Evropski komesar za proširenje Johanes Han poslao je preko svog Tviter naloga poziv svima u Makedoniji, uključujući makedonskog predsednika Đorđa Ivanova, da poštuju ishod nedavnih parlamentarnih izbora.
“U demokratiji mora da se prizna parlamentarna većina, čak i ako vam se ona ne sviđa”, napisao je Han.
I lider SDSM Zoran Zaev je pozvao Ivanova da mu dodeli mandat za sastav nove makedonske vlade, a građane da ostanu mirni. ”Gruevski tone, ali Makedonija neće potonuti. Ivanov mora da povuče ovu odluku, Ustav ga na to obavezuje. Ne sme da negira većinsku volju”, rekao je Zaev.
“Ja mislim da se postupak Ivanova teško može staviti u okvire funkcionisanja normalne demokratske države. Jer, predsednik države u svim državama sveta koje priznaju demokratska pravila igre daje mandat za sastav vlade onome ko dokaže da ima potrebnu većinu u nacionalnom parlamentu”, rekao je za list Danas izvestilac Evropskog parlamenta za Makedoniju Ivo Vajgl. On smatra da bi odluka makedonskog predsednika da ne da madat za sastav vlade Zoranu Zaevu “mogla, a nadam se da neće, prouzrokovati produbljenje krize i konfrontacije. Predsednik Ivanov još ima vremena da ispravi svoju grešku i otvori vrata stabilizaciji prilika u Makedoniji”, kaže Vajgl.
A povodom ocena koje je Ivanov dao o Platformi albanskih stranaka sačinjenoj pod patronatom albanskog premijera Edi Rame, Vajgl kaže da je bio “među prvima koji je javno izrazio sumnju u korektnost postupka albanskog premijera i u povodu činjenice da je platforma makedonskih stranaka sa predminantnom albanskom bazom sačinjena van države rekao sam da bi mnogo bolje bilo da je ona nastala u Makedoniji”.
“Međutim, teško je ići tako daleko da se na osnovu toga pobija autentičnost političkog dokumenta o kojem su se saglasile tri makedonske stranke”, tako Vajgl o Platformi sa sedam isključivo etničkih zahteva koju su u Tirani potpisale Demokratska unija za integraciju, Besa i Alternativa za Albance.
On negira da je ta Platforma mogla da bude korišćena kao ucena u makedonsko-albanskim pregovorima. “U politici nema ucene u pregovorima. Ima uslova koje neko prihvata ili ne prihvata. Ucena je u nekim drugim sferama relevantna kategorija u pregovorima nije. U vezi tih pregovora je u makedonskoj politici bilo izrečeno mnogo preoštrih reči”, tvrdi Vajgl.
Na pitanje da li misli da ta Platforma ni na koji način ne ugrožava stabilnost Makedonije, Vajgl kaže: “Stabilnost Makedonije ugrožava mnogo stvari, pre svega odgađanje formiranja vlade iako su svi uslovi za formiranje vlade ispunjeni”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.