Izrael pristao na pregovore, poznato kada se nastavljaju 1foto: BETAFOTO/(Naama Grynbaum/Pool Photo via AP)

Izrael je prošle noći prihvatio da 15. avgusta nastavi pregovore o primirju u Pojasu Gaze i oslobađanju talaca koje tamo drži palestinski pokret Hamas.

Izrael je to odlučio posle intervencije SAD, Egipta i Katara koji su upozorili obe zaraćene strane da „više nema vremena za gubljenje ili izgovore“ i dalje odlaganje.

Taj mali napredak dolazi dok se nastavljaju borbe u Pojasu Gaze, sa najmanje 18 mrtvih u četvrtak u izraelskim napadima na dve škole prema palestinskom islamističkom pokretu Hamas, i u vreme straha od opšteg rata na Bliskom istoku.

„Posle predloga SAD i posrednika, Izrael će 15. avgusta poslati delegaciju pregovarača na lokaciju na kojoj će biti dogovoreni detalji konkretizacije sporazuma“, saopštio je kabinet premijera Benjamina Netanjahua.

Vašington, Kairo i Doha pozvali su suprotstavljene strane da nastave razgovore 15. avgusta, ukazujući da je okvirni sporazum „sada na stolu i nedostaju samo detalji njegove primene“.

„Kao posrednici spremni smo, ako bude potrebno, da iznesemo konačan predlog koji bi mogao da reši pitanja primene (sporazuma) na način koji ispunjava očekivanja svih strana“, piše u tekstu vlasti SAD, Egipta i Katara.

Katar je već mesecima uključen u pregovore iza kulisa, uz podršku Kaira i Vašingtona, kako bi pokušao da postigne primirje i dogovor o oslobađanju talaca koje je Hamas kidnapovao iz Izrela i drži u Pojasu Gaze.

Izgledi za prekid neprijateljstava zavise od dogovora u fazama, počevši od prekida vatre.

Najnovije rasprave bile su zasnovane na okviru koji je krajem maja postavio predsednik SAD Džozef Bajden (Joseph Biden), za koji je rekao da ga je predložio Izrael.

„Došlo je vreme da se zaključi prekid vatre i sporazum za oslobađanje talaca i zarobljenika“, piše u tekstu, prema kojem „nema više vremena za gubljenje niti izgovora da bilo koja od strana opravdava dalje odlaganje“.

Takav razvoj događaja dolazi nakon što je Hamas postavio na čelo Jahju Sinvara, koga izraelske vlasti optužuju da je jedan od organizatora napada kojeg je taj islamistički pokret pokrenuo 7. oktobra na Izrael, te taj stav izaziva bojazan da će ionako teški pregovori postati još teži.

Izrael je obećao da će „eliminisati“ Sinvara, koji se nije pojavljivao u javnosti od 7. oktobra.

Za deset meseci rata svi pokušaji posredovanja su propali, a rat, koji je, prema Hamasu, ostavio gotovo 40.000 mrtvih na maloj opkoljenoj palestinskoj teritoriji, pogoršao je tenzije na Bliskom istoku između Irana s jedne strane i oružanih grupa koje podržava, i Izraela s druge strane.

Diplomatski napori se nastavljaju u svim pravcima kako bi se izbeglo zaoštravanje u čitavom regionu, nakon što je Iran obećao odmazdu za ubistvo lidera Hamasa Ismaila Hanijea 31. jula u Teheranu, za šta je Teheran okrivio Izrael, a dan ranije Fuad Šukr, vojni vođa libanskog Hezbolaha udruženog sa Hamasom, ubijen je u izraelskom napadu u južnom predgrađu Bejruta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari