"Poziv na alarm": Branka Latinović o Bajdenovoj izjavi da je Rusija spremna da upotrebi nuklearno oružje 1Foto: EPA-EFE/Oliver Contreras / POOL

„Izjava američkog predsednika Džozefa Bajdena da je ‘pretnja Putina od upotrebe taktičkog nuklearnog oružja realna’ odražava izuzetnu zabrinutost SAD da Rusija zaista ne upotrebi taktičko nuklearno oružje i ona je izvesno rezultat najnovijih američkih obaveštajnih saznanja do kojih su došli“, kaže za Danas Branka Latinović, ambasadoka u penziji.

Prema njenim rečima izjava je utoliko više upozoravajuća, jer ukazuje na moguću dalju dramatičnu eskalaciju rata u Ukrajini.

„Bajdenova izjava data je nakon serije umirujućih izjava da američka strana nije konstatovala pomeranja koja bi ukazivala na mogućnost upotrebe taktičkog nuklearnog oružja sa ruske strane. I samu najavu raspoređivanja nuklearnog oružja u Belorusiju, SAD su komentarisale umerenim izjavama. Štaviše, izjavljivali su da nemaju saznanja da je taktičko nuklearno oružje stiglo u Belorusiju, da bi ta informacija već sutradan bila potvrđena od ruskih zvaničnika“, kaže Latinovićeva.

Kako navodi, Bajdenova izjava je poziv na alarm, UN i međunarodnoj javnosti, da se zatraži od Ruske strane da razjasni svoje najnovije izjave i poteze u vezi ne samo pretnji taktičkog nuklearnog oružja, već i strateškog. Ona podseća da je nedavno jedan član ruske Dume upozorio da mogućnost od upotrebe strateškog nuklearnog oruzja nije isključena, što dodatno zabrinjava.

Ruska Federacija je ne samo stalna članica Saveta bezbednosti UN, odnosno jedna od pet „čuvara“ mira i bezbednosti u svetu, već kao jedna od pet država s pravom posedovanja nuklearnog oružja, strana Ugovora o zabrani širenja nuklearnog oružja (NPT) i jedna od tri depozitara (čuvara) ovog međunarodnog dokumenta, zajedno sa SAD i Velikom Britanijom, ima dodatne obaveze u pogledu sprečavanja pretnji širenja i upotrebe nuklearnog oružja. Stoga, Ruska federacija ima pravnu, a i moralnu obavezu da integralno, aktivno radi na očuvanju ‘slova i duha’ NPT, odnosno ‘letter and spirit'“, objašnjava sagovornica Danasa.

Napominje i da dodatna njena obaveza proističe na osnovu Rezolucije 984 SB UN iz 1995, kada je pet nuklearnih sila – SAD, Ruska Federacija, V. Britanija, Francuska i Kina dalo pismene izjave – potpisane od predsednika vlada ili država, da neće koristiti nuklearno oružje protiv država koje ga nemaju, tj „non-nuclear states“.

"Poziv na alarm": Branka Latinović o Bajdenovoj izjavi da je Rusija spremna da upotrebi nuklearno oružje 2
Foto: N1

„A Ukrajina je jedna od tih ne-nuklearnih država, koja je svoj status strane NPT regulisala nakon što je vratila Rusiji svo nuklearno oružje, koje se nalazilo na njenoj teritoriji iz vremena SSSR i nakon potpisivanja Memoranduma o bezbednosnim garancijama – Budimpešta 1994, potpisanog od strane SAD, V. Britanije i Ruske Federacije. Nažalost, i neposredno uoči agresije na Ukrajinu, ruski predsednik Vladimir Putin je na konferenciji za štampu sa francuskim predsednikom Emanuleom Makronom ‘podsetio’ da Rusija ima nuklearno oružje. Makron nije reagovao na tu izjavu, da bi nekoliko dana kasnije tadašnji francuski ministar spoljnih poslova podsetio Putina da i NATO ima nuklearno oružje“, kaže Latinović.

Dodaje da priznanje Džozefa Bajdena da je opasnost od ruske upotrebe taktičkog nuklearnog oružja realna.

„Ukazuje da se suočavamo sa mogućom dramatičnom eskalacijom rata u Ukrajini, sa nesagledivim bezbednosnim i humanitarnim posledicama“, zaključuje Branka Latinović.

Bajden je, u subotu, Putinovu izjavu da je Rusija rasporedila svoje prvo taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, ocenio kao „apsolutno neodgovornu“, podseća Rojters.

„Kada sam bio ovde pre dve godine i rekao da sam zabrinut zbog presušivanja reke Kolorado, svi su me gledali kao da sam lud“, rekao je Bajden grupi donatora u ponedeljak u Kaliforniji.

On je dodao da su ga isto tako gledali kad je rekao da je zabrinut da bi Putin mogao da upotrebi taktičko nuklearno oružje.

„Ta (mogućnost) je stvarna“, istakao je Bajden.

Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je prošle nedelje da je njegova zemlja počela da preuzima rusko taktičko nuklearno oružje, od kojih je pojedino tri puta moćnije od atomskih bombi koje su SAD bacile na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine.

Rusija je u maju odbacila Bajdenove kritike na račun njenog plana da rasporedi taktičko nuklearno oružje u Belorusiji, navodeći da su SAD decenijama raspoređivale takvo nuklearno oružje u Evropi.

SAD su ranije saopštile da nemaju nameru da menjaju svoj stav o strateškom nuklearnom oružju kao odgovor na raspoređivanje ruskog nuklearnog oružja u Belorusiji, kao i da ne vide nikakve znake da se Rusija sprema da to oružje upotrebi.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari