Moskovski tajms o poverljivim razgovorima ruskih i kineskih biznismena: "Gradnja podvodnog tunela ispod Krimskog mosta?" 1Foto: EPA-EFE/STRINGER

Ruski i kineski biznismeni sa vezama u vlasti potajno su razgovarali o izgradnji podvodnog tunela koji povezuje Krim sa Rusijom, informacije su koje su dobile ukrajinske bezbednosne službe i potvrdio i izvestio Vašington post.

Most koji je izgradila Rusija preko Kerčkog moreuza je ranjiv na ukrajinske napade, piše Moskovski tajms (The Moscow times), nakon što je dva puta pogođen od februara 2022.

Kao rezultat toga, Rusija traži bezbednije alternativne transportne rute.

Moskovski tajms se poziva na Vašington post

Vašington post na koji se poziva moskovski portal, je objavio da je putem mejla u oktobru državna Kineska železnička građevinska korporacija (CRCC) saopštila da su „spremni da obezbede izgradnju železničkih i putnih projekata bilo koje složenosti u regionu Krima“.

U drugom mejlu, Vladimira Kaljužnog, ruskog biznismena koji vodi projekat, opisuje se da je CRCC spreman da deluje kao generalni izvođač radova posebno za projekat izgradnje tunela.

Projekat je dokaz posvećenosti Rusije da zadrži svoju vlast na Krimu, koji je anektiralaod Ukrajine 2014.

To takođe otvara Kinu, koja nije priznala rusku suverenitet nad Krimom, političkim i finansijskim rizicima, uključujući sankcije Zapada.

Moskovski tajms o poverljivim razgovorima ruskih i kineskih biznismena: "Gradnja podvodnog tunela ispod Krimskog mosta?" 2
Foto: Beta/AP

Kineske komunikacije su ukazivale na želju da sve ovo drže u tajnosti, rekavši da će CRCC učestvovati samo pod „strogom odredbom potpune poverljivosti“ i da će koristiti ime drugog pravnog lica u ugovorima.

Vašington Post prenosi da su razgovori uključivali sastanke krajem oktobra i stvaranje rusko-kineskog konzorcijuma na Krimu u režiji Kaljužnog.

Kaljužni je novinarima Vašington posta rekao da je pitanje „veoma vruće“ i da neće davati „neprijateljskim medijima“ nikakve informacije.

Američki zvaničnici i inženjeri rekli su za Vašington post, da iako je tehnički izvodljiv, sličan projekat nikada nije pokušan u ratnoj zoni.

Da će biti potrebne godine da se završi i da će koštati milijarde dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari