U 2018. industrije „informacija i komunikacija“ su bile najbolje plaćeni sektori rada u 12 od 27 država članica Evropske unije, a na drugom mestu su se našle u još četiri države članice.
Prema podacima Eurostata, prosečne bruto mesečne zarade bile su visoke i u sektorima finansija i osiguranja. Iako su poslovi u ovim sektorima bili najplaćeniji u „samo“ četiri države članice (Francuska, Mađarska, Malta i Švedska), u čak 16 zemalja su se našli na drugom mestu, a u šest na trećem.
Među oblastima rada sa visokom zaradom našlo se i „snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom“, koja je bila najbolje plaćena industrija u šest država članica, a druga po visini u druge dve.
Na suprotnoj strani, „usluge smeštaja i snabdevanja hranom“ identifikovane su kao najniže plaćena industrija u svim državama članicama osim Grčke, Malte i Slovenije (druga najniža) i Hrvatske (treća najniža).
„Administrativne usluge i usluge podrške“ rangirane su kao druga najniže plaćena oblast rada u većini država članica (12 od 27) i ukupno najniže u tri zemlje (Grčka, Hrvatska i Slovenija).
„Obrazovanje“ je bila najbolje plaćena ekonomska aktivnost u Luksemburgu, a druga na Kipru 2018. godine.
Sa druge strane, „trgovina na veliko i malo; popravka motornih vozila i motocikala“ koji su u proseku bili najplaćeniji u Grčkoj, svrstani su među industrije sa niskom zaradom u većini ostalih država članica.
Zarada u „građevinarstvu“ našla se negde na sredini u većini država članica, a najviše je rangirana kao šesti najplaćeniji sektor u Poljskoj, a sedmi u Estoniji, Letoniji, Holandiji i Švedskoj.
Suprotno tome, građevinski sektor je bio najniže plaćen na Malti u 2018. godini, a takođe je bio među najnižima u Hrvatskoj i Rumuniji (drugi najniži), kao i u Mađarskoj, Portugalu i Sloveniji (treći najniži).
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.