Nakon što je pobuna plaćenika Vagnera propala i nakon što su na Zapadu jasno kazali da ne žele intervenisati u Rusiji, postavlja se pitanje da li postoji mogućnost da predsjednik Vladimir Putin bude poražen na izborima, piše Klix.
Putin se pobrinuo da nema nikoga ko bi mu se mogao suprotstaviti, dopuštajući samo simbolične kandidate za koje zna da ne predstavljaju nikakvu pretnju i osiguravajući da nema načina da bilo koja ozbiljna opozicija dođe ni blizu nominacije za kandidata.
Na primer, Alekseju Navaljnom bilo je zabranjeno da se kandiduje se za predsednika 2017. godine, navodno zbog prethodne osude, iako je niz pravnih slučajeva pokrenutih protiv opozicionog lidera očito politički motiviran.
Od tada je represija nad glasovima opozicije samo eskalirala.
Većina ključnih osoba sada je u zatvoru i do sada se čini da je ovaj rat samo konsolidovaoo već značajnu podršku oko predsednika.
Navaljni i njegov antikorupcijski tim, proglašen ekstremističkom organizacijom u Rusiji, pokušali su ponovno da uravnoteže glasački sistem od vladajuće stranke „Jedinstvena Rusija“ putem takozvanog „pametnog glasanja“, taktičke glasačke inicijative koja uključuje potporu bilo kojem kandidatu izgleda da će najverojatnije pobediti Ujedinjenu Rusiju.
Imao je određenog uspeha na lokalnom nivou i mogao bi se pojaviti na predsedničkim izborima sledeće godine, ali opet, biće teško „pojesti“ Putinovu većinu, čak i ako je ta većina uvek marginalno ojačana drugim strankama.
Po svemu sudeći izbori sledeće godine nisu ono što bi trebalo zabrinjavati Putina.
Daleko više zabrinjava podrška njegovog bezbednosnog aparata i vojske.
Rat je sam po sebi destabilizirajući.
Oslobađa sve vrste prethodno nepredviđenih opasnosti i nije nemoguće da jedna pobuna može slediti drugu.
Tranzicija će, ako do nje dođe, biti nasilna ili planirana, ali gotovo nemoguće će biti osigurana glasačkim listićima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.