Povukao priznanje Kosova, promenio ime zemlje, ima 11 žena: Ko je kralj Esvatinija Msvati Treći koji je doputovao u Srbiju? 1Foto: Antonio Ahel/ATAImages; Ilustracija: Danas

Kralj Esvatinija, Msvati Treći, doputovao je sinoć u zvaničnu posetu Srbiji.

Okrugli sto „Srbija i Esvatini – Inovacija kao pokretač rasta“ održan je danas u prisustvu predsednika Aleksandra Vučića i kralja Esvatinija Msvatija Trećeg, koji će boraviti u zvaničnoj poseti Srbiji do 22. oktobra.

Vučić je nakon sastanka izjavio da je „bezgranično zahvalan“ kraljevini Esvatini što je u teškim trenucima za Srbiju pokazala solidarnost s njom, „kad je to mali broj zemalja smeo, isprsili su se u zaštiti našeg teritorijalnog integriteta i poštovanju rezolucija Ujedinjenih nacija“.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare u Beogradu sa kraljem Esvatinija, Vučić je rekao da „onima kojima je važno samo kad ovde dođu veliki evropski lideri, kažem da sam veoma ponosan što mogu da ugostim kralja Msvatija Trećeg i druge afričke lidere“ jer „Afrika je jedan od ključnih kontinenata, to je kontinent naših prijatelja, bratski“.

Vučić je naglasio da pedesetak afričkih zemlja ima ugovor o slobodnoj trgovini tako da saradnja sa Esvatinijom pruža velika mogućnost za proizvode Srbije, pa će delegacija njenih ministara do kraja godine posetiti tu zemlju.

On je ocenio da su velike mogućnosti za saradnju sa Esvatinijom, naročito u poljoprivredi, nauci, softverskoj tehnologiji.

Rekao je i da će kralj Msvati Treći posetiti nekoliko gradova u Srbiji i upoznati se s namenskom industrijom.

Predstavnici ministarstava dveju država su danas potpisali niz dokumenta o saradnji u trgovini, visokom obrazovanju, informatičkoj tehnologiji, telekomunikacijama, turizmu.

Iz Svazilenda u Esvatini

U aprilu 2018. godine, kralj Msvati III promenio je ime zemlje iz Svazilenda u Esvatini kako bi obeležio 50. godišnjicu nezavisnosti zemlje.

Promena imena se poklopila sa kraljevim rođendanom, dok je stvarna godišnjica nezavisnosti bila 6. septembra iste godine. Esvatini je drevno, izvorno ime za zemlju, izabrano kako bi se distanciralo od njenog kolonijalnog nasleđa.

Diplomatski odnosi sa Srbijom

Diplomatski odnosi Srbije i Esvatinija uspostavljeni su 1990. godine u Njujorku, ali saradnja datira još iz 1968. kada je Esvatini stekla nezavisnost.

Esvatini je 2010. godine priznao nezavisnost Kosova, ali je 2023. bio među devet zemalja koje su tu odluku povukle.

„To je poseban dokaz čvrstog prijateljstva među našim zemljama“, rekao je tada Aleksandar Vučić, iako je Priština demantovala ovu tvrdnju.

Tokom posete afričkim državama u julu 2024, Tamara Vučić, supruga predsednika Vučića, posetila je Esvatini zajedno sa Nenadom Popovićem, ministrom bez portfelja zaduženim za međunarodnu ekonomsku saradnju.

Spoljnotrgovinska razmena između dve zemlje naglo je porasla u poslednje dve godine – od 15.800 evra 2022, do 105.000 evra 2023.

Ko je Msvati Treći?

Kralj Msavti Treći je imao 18 godina kada je postao kralj jedne od poslednjih preostalih apsolutnih monarhija na svetu – Esvatinija, male države na jugu Afrike, piše BBC na srpskom.

Kritičari zameraju 56-godišnjem kralju Mvsatiju Trećem što živi u luksuzu, dok većina stanovništva grca u siromaštvu, a napadaju ga i zbog ponašanja prema političkim protivnicima.

Jedan je od 60 sinova kralja Sobhuzuja Drugog, koje je imao sa brojnim ženama.

Po rođenju je dobio titulu princa Makshotiva (kralja svih naroda). Školovao se u Svazilendu i u Engleskoj.

Kada mu je 1982. umro otac, imao je 14 godina.

Zbog previranja unutar kraljevske porodice, presto je preuzeo sa 18 i time postao najmlađi svetski lider u tom trenutku, navodi enciklopedija Britanika. Krunisan je 1986. godine

Kralj poznat i kao Ngvejama (lav) na prestolu je 38 godina, uglavnom se pojavljuje u tradicionalnoj nošnji. Ženio se 15 puta i trenutno je u poligamnoj vezi sa njih 11 i ima 45 dece. Prema tradiciji, on može oženiti svoje verenice tek nakon što ostanu trudne, čime dokazuju da mogu roditi naslednike. Do tada se nazivaju liphovela, ili „konkubine“.

U prošlosti su ga često kritikovali zbog mladosti njegovih žena.

Samo nekoliko dana pošto je 2005. ukinuo zabranu seksualnih odnosa za devojke mlađe od 18, oženio se sa17-godišnjom Findile Nkambul.

Početkom septembra 2024. se verio sa 21-godišnjom Nomsibom Zumom, ćerkom Džejkoba Zume, bivšeg predsednika Južnoafričke Republike.

Kada je objavljena vest o veridbi, spekulisalo se da se ženi iz političkih razloga, ali je tvrdnje demantovao Alfijes Eneskimalou, predstavnik za štampu monarhije.

„Ljubav ne zna za godine. Dešava se između dvoje ljudi. Može da se javi između nekog sa 100, i nekog u godinama dozvoljenim ustavom“, rekao je za BBC Njuzdej program.

Kralj Esvatinija vlada dekretom nad milionom podanika, od kojih većina živi na selu i prati tradicionalne načine života.

Esvatini je imao najvišu stopu prevalencije HIV-a na svetu. Virus je usmrtio bezbroj ljudi u Svazilendu i ostavio hiljade siročadi. Do 2022. godine, zemlja je postigla značajan napredak u kontroli epidemije, ali je uticaj HIV-a na zemlju bio značajan.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari