Iz svog Saut Benda, gde je, kako je kazao, započeo „nemoguće putovanje sa svega četiri člana, bez duge liste imejl adresa i ličnog bogatstva“, Pit Butidžidž je objavio da se povlači iz trke za demokratsku predsedničku nominaciju.
Bivši gradonačelnik ovog mesta u Indijani pozvao je demokrate da se ujedine u borbi protiv Donalda Trampa.
Neuspeh ovog umerenog demokrate da ponovi dobar rezultat iz Ajove ili NJu Hempšira i postigne bolji plasman na izborima u Nevadi i Južnoj Karolini, državama sa rasno raznovrsnijom populacijom, (u kokusu u Nevadi bio je treći, a u Južnoj Karolini osvojio tri odsto glasova Afroamerikanaca) bilo je presudno da se povuče.
Ocene su da bi povlačenje Butidžidža, ratnog veterana iz Avganistana i prvog otvorenog gej predsedničkog kandidata u Americi, moglo da pomogne bivšem potpredsedniku DŽozefu Bajdenu, koji je pobedio u Južnoj Karolini i pokušava da preotme prvu poziciju od demokratskog socijaliste Bernija Sandersa na sutrašnjim izborima u 14 država – takozvanom super utorku.
U izjavi za Si-En-En, Bajden je kazao da ni sa kim od kandidata još nije razgovarao da li bi ga podržali ili ko će se još povući.
„Mislim da su svi svesni koliko će biti teško dobiti podršku Senata i sačuvati kontrolu nad Predstavničkim domom ako Berni bude na vrhu izbornog listića“, rekao je Bajden.
Dan ranije iz trke se povukao i umereni demokrata i milijarder Tom Stejer. Senatorka iz Minesote Ejmi Klobučar još je u trci i malo je verovatno da će se povući pre današnjeg glasanja. Ostaju i senatorka Elizabet Voren i milijarder i bivši gradonačelnik NJujorka Majk Blumberg.
Rik Vilson, bivši republikanski konsultant koji je sada oštar protivnik Donalda Trampa i zagovornik izbora umerenog demokratskog kandidata, napisao je na Tviteru: „Teško je izabrati pravo vreme za kampanju, ali Pit Butidžidž je uspeo.“
Preovlađujuće je mišljenje da će uprkos povlačenju, Butidžidž ostati važna ličnost na nacionalnoj političkoj sceni.
Jedan od poslednjih tvitova Butidžidža kao kandidata bio je o inicijativi za borbu protiv diskriminacije u Mičigenu kada je obećao pristalicama da će kao predsednik „pomoći u donošenju Zakona o ravnopravnosti i svojom hrabrošću i aktivizmom stvoriti zajednicu kojoj svi pripadamo“.
U saopštenju Sare Kejt Elis, predsednice nevladine organizacije Glaad, navodi se da je Butidžidž „pokazao svetu da su Amerikanci spremni da prihvate kvalifikovane LGBT javne ličnosti“.
S druge strane, kada je nedavno desno orijentisani radio-voditelj i Trampov saveznik Raš Limbo upitao da li su Amerikanci spremni da glasaju za gej predsednika, čak su i neki liberalniji ljudi iz Ovalne kancelarije odbili tu ideju.
Butidžidževo seksualno opredeljenje nije bilo u centru kampanje iako ga je partner Česten, nastavnik sa kojim se venčao 2018, redovno pratio na skupovima i susretima sa biračima tokom kampanje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.