Politico: Postoji jedan garantovani pobednik na izborima u SAD 1Foto: EPA-EFE/ERIK S. LESSER

Postoji jedan garantovani pobednik na današnjim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD): zavisnost Evrope od američkih fosilnih goriva.

I Kamala Haris i Donald Tramp u pokušaju da osvoje Belu kuću zagovarali su američki izvoz gasa iako sa predvidljivo suprotstavljenom retorikom. To će u Evropi doći kao olakšanje, piše Politico.

Od invazije Rusije punog obima na Ukrajinu pre skoro tri godine, Evropska unija se bori za alternativne dobavljače energije – a Vašington je bio previše srećan da to učini.

U prvoj polovini ove godine, SAD su obezbedile oko 48 odsto uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) u EU, u poređenju sa 16 odsto Rusije.

A prošle godine, SAD su postale najveći svetski izvoznik najvažnijeg goriva.

Međutim, SAD su prestrašile evropske zvaničnike ranije ove godine kada je predsednik Džo Bajden pauzirao dozvole za nove LNG projekte kako bi razmotrio ekološke i ekonomske efekte.

Taj potez je izazvao strah od budućih nestašica i upozorenja da je Evropa pogrešila što je preterano oslanjanje na Rusiju zamenila prevelikim oslanjanjem na Ameriku.

Evropa, međutim, može biti mirna. Bilo da se vrati trampizam ili dođe Kamala svi se slažu da Evropa neće uskoro izgubiti pristup američkom gasu.

„Ne postoji odluka koju bi novi predsednik mogao da donese o LNG-u koja bi mnogo značila za evropska energetska tržišta ove ili sledeće zime“, rekao je Tom Marzec-Manser, vodeći analitičar tržišta gasa u robnom gigantu ICIS.

Kada su SAD prvi put obelodanile svoju odluku da privremeno zaustave izdavanje dozvola za nova postrojenja za LNG, to je viđeno kao ustupak ekološki svesnim glasačima.

Međutim, na globalnom nivou, u igri su bila i druga politička razmatranja odnosno potreba da se ne izgubi ključni izvor energije.

Vladini zvaničnici širom sveta dali su pažnju administraciji Bajdena, rekao je u nedavnom intervjuu zamenik sekretara američkog Ministarstva energetike Dejvid Turk.

Ali, kako je primetio, čak i veliki američki kupci LNG takođe preduzimaju korake da na kraju smanje sopstvenu potražnju.

„Razgovarali smo sa našim japanskim kolegama, našim korejskim kolegama, svim našim kolegama“, rekao je on.

„I kada objašnjavamo razloge zašto radimo ovu studiju, zašto pravimo pauzu, čuo sam mnogo komfora koji treba da uradimo kako treba, ne samo implikacijama na nacionalnu bezbednost, već i sam čuo i od mnogih od ovih zemalja, posebno u Evropi, da moramo postupiti ispravno i u pogledu klimatskih i ekoloških razmatranja.“

Pretpostavlja se da bi revizija Bajdenove inicijative opstala samo pod predsedništvom Haris.

Trampov tim bi želeo da što pre odobri dozvole za izvoz LNG, bez obzira da li je Evropi potreban gas ili ne, kažu analitičari.

Sam Tramp se hvalio da su rezerve nafte i gasa „tečno zlato“ za SAD i tokom njegove administracije je skoro stalno promovisao industriju LNG.

Očekivanja su da će Trampovo odeljenje za energetiku ignorisati sve sugestije o prilagođavanju procesa izdavanja dozvola za gas i da će Kongres predvođen republikancima pokušati da skrati ulogu odeljenja u tom pitanju.

„Pod Trampovom administracijom, to će biti punom brzinom“, rekao je Ben Kejhil, stručnjak za energetska tržišta sa Univerziteta Teksas u Ostinu.

Ali ignorisanje nalaza iz revizije koju je pokrenuo Bajden moglo bi da stvori prepreke za dobijanje novih dozvola.

Iako bilo kakvi nalazi neće biti obavezujuće pravilo, ekološke grupe će verovatno tužiti zbog dozvola koje Trampova administracija odobri, a koje ne uzimaju u obzir zaključke pregleda.

Nagaziti gas

Iako je Haris bila željnija da ulepša svoje zelene akreditive, ona je bila politički pragmatična – odustala je, na primer, od obećanja tokom svoje prethodne predsedničke kandidature da će zabraniti fraking, tehniku vađenja prirodnog gasa koja zapošljava hiljade ljudi u ključnoj državi Pensilvaniji.

S obzirom na to, teško da će pobeda Haris zaustaviti protok LNG-a kao što su to zahtevali neki naprednjaci, kažu stručnjaci.

Pored političkih borbi koje bi uključivale, američki gas se takođe smatra ključnim za balansiranje tržišta sa ratovima koji besne u Evropi i na Bliskom istoku.

„Administracija Kamale Haris bi bila pod teškim pritiskom da vrati projekte LNG i izvoz u saveznike“, rekao je Džejms No, advokat Holland & Knight-a koji lobira za energetsku industriju.

„Mogli smo da vidimo nastavak držanja za nos gde ona dozvoljava da se neki aspekti razvoja nafte i gasa nastave“.

Prema Marzec-Manseru, analitičaru ICIS-a, čak i održavanje pauze malo bi značilo osim na veoma dugi rok.

„Postrojenja koja su već u pogonu i nekolicina postrojenja u završnim fazama puštanja u rad ili izgradnje, neće biti pogođena.

I postoji još najmanje jedan projekat koji čeka da donese konačnu investicionu odluku na koju neće uticati čak i ako se pauza zadrži na mestu.”

Umetnost dogovora

Dok i Tramp i Haris traže da energetska industrija obezbedi poreske prihode i poslove plavih okovratnika, prihvatanje fosilnih goriva moglo bi se pokazati neizvesnijim nego što bi se mogli nadati.

Porast izvoza prirodnog gasa u Evropu, u kombinaciji sa ogromnom potražnjom za električnom energijom iz novih centara podataka koji se koriste za veštačku inteligenciju, mogao bi da podigne cenu prirodnog gasa, rekao je Dejvid Goldvin, bivši zvaničnik Obamine administracije i predsednik međunarodne konsultantske kuće za energetiku Goldvin Global Strategy.

„Nove aplikacije će morati da izdrže neke kritike domaće industrije, jer ako se domaća potražnja za prirodnim gasom poveća onoliko koliko tržišni analitičari izgleda misle da će biti za centre podataka, doći će do povećanog pritiska na cene prirodnog gasa“, rekao je Goldvin.

„Čak i Trampova administracija može da napravi pauzu u odobravanju novih aplikacija ako je zabrinuta da će to naštetiti domaćoj industriji“.

A politika izvoza fosilnih goriva ne završava se na biračima u mestima poput Pensilvanije, već na globalnom tržištu.

„Oboje kandidata bi se uključila u igru sa visokim ulozima u vezi sa trgovinskom politikom i politikom subvencija“, rekao je Georg Zahman, energetski ekonomista u Bruegel think tank-u u Briselu.

„Iako izgleda da se stil pregovaranja oba kandidata drastično razlikuje – rezultate je teško predvideti jer zavise i od reakcije trgovinskih partnera“.

Uzmite Trampovu viziju sveobuhvatnih carina na uvoz.

„To bi moglo značiti manji uvoz iz SAD“, rekao je Zahman. „Ali zauzvrat, oni će takođe rezultirati manjim izvozom iz SAD, uključujući LNG“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari