Širom regiona besne požari. Još nisu ugašena dva velika požara u Splitsko-dalmatinskoj županiji, prenosi Index.hr.
U Tučepima 306 vatrogasaca sa 77 vozila pokušavaju od utorka uveče da suzbiju vatrenu stihiju na otvorenom prostoru koja je nošena vetrom zahvatila i Park prirode Biokovo, te došla do Podgore u kojoj su sinoć stanovnike prebacili iz njihovih kuća u školu.
Na tom je području do sada izgorelo oko 400 hektara niskog raslinja i borove šume.
U Vrsinama kod Trogira gori od juče popodne i to na slabo pristupačnom terenu što vatrogascima otežava gašenje.
Požar u zaleđu Skradina, gde gori već treći dan, je aktivan, i jutros je na požarište upućen jedan kanader, izvestila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ).
Rano jutros lokaliziran je požar na području Radašinovci (Vrana) u Zadarskoj županiji, u kojem je izgorelo 240 hektara trave, niskog raslinja i borove šume.
Prema evidenciji Državnog vatrogasnog operativnog centra HVZ-a u protekla 24 sata, od srede u 7 do četvrtka u 7 sati, u Hrvatskoj su zabeležene 122 vatrogasne intervencije na kojima je učestvovalo 244 vatrogasnih organizacija sa 755 vatrogasaca i 257 vatrogasnih vozila te 10 protivpožarnih aviona.
Crna Gora
Proteklih dana širom Crne Gore bilo je aktivno više požara, a neki od njih bili su većih razmera.
O tome je, na svoj način, pored medija, izveštavao i Google Maps. On je na satelitskom prikazu terena na teritoriji Crne Gore označio neke od lokalilteta na kojima je bio aktivan požar, piše Dan.
Google Maps može da prikaže informacije o požarima putem funkcije „Požari“ (engl. „Wildfire“), koja je dostupna u odeljku „Slojevi“ (engl. „Layers“).
Požar na Golom brdu u Sutomoru stavljen je pod kontrolu, saopštio je juče Televiziji Vijesti čelnik Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović.
Pripadnici Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada trenutno gase četiri požara – na Radovču, Kokotskom polju, Vukovcima u Zeti i u Pikaljama u Tuzima.
S obzirom na to da je većina ovih požara u naseljenim mestima, komandir Službe Zdravko Blečić apelovao je na meštane da očiste prostor oko svojih objekata.
Požar u Vukovcima osim vatrogasaca gasi i avion MUP-a.
Veći požar je i na Brajićima iznad Budve, a kako je saopštio Bešović za TV Vijesti, na tom delu za sada objekti nisu ugroženi, a vatrogasci su na terenu.
Oni takođe vatru gase i u okolini Nikšića i Ulcinja, gde ima manjih požara.
Bosna i Hercegovina
Još uvek je aktivan požar na području Dobrog sela pokraj Mostara kojega su mostarski vatrogasci gasili celu proteklu noć, prenosi Radio Sarajevo.
Gašenje otežava nepristupačan teren i vetar, rečeno je Feni iz Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar, ali ljudski životi i objekti nisu ugroženi.
Kolegama iz Mostara pomoć su pružili i vatrogasci iz Čitluka te dobrovoljna društva s Bune i Pologa.
Albanija
Požari koji su bili zahvatili albansko priobalno područje Šenđin stavljeni su pod kontrolom, saopštilo je juče Ministarstvo odbrane Albanijne. Vatrogasne ekipe podržavaju pripadnici Oružanih snaga, policije, lokalnih struktura i dva aviona Canadair iz Italije, prenosi Euronews. al.
Dan ranije situacija u Šengđinu je bila katastrofalna pošto je plamen zahvatio turistički kompleks u oblasti poznatoj kao Rana e Hedhun. Vatra je stigla do obale.
„Povređenih, na sreću, nije bilo, samo je materijalna šteta u zoni požara, uključujući dva bara na plaži i krov jedne kuće“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Pored Šengđina, saopšteno je da je teška situacija nastala i nad gradom Tepelena, gde je, prema podacima Ministarstva odbrane, „vatra izmakla kontroli zbog jakog vetra“, koji je omogućio širenje plamena.
Ministarstvo odbrane je saopštilo da se ulažu intenzivni napori na gašenju još nekoliko žarišta požara u selu Zavaline u opštini Elbasan i na području jezera Viroi u opštini Đirokastre.
Albanija ima oko 147 vatrogasnih vozila, 1.300 ljudi i dva helikoptera Cougar, koji su, prema vlastima, nedovoljni da se izbore sa požarima tokom leta.
Grčka
Meštani četiri naselja na ostrvu Evija u Grčkoj morali su da se evakuišu zbog požara koji je izbio 29.jula na tom ostrvu.
Kako prenosi Katimerini, vatrogasne službe cele noći su gasile požar koji i dalje gori, pa su meštani Klimakija, Liani Amosa, Petriesa i Kriezija morali da se evakuišu, preneo je Euronews.
Šumski požari u Grčkoj postali su češći poslednjih godina tokom sve toplijih i sušnih leta koje naučnici povezuju sa klimatskim promenama. Prošle godine je izbilo više od 8.000 požara, pokazuju podaci vatrogasne brigade.
Premijer Kirijakos Micotakis rekao je da se Grčka suočava sa „veoma teškim letom“ u pogledu klimatskih uslova.
„Još uvek imamo veoma težak mesec, avgust, pred nama i očigledno je da svi moramo da budemo u stanju pripravnosti“, rekao je on ministrima tokom sastanka vlade, prenosi britanski Independent.
Severna Makedonija
Vatrogasci u Severnoj Makedoniji su se u sredu treći dan borili sa desetak šumskih požara izazvanih jakim vetrom, a visoke temperature i suvo vreme takođe su podstakli manje požare širom Grčke i Balkana, rekli su zvaničnici, prenosi Rojters.
Jedan požar se širio u opštini Negrevo u blizini bugarske granice i drugi oko Kumanova, rekao je Goran Stojanovski u severnomakedonskom centru za upravljanje krizama.
„Zbog visokih temperatura vegetacija je suva i zemlja je veoma ugrejana, što nam otežava rad“, rekao je on.
Južni sused Severne Makedonije Grčka dugo se bori sa požarima izazvanim porastom temperatura i sporadičnim padavinama koje naučnici povezuju sa klimatskim promenama.
Serija požara je takođe počela dalje na sever širom Balkana ove nedelje nakon nedelja vrućine i malo kiše.
Na zapadnoj strani kopnene Evrope, vatrogasci u Španiji se takođe bore sa šumskim požarima usred ekstremne vrućine.
Stojanovski je rekao da od 66 aktivnih požara u utorak, 12 još nije bilo pod kontrolom u sredu. U pomoć je stigao helikopter iz Srbije, dok su Nemačka i Češka ponudile da obezbede avione.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.