Administracija Džozefa Bajdena trebalo bi da objavi sankcije protiv bataljona izraelske vosjke IDF-a Netzah Jehuda zbog navodnih kršenja ljudskih prava Palestinaca na Zapadnoj obali, izvestio je u subotu novinski sajt Axios. To bi bio prvi put da su SAD preduzele takav korak, piše Times of Israel.
Izrael je premestio jedinicu sa Zapadne obale u decembru 2022. godine – iako je negirao da je to učinio zbog ponašanja vojnika – i od tada služi uglavnom na severu zemlje. Takođe je raspoređena u Pojasu Gaze usred tekućeg rata protiv Hamasa.
Navedeni američki plan izazvao je oštar odgovor izraelskih zvaničnika, uključujući premijera Benjamina Netanjahua.
„IDF ne sme biti sankcionisana!“ napisao je na mreži X. „Radio sam poslednjih nedelja protiv sankcionisanja izraelskih državljana, uključujući i moje razgovore sa američkom administracijom“, naveo je Netanjahu.
„U vreme kada se naši vojnici bore protiv terorističkih čudovišta, namera da se uvedu sankcije jedinici ID je vrhunac apsurda i moralni nizak“, dodao je on, obavezujući se da se bori protiv tog poteza.
Centristički ministar iz ratnog kabineta Beni Ganc pridružio se kritikama, rekavši da je ta pešadijska jedinica „sastavni deo IDF“ i da je vezana vojnim i međunarodnim pravom. On je dodao da Izrael ima „jake i nezavisne“ sudove koji su sposobni da se bave navodnim kršenjima.
„Imamo veliko poštovanje prema našim američkim prijateljima, ali uvođenje sankcija jedinici je opasan presedan i šalje pogrešnu poruku našim zajedničkim neprijateljima u vreme rata“, rekao je Ganc, obećavajući da će „preduzeti mere kako ova odluka ne bi proći.”
Bataljon je, piše Al Jazeera, u prošlosti bio u središtu nekoliko kontroverzi povezanih sa desničarskim ekstremizmom i nasiljem nad Palestincima, posebno uključujući smrt Omara As’ada, 78-godišnjeg Palestinskog Amerikanca koji je umro nakon što je pritvoren, vezan lisicama na rukama, povez na očima, a kasnije su ga vojnici bataljona napustili u uslovima skoro smrzavanja.
Šta je Netzah Jehuda, izraelski bataljon koji se suočava sa sankcijama SAD-a?
State Department je navodno vodio istragu protiv Netzah Jehude zbog navodnih zlostavljanja pre oktobra 2023. godine, uključujući smrt tada 80-godišnjeg palestinskog Amerikanca Omara Assada u januaru 2022. godine.
Vest dolazi nakon što je istraga Pro Publica objavila da je komisija State Departmenta preporučila da SAD ograniči prodaju oružja izraelskim vojnim jedinicama zbog vjerodostojnih navoda o kršenju ljudskih prava.
Grupa Netzah Jehuda formirana je 1999. godine kao specijalna jedinica za ultraortodoksne jevrejske vojnike.
Prema internet stranici bataljona, u jedinici trenutno služi oko 1.000 vojnika.
Izrael je dugo pokušavao pridobiti više religioznih ultraortodoksnih Jevreja da se pridruže njegovim oružanim snagama, uprkos njihovom izuzeću od regrutacije.
Godine 1999. godine pokrenuta je prva jedinica od 30 Haredi vojnika koja je označena kao „Nahal Haredi“. Ovaj nacionalistički projekat pokrenulo je Udruženje Netzah Jehuda u punoj saradnji sa Ministarstvom odbrane Izraela i IDF, piše na sajtu izraelskih vojnih veterana nahalharedi.org.
U roku od nekoliko godina, IDF je formirao prvi borbeni bataljon Haredi, Netzah Jehuda – bataljon. Danas je bataljon deo brigade Kfir i deluje u sektorima Binjamin (Ramala) i Menaše (Dženin).
Brigada Kfir, koja postaje veteranska i iskusna, prolazi kroz revolucionarni proces pretvaranja u pešadijsku brigadu. Deo divizije 99 poznat kao „vatrogasna pešadijska divizija“, koju karakterišu borbene sposobnosti u više arena prema percepciji načelnika štaba Aviva Kočavija o budućem bojnom polju.
Brigada će moći da se bori u bilo kojoj areni: Libanu, Siriji i Gazi.
Mnogobrojni uspesi bataljona doneli su mu nagradu za izvrsnost u operativnom radu 2012. i nagradu načelnika štaba 2014. godine.
Bataljon je trenutno jezgro Haredi službe u IDF i oko 1.000 vojnika sve vreme služi pod njim.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.