Postoji realan rizik da se rat okrene u Putinovu korist: Britanski Telegraf tvrdi da se sukob u Ukrajini možda bliži prelomnom trenutku 1Foto: EPA-EFE/MIKHAIL METZEL

Precizna istinitost velikog broja obaveštajnih dokumenata koji su očigledno procureli iz Pentagona veliko je pitanje, ali nema sumnje u negativni uticaj koji oni imaju na ratne napore Ukrajine, stoji u analizi britanskog Telegrafa.

Čak i ako se ispostavi da je objavljivanje dokumenata deo pametne kampanje dezinformacija od strane sajber trolova Kremlja, to bi ipak moglo da podstakne ukrajinsku vrhovnu komandu da ponovo razmisli o svojoj dugo planiranoj kontraofanzivi protiv ruskih snaga.

Ukrajinske trupe su zimus bile podvrgnute rigoroznoj obuci pre nego što su ovog proleća pokrenule novi talas napada na svoje ruske okupatore, sa ciljem da naprave odlučujući proboj kroz loše opremljene i duboko demoralisane linije fronta Kremlja.

Pripreme za ofanzivu uključivale su slanje velikih odreda ukrajinskih trupa u Evropu na obuku, a nekoliko hiljada je pod mentorstvom britanske vojske.

Kada je poslednji odred ukrajinskih dobrovoljaca počeo dugo putovanje kući iz Solsberi Plejna ranije ovog meseca, britanske trupe formirale su počasnu gardu uz povike „Slava Ukrajini“ – koji su odjekivali kroz redove.

Planiranoj ofanzivi ne nedostaje ambicija. Čak se govorilo da Ukrajinci pokušavaju da povrate poluostrvo Krim, dom ruske crnomorske flote, koji je Kremlj okupirao i nezakonito pripojio 2014.

Dok su visoki američki vojni zvaničnici doveli u pitanje sposobnost Ukrajine da nanese tako razoran udarac na Ruse, prošlomesečni udari bespilotnih letelica, koji su uništili zalihe ruskih krstarećih raketa na severnom Krimu, sugerišu da su Ukrajinci smrtno ozbiljni u pogledu postizanja svog cilja.

Ipak, sa desetak novih ukrajinskih brigada za koje se kaže da su spremne da se pridruže borbi – neke od njih opremljene zapadnom opremom kao što su britanski tenkovi Challenger 2 i samohodne artiljerijske topove AS-90 – ukrajinski komandanti su iznenada bili primorani da preispitaju svoje planove.

Neke od tvrdnji iznetih u procurelim dokumentima – kao što je sugestija da Britanija ima 50 specijalnih snaga koje deluju u ratom razorenoj zemlji – odbacilo je, u ovom slučaju, Ministarstvo odbrane, koje je to nazvalo „dezinformacijama“.

U mračnom svetu kontrašpijunaže, često je teško razlikovati činjenice od fikcije, pa čak i ako se procureli materijal odnosi na živu obaveštajnu informaciju koju su generisale SAD i njeni saveznici, uvek postoji mogućnost da je bilo podvrgnuto ruskim manipulacijama.

Ipak, postoji značajna količina detalja koji se čini veoma verovatnim – i dok su neke činjenice možda izmenjene (na primer, podaci o žrtvama u Rusiji i Ukrajini), američki zvaničnici su priznali da se čini da je većina istinita.

Možda će najalarmantniji za Kijev biti dokaz donekle očajnog mišljenja Amerikanaca o sposobnosti ukrajinskih snaga da pokrenu i izdrže velike ofanzivne operacije.

Na primer, osuđujuća procena ukrajinske protivvazdušne odbrane, za koju se kaže da je u opasnosti da bude preplavljena bez značajnih količina dodatnog oružja, predstavlja ozbiljnu zabrinutost. Ukrajinci su mesecima upozoravali da će, bez svežih zaliha zapadnih ratnih aviona, kao što su lovci F-16, i projektila, biti ranjivi na ruske napade.

Svakako, nijedan racionalni ukrajinski komandant neće želeti da rizikuje novoformirane borbene brigade, a da ne bude u stanju da obezbedi efikasno vazdušno pokrivanje.

Dokumenti takođe izgleda potvrđuju ono čega su se mnogi od nas plašili od početka ovog užasnog sukoba: da neki zapadni lideri malo veruju u sposobnost Ukrajine da ostvari pobedu.

Jedan dokument sa početka februara izražava zabrinutost u vezi sa izgledima za predstojeću kontraofanzivu Ukrajine, upozoravajući da će problemi sa stvaranjem i održavanjem dovoljnih snaga rezultirati samo „skromnim teritorijalnim dobitkom“.

Možda čak i najjači saveznici Kijeva veruju da ukrajinski sukob ide u krvavi zastoj. Ovo bi moglo da ohrabri one zapadne lidere koji već imaju rezerve u pogledu nastavka podrške Ukrajini.

Ovo bi čak moglo da utiče na njihovu posvećenost slanju oružja i druge pomoći, što će uzbuniti Kijev jer se suočava sa ogromnim nedostatkom.

Nedostatak municije nedavno je dovelo do toga da su neke od ukrajinskih snaga na frontu svedene na ispaljivanje samo dve granate dnevno, u poređenju sa 20-30 ranije.

Ove procene će svakako dati ohrabrenje moskovskim snagama koje su, iako nemaju sredstva za izvođenje sopstvenih ofanziva, uspele da ojačaju svoju odbranu.

Prema najnovijim izveštajima britanske vojne obaveštajne službe ove nedelje, Rusi su završili uspostavljanje tri nove linije odbrambenih formacija duž 75 milja dugog dela regiona Zaporožja u istočnoj Ukrajini kako bi zaštitili Krim od napada.

Bez obzira na validnost informacija sadržanih u dokumentima koji su procureli, sukob u Ukrajini se možda bliži prelomnom trenutku, kada, bez da Kijev dobije veću podršku Zapada, postoji realan rizik da se rat na kraju okrene u korist Vladimira Putina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari