Istraživač u Atlantskog saveta i profesor političkih nauka na Univerzitetu Meri Vošington Džejson Dejvidson kaže da postoji sve veća zabrinutost da politika Bajdenove administracije prema Ukrajini vodi ka eskalaciji koja bi na kraju mogla dovesti do trećeg svetskog rata, prenosi Al Jazeera članak objavljen u časopisu The National interest.
Dejvidson u tom članku podseća na 1914. i 1940. godinu, kada je američka vlada zauzela čvrst stav protiv ulaska u Prvi i Drugi svetski rat.
U oba slučaja, kako piše, povećanje američke pomoći jednoj od zaraćenih strana izazvalo je neprijateljske reakcije i doprinelo je sigurnosnoj dilemi te učinilo izvesnijim američko uključivanje u rat.
Međutim, američki istraživač smatra da postoje dve velike razlike između dva svetska rata i trenutne situacije koju predstavlja sukob u Ukrajini, što “unosi optimizam”, prenosi Al Jazeera.
Prva razlika, prema njegovom mišljenju, ogleda se u tome da američka vlada oseti povećanu opasnost kao rezultat uspeha i mera koje “glavni neprijatelj” preduzima na bojnom polju, ciljajući SAD.
Taj osećaj opasnosti podstakao je Vašington na eskalaciju, što je bio odlučujući faktor u sigurnosnoj dilemi, navodi Dejvidson. Iako su se američka javnost i Kongres u početku protivili ulasku svoje zemlje u rat, gledajući pokolj koji se odvija u Evropi, pretnja koju su nemačko carstvo, u slučaju Prvog svjetskog rata i nacistička Nemačka u Drugom svetskom ratu predstavljale interesima Sjedinjenih Američkih Država naterali su ih da prihvate uključivanje u rat.
Druga razlika je u tome, navodi ovaj profesor, što Rusija, od svoje invazije na Ukrajinu 24. februara, nije preduzela nikakav značajniji potez koji ugrožava interese SAD-a, budući da su kreatori politike u Vašingtonu snizili svoje procene ruske vojne moći.
“Na osnovu toga, autor članka smatra da nema razloga da SAD eskalacijom krize rizikuje rat u Ukrajini”, navodi Al Jazeera.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.