Poziv sa zadrškom za "sumnjivi" Vuhan 1Foto: EPA-EFE/ ROMAN PILIPEY

Tim Svetske zdravstvene organizacije doputovaće u Kinu 14. januara kako bi istražio poreklo virusa korona.

Prošle nedelje je timu koji istražuje poreklo pandemije virusa korona odbijen je ulazak u Kinu, navodno zbog problema sa vizama, a šef SZO Tedros Gebrejesus tada je rekao da je bio „veoma razočaran“ tom odlukom.

Detalji o predstojećoj poseti stručnog tima SZO nisu objavljeni i nejasno je da li će tim moći da poseti Vuhan, gde je virus prvi put otkriven krajem 2019. godine.

SZO već mesecima radi na slanju desetočlanog tima međunarodnih stručnjaka u Kinu, čiji je zadatak da ispitaju moguće životinjsko poreklo pandemije i kako je tačno virus prvi put prešao na ljude.

Kovid 19 prvi put je registrovan u kineskom gradu Vuhanu u centralnoj provinciji Hubej krajem 2019.

U početku se verovalo da virus potiče sa pijace na kojoj se prodaju egzotične životinje koje se koriste u ishrani.

Smatralo se da je upravo ovde virus prešao sa životinja na ljude, ali poreklo virusa i dalje nije sasvim jasno.

Neki stručnjaci sada veruju da pijaca možda nije mesto porekla i da se na njoj samo pojačalo širenje zaraze.

Pojedina istraživanja ukazuju da korona virusi koji su sposobni da zaraze ljude možda decenijama neprimetno cirkulišu među slepim miševima.

Međutim, nije poznato koji je životinjski domaćin posrednik u prenošenju virusa između slepih miševa i ljudi.

Oko porekla virusa i pandemije spekulisalo se toliko da su se pojavile i različite teorije zavere, među kojima je i ona da je virus veštački stvoren u laboratoriji.

U jednom izveštaju saveza tajnih službi pet velikih zemalja u kojima se govori engleski jezik (Sjedinjene Države, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, nazvanih „Five Eyes“) govori se o nepoznatom virusu slepog miša iz Kine o kojem su istraživanja sprovođena u kineskom Vuhanu.

Taj izveštaj tajne službe dostavljen je australijskom listu Dejli telegraf, a posle njegovog  objavljivanja pojavili su se navodi o „virusu koji je stvorio čovek u laboratoriji u Vuhanu“.

Osim toga, tvrdi se da je svet izgubio dragoceno vreme u borbi protiv virusa jer je Kina skrivala informacije.

Kada je timu SZO koji treba da istraži poreklo kovida 19 nedavno uskraćen ulazak u Kinu, navodno usled problema s vizama za dva člana tima koji su već bili na putu, portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing rekla je za Bi-Bi-Si da je „možda bilo nesporazuma“ i da „nema potrebe previše učitavati u to“.

Kina i dalje tvrdi da pozdravlja istragu koja će se primarno usredsrediti na utvrđivanje kada, gde i kako je sa životinja na ljude prešao virus, ali kineski zvaničnici i državni mediji tvrde je virus nastao negde drugde i potom stigao u Vuhan, možda preko smrznute hrane.

Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji kaže da „sve više istraživanja sugeriše da je pandemija verovatno izazvana zasebnim izbijanjem (virusa) na više mesta u svetu“.

Nedavno su na kineskim društvenim mrežama kružili izveštaji da je u više gradova virus otkriven na paketima s automobilskim delovima, uključujući i one od stranih kompanija.

Kina navodno mesecima testira i dezinfikuje smrznute proizvode uvezene iz inostranstva u strahu da bi virus mogao ponovo ući u zemlju na taj način, iako stručnjaci i dalje sumnjaju da to može biti izvor zaraze.

Naučnici kažu da bi Kina takođe morala podeliti svaki nalaz koji bi sugerisao da je kovid 19 cirkulisao u zemlji mnogo pre nego što je zvanično identifikovan u decembru 2019, navodeći da je jedno istraživanje sprovedeno u Italiji pokazalo da je virus mogao biti u Evropi nekoliko meseci pre prvog zvanično prijavljenog slučaja u Kini.

Kineski državni mediji koristili su taj članak kao potporu teorijama da je kovid 19 nastao u inostranstvu i ušao u Kinu preko kontaminirane smrznute hrane ili stranih sportista koji su se takmičili na Svetskim vojnim igrama u Vuhanu u oktobru 2019. godine.

„Curenje“ iz laboratorije ili nesreća?

Iako naučnici sada smatraju da je novi virus korona verovatno nastao u prirodi, kažu da se ne sme zanemariti mogućnost nesreće u laboratoriji ili nehotičnog izlaska koji je mogao dovesti do širenja bolesti, ocenjuje Vašington post, navodeći da je Institut za virusologiju u Vuhanu ispitivao virus korona kod slepih miševa iz rudnika u provinciji Junan 2012. i 2013. Početkom 2012. šest tamošnjih rudara izloženih slepim miševima i njihovim fekalijama hospitalizovano je zbog bolesti slične teškom akutnom respiratornom sindromu (SARS) i trojica su umrla, navodi američki list i dodaje da je Kina negirala da je curenje iz laboratorije ili nesreća izazvala širenje novog virusa korona u Vuhanu.

Visoka topa zaraze

Kako navodi Rojters, bilo je i znakova da je Kina spremna da deli informacije koje su u suprotnosti sa zvaničnim stavom. Prošle nedelje, studija kineskog Centra za kontrolu bolesti pokazala je da uzorci krvi 4,43 odsto stanovništva Vuhana sadrže antitela na kovid 19, što ukazuje da je stopa zaraze u tom gradu bila daleko veća od prvobitno priznatih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari