Najduži rat u američkoj istoriji je okončan u noći između ponedeljka i utorka, nešto pre ponoći po lokalnom vremenu u Avganistanu, pošto je poslednji avion za evakuaciju poleteo sa aerodroma u Kabulu.
U vojni teretni avion C-17 sa aerodromske piste su se nekoliko minuta pre isteka roka 31. avgusta za povlačenje američke vojske ukrcala dva poslednja Amerikanca – američki komandant koji je nadgledao operaciju evakuacije general major Kristofer Donahju iz 82. vazduhoplovne divizije i vršilac dužnosti ambasadora SAD Ros Vilson, izvestio je Gardijan.
Američko prisustvo u Avganistanu je na taj način okončano nakon gotovo 20 godina, budući da su trupe SAD u zemlji raspoređene nekoliko nedelja nakon terorističkih napada 11. septembra 2001.
SAD su predale poslednje uporište u Kabulu gerilskoj grupi koju su 2001. s vlasti smenile isprva s lakoćom, što je, kako piše britanski list, poraz koji se može meriti sa onim u Vijetnmu.
Kako se navodi, nije bilo fanfara ili ceremonije, kao ni predaje zastave novim „gospodarima“ u Kabulu.
Sva preostala blindirana vozila i druga vojna oprema je uništena, a talibani su zvanično obavešteni da je poleteo poslednji avion, te su, izvestio je Bi-Bi-Si, na aerodromu u Kabulu proglasili pobedu, simbolično prošetavši pistom.
Portparol talibana Zabihulah Mudžahid rekao je u onlajn izjavi snimljenoj dok je hodao kroz aerodrom: „Svet je trebalo da nauči lekciju i ovo je zadovoljavajući trenutak pobede“, prenela je Beta.
Talibanski zvaničnici, okruženi pripadnicima svojih specijalnih snaga, snimali su prazan aerodrom mobilnim telefonima.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken je rekao kasnije da je „počelo novo poglavlje“, pošto je vojna operacija završena i počinje diplomatska misija.
Prema njegovim rečima, američka diplomatska misija je sada prebačena iz Kabula u Katar, a u Avganistanu je ostalo više od sto Amerikanaca koji žele da odu, ali nisu mogli da se ukrcaju na poslednje avione koji su napustili zemlju, te će, naglasio je, Stejt department i dalje raditi na tome da se evakuišu.
On je ponovio da će se insistirati na tome da se talibani drže svojih obećanja i dopuste ljudima koji to žele da napuste zemlju.
Blinken je takođe naglasio da je vreme da se „izvuku lekcije“ iz dvadesetogodišnjeg američkog prisustva u Avganistanu.
Šef američke diplomatije je rekao i da će SAD sarađivati sa talibanima ako ispunjavaju preuzete obaveze, ali da novi „gospodari“ Avganistana treba da „zasluže“ svoj zahtev za legitimitet i međunarodnu pomoć.
„Svaka faza koju ćemo slediti neće biti zasnovana na onome šta kaže talibanska vlada, već na onome što radi da poštuje svoje preuzete obaveze“, rekao je Blinken, prenela je Beta.
Ubrzo nakon što je poslednji avion poleteo iz Avganistana, šef Centralne komande SAD general Kenet Mekenzi je preko videolinka u Pentagonu objavio istorijski trenutak povlačenja.
„Večerašnje povlačenje označava okončanje vojne komponente evakuacije, ali i kraj gotovo dvadesetogodišnje misije koja je počela u Avganistanu ubrzo nakon 11. septembra 2001. godine“, rekao je Mekenzi.
„Cena toga je bila smrt 2.461 pripadnika američke vojske i civila dok je više od 20.000 ranjenih.“
On je ukazao da je u ukupan broj uključeno i 13 pripadnika vojske SAD koji su ubijeni u četvrtak nakon napada koji je izvršio regionalni ogranak Islamske države.
„Sada je naše dvadesetogodišnje prisustvo u Avganistanu okončano“, naveo je predsednik SAD Džozef Bajden u svom saopštenju, pozdravivši „hrabrost, profesionalizam i odlučnost bez premca“ američkih vojnika koji su izvršili istorijsku evakuaciju.
Zalmaj Kalilzad, specijalni predstavnik SAD za pomirenje u Avganistanu, rekao je da se Avganistanci sada „suočavaju s trenutkom odluke i prilike“.
„ Budućnost njihove zemlje je u njihovim rukama. Oni će izabrati svoj put u potpunom suverenitetu. Ovo je i šansa da svoj rat privedu kraju.“
Talibanski borci su u Kabulu slavljeničkom rafalnom paljbom označili odlazak poslednjeg američkog aviona iz Avganistana.
„Večeras u 12 sati su poslednji američki vojnici napustili aerodrom u Kabulu, te je Avganistan potpuno slobodan i nezavistan“, saopštio je portparol Mudžahid.
Procenjuje se da je od 2001. u nasilju stradalo gotovo 50.000 avganistanskih civila i 70.000 avganistanskih vojnika i pripadnika policije.
Gardijan ukazuje da s obzirom na to da talibani učvršćuju kontrolu širom zemlje, a da je Islamska država sve aktivnija, te da SAD obećavaju da će nastaviti s vazdušnim napadima na njih, gotovo je izvesno da to što je poslednji američki avion napustio Avganistan ne znači kraj nasilja na dnevnom nivou s kojim se suočavaju Avganistanci.
Mekenzi je procenio da na tlu Avganistana ima dve hiljade „okorelih“ boraca Islamske države, pored onih koje su proteklih dana oslobodili talibani iz zatvora.
„Smatram da će to predstojećih dana predstavljati izazov za talibane“, rekao je general.
U poslednja 24 sata američkog prisustva u Avganistanu iz zemlje je evakuisano oko hiljadu Avganistanaca koji su radili za SAD, te ukupan broj evakuisanih civila ovog meseca iznosi 123.000.
Od tog broja 79.000, uključujući 6.000 američkih državljana, evakuisala je vojska SAD.
Ovo je najveća „neborbena evakuacija“ u američkoj vojnoj istoriji.
Mekenzi je rekao da je to „monumentalno dostignuće“, ukazujući da to uključuje izvlačenje helikopterom u tri navrata 185 Amerikanaca i 21 Nemca koji nisu imali kud.
Pored toga, specijalne snage su kopnenim putem do aerodroma dovele 2.017 ugroženih Avganistanaca, 1.064 američkih državljana i 127 državljana trećih zemalja.
Iako na aerodromskoj pisti nije ostavljen niko ko je želeo da se evakuiše, Mekenzi je priznao da je bilo „veoma tužnih momenata u vezi sa ovim povlačenjem“.
„Nismo izvukli sve koje smo hteli“, rekao je i dodao da će to „sada biti zadatak diplomata“.
„Tražio sam od državnog sekretara da upravlja stalnom koordinacijom s našim međunarodnim partnerima da bi se omogućio bezbedan prolaz za sve Amerikance, avganistanske partnere i strane državljane koji žele da napuste Avganistan“, naveo je Bajden u saopštenju.
„Talibani su obećali bezbedan prolaz i svet će zahtevati da to obećanje održe.“
Bajden je rekao da se nada da će se diplomatski rad nadovezati na ublaženu verziju rezolucije Saveta bezbednosti UN koja je usvojena ranije u ponedeljak u kojoj se navodi da se „očekuje“ da talibani ispoštuju obavezu da omoguće Avganistancima da napuste zemlju i da se „zahteva“ da se aerodrom u Kabulu ponovo bezbedno otvori.
U njemu se, međutim, ne zahteva uspostavljanje bezbedne zone pod pokroviteljstvom UN u glavnom gradu Avganistana, što su predlagali Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Nemačka.
Evakuacija je okončana pošto je Pentagon saopštio da se otvara istraga u vezi sa navodima o civilnim žrtvama napada dronom u Kabulu, uz opasku da „nije u poziciji da osporava“ izveštaje da je u napadu dronom u nedelju ubijeno devetoro članova jedne porodice, uključujući sedmoro dece.
Napad je izvršen u ulici u Kabuli u kojoj je živela porodica, a među poginulima je bilo troje dece od dve godine, dvoje od tri i dvoje starije dece.
Prema nekim navodima iz Kabula, neka od dece su izašla da pozdrave jednog od ubijenih odraslih koji je bio službenik NVO i vraćao se kući.
Na evakuaciju čeka još oko sto Britanaca
Broj Britanaca koji nisu mogli da budu evakuisani iz Avganistana pre kraja britanske operacije izvlačenja sveo se na oko sto, saopštila je juče britanska vlada, koja je pod udarom kritika zbog upravljanja avganistanskom krizom.Britanija je u subotu završila evakuaciju Britanaca i ugroženih Avganistanaca, ili onih koje je lokalno zapošljavala, neposredno pred konačno povlačenje SAD.
Međutim, vlada je kritikovana zato što je ostavila brojne ljude koji je trebalo da budu evakuisani.
„Žalimo što je bilo ko ostao“, rekao je šef britanske diplomatije Domink Rab za televiziju Skaj njuz.
Beta-AFP
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.