Povoljni vetrovi za kinesku privredu 1

Čovečanstvo je 16 . februara, prema Lunarnom kalendaru, ušlo u Godinu psa.

U zapadnjačkom načinu izražavanja pas, obično, ima negativnu konotaciju, Tako, recimo, „pasje nagodbe“ mogu da označavaju skromno učešće na tržištu razvijene ekonomije, preciznije, reč je o nagodbama koje ne donose veliku zaradu, niti zahtevaju značajna ulaganja. „Ne mogu da se setim kada je sve bilo ovako opušteno, možda 2006“, izjavio je američki ekonomista Kenet Rogof na marginama Svetskog ekonomskog foruma u Davosu. To je bila proročanska primedba imajući u vidu naglu korekciju tržišta akcija. Kako piše hongkoška internet publikacija Nedelja u Kini (WiC), opaska Rogofa da je ovo već viđeno poklapa se sa povratkom Jupitera, na putanji oko Sunca, na istu poziciju kao i 2006. Kineski kalendar označava 2006. i 2018. kao godine psa, koje dolaze posle Godine petla, a pre Godine svinje (u tom zodijačkom redu od 12 znakova su još i pacov, vo, tigar, zec, zmaj, zmija, konj, guska, majmun i prase).

Tokom prethodne Godine psa, stvari su izgledale toliko dobro, ta opaska se naročito odnosi na Sjedinjene Američke Države, da bi bile stvarne. Tržište nekretnina u SAD bilo je na vrhuncu, a nezaposlenost na niskom nivou. Industrijski indeks Dau DŽons prvi put je probio granicu od 12.000 poena. No, uz sve to su išli ogromni dugovi domaćinstava i budžetski deficiti, što je dve godine kasnije dovelo do „velike recesije“. Nasuprot tome, Kina je u 2006. napravila nekoliko snažnih proboja. Pet godina pošto se pridružila Svetskoj trgovinskoj organizaciji pretekla je Japan i postala država sa najvećim stranim rezervama na svetu. Okončala je prvu rundu bankarskih reformi a najveća banka – Industrijska i komercijalna banka Kine (ICBC) našla se na listi Hongkoške i Šangajske berze. Pošto je 2017. završena skokom cena na finansijskim tržištima, a geopolitičke tenzije su uglavnom obuzdane, autori u WiC se pitaju da li treba biti zabrinut zbog ekonomskog okruženja koje ponovo postaje nestvarno dobro? Odgovor su im dali hongkonški majstori feng šuija.

Godina 2018, kojom će prema rečima majstora Li Kui-minga upravljati elemenat vatre, biće u znaku „uzajamnog delovanja“. Li smatra da će u prvom polugođu u globalnoj ekonomiji biti mrtva sezona, sa tendencijom rasta u drugom. Procenjuje, takođe, da će velike kompanije otežano funkcionisati, ali da će mala i srednja preduzeća „cvetati“. Li je naročito zabrinut za sektor finansijskih usluga „jer vatra obuzdava njegov zodijački znak metal. Velike banke će se suočiti sa ozbiljnim nedaćama i postaće trome. Nasuprot tome internet kompanije će napredovati jer su u harmoniji sa elementom vatre. Sreća će se osmhnuti i kompanijima koje se bave nekretninama, jer će vatra ojačati njihov glavni element – zemlju“, ističe Li.

Kad je reč o drugoj najvećoj privredi sveta, ona će i dalje beležiti rast, smatra drugi feng šui majstor Jung Tin-ming. „Kineske devizne rezerve će nastaviti da se uvećavaju, pre svega zahvaljujući većem prilivu zarada iz inostranstva, a i centralna vlada će prodati svoje akcije. Osim toga, oštro će biti sankcionisane spekulativne investicije u inostranstvu. Kina će dominirati u međunarodnoj trgovini i imaće veću korist od toga nego ranije. Vlada će mobilisati dosta resursa kako bi pobošljala standard ljudi i održala svoja obećanja“, kaže Jung. On procenjuje da će situacija ove godine biti veoma povoljna za rukovodstvo Kine koje neće imati mnogo teškoća u primeni svoje politike. Jungov horoskop sugeriše da će kineski predsednik Kin Si Đinping učvrstiti položaj u čemu će mu veliku podršku pružiti neko ko je udružen sa „zmajem“. To bi mogao da bude Liu He, rođen 1952, dva dana pred početak Godine zmaja. Liu je, u novembru 2017, na konkresu Kineske komunističke partije izabran u Politbiro, a rasprostranjeno je mišljenje da će od marta biti zamenik premijera Kine pa da bi mogao da nadgleda ekonomsku i finansijsku politiku narednih pet godina. Lia, koji je obrazovanje sticao i na Harvardu, smatraju jednim od arhitekata kineskih reformi mikro-ekonomskih politika usmerenih efikasnijeg delovanja tržišta radi bržem rastu ukupnog domaćeg proizvoda. Kina će uskoro proslaviti 40 godina od otvaranja svog tržišta prema svetu objavljivanjem nove i još dublje reforme, naročito u sektoru proizvodnje. Privrede reforme u Kini počele su 1978. kada je KPK, predvođena Deng Sijaopingom, dozvolila seljacima da prodaju višak proizvoda, a kasnije da van komuna obrađuju dugoročno unajmljenu zemlju.

Kad politika diktira pravila igre

– Ma koliko, na prvi pogled, delovalo da bi američke akcije mogle da nastave trend rasta, to će zavisiti od poteza predsednika Donalda Trampa u oblasti refome poreskog sistema. Tržište će se, naime, suočiti sa oštrom korekcijom ukoliko ta politika bude neuspešna, a oktobar bi mogao da bude najgori period za berzu. Sve ukazuje na to da će politika biti glavni pokretač tržišta u 2018. Preciznije rečeno, ukoliko se odnosi između SAD i Severne Koreje pogoršaju, zlato će ponovo postati najcenjeniji kapital. S druge strane, dolar će i dalje biti potcenjen, japanski jen će ostati stabilan, a evro i britanska funta će fluktuirati, sa tendencijom gubljenja vrednosti. Ni cene nafte ne obećavaju mnogo – procenjuje hongkonški majstor feng šuija Li Kui-ming.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari