnjenja. Nikson je, međutim, u debati delovao bolešljivo, s obzirom na to da je prethodno bio hospitalizovan zbog povrede kolena. Kenedi je delovao „televizičnije“ i mladolikije. Milioni Amerikanaca gledali su taj TV-duel, a nakon toga Kenedijev rejting je skočio i on je na kraju pobedio Niksona na izborima u novembru 1960. godine.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari