Potpredsednik crnogorske vlade i vođa Ekspertskog tima za pregovore sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC), Zoran Pažin, izjavio je danas da je ponuda Vlade koju je SPC odbila, „krajnja linija kompromisa, pa i preko te linije“.
Pregovori ekspertskih timova Vlade Crne Gore i Mitropolije crnogorsko-primorske o Zakonu o slobodi veroispovesti, završeni su bez dogovora jer Mitropolija juče nije prihvatila zahtev da se registruje u Crnoj Gori.
Kako je navedeno, Vlada je samo tražila da se SPC registruje u Crnoj Gori, a Mitropolija je potvrdila da za nju to nije bilo prihavtljivo.
„I pored očekivanja Vlade, ekspertski dijalog sa SPC nije dao rezultat, iako je vlada iskazala i stpljenje i kompetentnost da iznosi sopstvene argumente, ali i da iskaže ne samo razumevanje, nego i spremnost da prihvati stavove protivne strane koji vode sporazumu i prevazilaženju razlika u društvenom biću Crne Gore, posebno među građanima pravoslavne veroispovesti“, rekao je Pažin na današnjoj konferenciji za medije.
Na pitanje o tome šta je pozadina litija i ostalih aktivnosti SPC, Pažin je rekao da nije njegovo da procenjuje šta je politički cilj SPC.
„Uvek se odnosim s poštovanjem prema svakoj verskoj zajednici i SPC, iako prethodne aktivnosti upućuju da njihovo političko pozicioniranje na javnoj sceni može da znači izraz potrebe da tako osnaže svoju argumentaciju u dijalogu s Vladom, ili da potpomognu neku političku alternativu Vladi, jer je to pogrešan pristup pošto će DPS dominantno činiti vladu i nakon ovih izbora „, rekao je Pažin.
Dodao je da ne prihvata stav da je ovo „dijalog mesec dana pred izbore“, jer je, kako je rekao, Vlada i pre toga nudila dijalog.
„U više navrata smo nudili dijalog i rešenja, i ovo je samo nastavak pokušaja da se dođe do dogovora sa SPC što bi bilo na dobrobit svih građana“, istakao je Pažin.
Premijer Duško Marković je rekao da je Vlada bila spremna na mnoge ustupke, da je prihvatila jedan od ključnih zahteva Mitropolije: da se vlasništvo nad imovinom ne utvrđuje u upravnom, već u redovnom sudskom postupku, kao i da SPC nastavi da koristi sve crkvene i manastirske objekte, imanja i druge nepokretnosti koje su državno vlasništvo, ili da se u sudskom postupku utvrdi da su državno, versko i kulturno dobro.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.