Potomci robova dobijaju državljanstvo u ovoj afričkoj zemlji 1Foto: Picabay/PublicDomainPictures

Benin će dati državljanstvo potomcima robova nakon zakona usvojenog u septembru koji daje državljanstvo svima onima koji svoje poreklo mogu pratiti do trgovine robljem. Novi zakon, koji je inicirao predsednik Patris Talon, deo je šireg napora Benina da se suoči sa ulogom svog saučesništva u trgovini robljem.

Zakon važi za sve starije od 18 godina koji nemaju državljanstvo neke druge afričke zemlje i mogu pružiti dokaz da im je predak odveden putem trgovine robljem sa bilo kog mesta u podsaharskoj Africi. Beninske vlasti prihvataju DNK testove, overena svedočenja i porodične zapise kao dokaz.

Benin nije prva zemlja koja je dala državljanstvo potomcima robova. Ranije ovog meseca, Gana je isto učinila za 524 Afroamerikanca nakon što ih je predsednica Nana Akufo-Ado pozvala da se „vrate kući“ 2019. godine, u čast 400. godišnjice dolaska prvih crnih robova u Severnu Ameriku 1619. godine.

Ali beninski zakon o državljanstvu ima dodatni, simbolički značaj, delom zbog uloge koju je Benin igrao u trgovini robljem. Više od 200 godina lokalni vladari kraljevstva Dahomej su hvatali i prodavali druge crnce kao robove portugalskim, francuskim i britanskim trgovcima.

Smatra se da su evropski trgovci tako oteli čak oko 1,5 miliona crnih robova iz Beninskog zaliva, teritorije koja obuhvata današnji Benin, Togo i deo današnje Nigerije.

Priobalni grad Ouidah bio je jedna od najaktivnijih luka za trgovinu robljem u Africi u 18. i 19. veku. Tamo je blizu milion muškaraca, žena i dece zarobljeno, vezano lancima i naterano na brodove, uglavnom namenjene današnjim SAD, Brazilu i Karibima.

Dahomej i danas postoji ali samo kao plemenska grupa, a i dalje postoje plemena koja su bila napadnuta od njih. Glasine da je predsednik Patris Talon potomak trgovaca robljem izazvale su kontroverze na izborima 2016. godine. Sam Talon nikada nije javno komentarisao te glasine.

Benin je otvoreno priznao svoju ulogu u trgovini robljem, stav koji baš ne dele druge afričke zemlje koje su učestvovale. Godine 1999. predsednik Metju Kereku je pao na kolena dok je bio u poseti crkvi u Baltimoru i uputio izvinjenje Afroamerikancima zbog umešanosti Afrike u trgovinu robljem.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari