Poslednji čuvari tradicije: Mongolski lovci kojima su orlovi mnogo više od običnog oružja 1EPA-EFE/RONALD WITTEK

Kazaci koji žive na zapadu Mongolije jedni su od najboljih lovaca na svetu, a posebni su po veličanstvenim surim orlovima kojima love lisice, zečeve i vukove. Iako nisu etnički Mongoli, lovci već vekovima žive na mongolskoj strani planina Altaj, piše punkufer.hr.

Pre dvadeset godina osnovana je zajednica koja je u početku brojala 380 članova, ali od tada njihov je broj varirao.

Kazaci su turkijski narod iz srednje Azije koji živi pretežno u Kazahstanu, ali i Kini, Uzbekistanu, kao i Mongoliji. Potiču od niza turkijskih i mongolskih plemena i tradicionalno su bili nomadski stočari. Sa svojim su se krdima konja, ovaca, kamila, koza i goveda kretali između letnjih i zimskih pašnjaka, prevaljujući udaljenosti i do 1.500 kilometara.

Stanovali su u pokretnim jurtama, koje su se u nekim područjima upotrebljavale još pred kraj 20. veka. Velik broj Kazaha ubijen u staljinističkim čistkama ili je umro od posledica gladi i epidemija, a oko milion ih se iselilo iz Kazahstana, između ostalog u Kinu, Mongoliju, Avganistan, piše punkufer.hr.

Lovci sa surim orlovima tek su deo Kazaha, a veštini koja se prenosi s generacije na generaciju sve se češće uče i devojčice, a ne samo dečaci. Sa 13 godina počinju da uče, kada mlade ruke postanu dovoljno snažne da mogu izdržati težinu velike ptice. Da bi se moglo loviti s orlovima potrebno je veliko razumevanje i poštovanje prirode koje se uči godinama.

Suri orao može da naraste do jednog metra s rasponom krila preko dva metra, a može težiti od 2,5 do sedam kilograma.

Zahvaljujući velikim i snažnim krilima suri orao leti vrlo visoko, a oštrim i snažnim kljunom, kao i kandžama, žrtvu lako kida na komadiće. Iako je očekivani životni vek surog orla od 30 do 50 godina, većina dresiranih orlova se pušta nakon pet, šest godina kako bi se održao rast populacije.

Lovci s orlovima love u hladnijem delu godine. Neretko oni danima jašu konje kroz sneg do planine ili grebena koji pruža dobar pogled na plen. Kad ga uoče, jahači jurnu prema plenu kako bi ga isterali na čistinu, a zatim orao obavlja krvavi posao.

Kada dođe vreme da se orao pusti u slobodu kako bi osigurao nove potomke lovci tradicionalno, na prolećno jutro, ostavljaju čitavu ovcu na planini kao oproštajni poklon da bi ptica imala dovoljno snage za dalje.

U oktobru se održava veliki festival lova na orlove u pokrajini Bayan-Ulgii, a nedaleko od Ulanbatora na prolećnom festivalu turisti mogu videti vrsne lovce i njihove u punom sjaju. U Nacionalnom parku Altai Tavan Bogd posetioci mogu dogovoriti susret s nekim od lovaca kako bi naučili više od njihovoj veštini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari