Pouzdana potvrda da li je neko preležao koronu 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Zdravstveni stručnjaci u Engleskoj odobrili su test na antitela koji otkriva da li su ljudi ranije bili inficirani virusom korona, piše Bi-Bi-Si.

Kako je saopštila Javna zdravstvena služba Engleske, test koji je razvila švajcarska farmaceutska kompanija Roše je „veoma pozitivna vest“.

Test iz krvi traga za antitelima kako bi se utvrdilo da li je osoba već imala virus i da li je stekla imunitet. Sve do sada, zvaničnici su smatrali da ovakvi testovi nisu dovoljno pouzdani.

Vlada u Londonu je prethodno potrošila 16 miliona funti za kupovinu testova na antitela koji su se kasnije dokazali kao neefikasni.

Izvori Bi-Bi-Si iz kompanije Roše navode da je njihov test prvi koji nudi ozbiljan potencijal, navodeći da antitela proizvodi naš imuni sistem dok uči da se bori protiv infekcije.

Pronalaženje antitela koja napadaju virus korona pokazuje da li je osoba bila zaražena u prošlosti ali ne dokazuju da li je zaštićena od virusa u budućnosti.

Stručnjaci iz vladine naučne ustanove „Porton down“ ocenjivali su prošle nedelje Rošeov test kada su utvrdili da ako je neko bio inficiran, ovaj test daje 100 odsto pouzdan rezultat.

Iz Rošea navode da ako neko nije „preležao“ virus test pokazuje 99,8 odsto pouzdan rezultat.

To znači grešku od manje od dva čoveka na 1,000 zdravih ljudi. Ministar zdravlja Britanije Edvard Argar kaže da će se ovi testovi uglavnom koristiti u Zdravstvenoj službi Engleske i ustanovama socijalne nege, iako nisu precizirali datum kada bi testiranje moglo da krene.

Profesor Džon Njuton, nacionalni koordinator britanskog programa testiranja virusa korona, kaže da je ovo pozitivan razvoj događaja zato što su „ovakvi sofisticirani testovi na antitela veoma pouzdan pokazatelj prošlih infekcija.

„To zauzvrat može ukazivati na stečeni imunitet za buduću infekciju mada ostaje nejasno u kojoj meri prisustvo antitela ukazuje na stečeni imunitet“.

Zdravstveni zvaničnici Velsa, Škotske i Severne Irske donose sopstvene odluke ali se pretpostavlja da će slediti primer Engleske. Test je već odobren u EU i SAD. Testovi na antitela pomažu da se odgovori na pitanja kao što su u kojoj meri i koliko lako se virus proširio i što je najvažnije koliko je stvarno smrtonosan.

Druga upotreba ovakvih testova, recimo u svrhu ukidanja restriktivnih mera ostaje vrlo diskutabilna. Ideja je da ako test pokaže da je neko razvio antitela, onda se može vratiti poslu.

Što bi bilo naročito korisno u bolnicama i domovima za stare gde je puno osetljivih grupa stanovništva jer bi na taj način moglo da se garantuje da je osoblje imuno.

Ali, činjenica da neko ima antitela ne znači da automatski ne može opet da se razboli i bude infektivan.

Naučnici SZO savetuju protiv korišćenja takozvanih imunitetskih pasoša zbog nedostatka dokaza. Džon Bel, profesor medicine na Univerzitetu Oksford, opisao je test kao „veliki korak napred“, iako, kako kaže, nije siguran da li bi antitela mogla nekoga ko je bolest preležao da štite od virusa u budućnosti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari