Prava univerzalna, standardi dvostruki 1Foto: Wikipedia

Dok se svet sa tugom prisećao 30. godišnjice “Masakra na Trgu Tjenanmen od 4. juna 1989, šta se dešavalo na drugoj strani planete?

Španija je 6. juna 2019. izručila 94 građana Tajvana Kini. Oni su bili među 269 Kineza i Tajvanaca uhapšenih 2016. Osumnjičeni su za telekomunikacione prevare usmerene prema kineskim građanima.

Kineske vlasti su prve zahteve za ekstradiciju uputile 2017, a Ministarstvo spoljnih poslova Španije je onda odlučilo da uglavnom tajvanske građane izruči Pekingu. Međutim, organizacije za zaštitu ljudskih prava koje su se borile da spreče ekstradiciju, navodeći da je kineski pravosudni sistem ozbiljno deformisan.

Vlada Tajvana smatra da odluka Madrida šalje pogrešnu poruku Pekingu, posebno u vreme kada narod u Hongkongu pokazuje snažno protivljenje ekstradicionom zakonu koji će omogućiti da građanima Hongkonga, pa čak i strancima bude suđeno u neprobojnom sudskom sistemu Kine.

Krajnje je zabrinjavajuće da uz prećutnu podršku Madrida kineski državni mediji zloupotrebljavaju ekskluzivne snimke izručenih građana Tajvana koristeći ih kao oruđe političke propagande koja javno mnjenje Kine navodi na pogrešan zaključak da jedna članica EU prihvata autoritet i odgovornost kineskog sudskog sistema.

Kao što je opšte poznato, ljudska prava su u Kini sporna tema. Kina ima istoriju kršenja sloboda i zakonitih prava pojedinaca time što je osumnjičene sa Tajvana držala u pritvoru duže od zakonom maksimalno predviđenog vremena i bez odgovarajuće istrage.

Odbor UN protiv mučenja je čak javno kritikovao situaciju sa sudskim pravima u Kini u zaključcima objavljenim 3. maja 2016, navodeći da izvitoperenost kineskog pravosuđa može uvećati rizik da se pritvorenici loše tretiraju, pa čak i podvrgavaju mučenju.

Takođe je sa zabrinutošću primećeno da je EU, na godišnjem bilateralnom dijalogu o ljudskim pravima održanom u aprilu, postavila pitanje nehumanog tretiranja pritvorenika u Kini. Odluka Španije, kao članice EU, da 94 građana Tajvana izruči Pekingu u suprotnosti je sa stavom Unije da se stanje ljudskih prava u Kini pogoršava.

Štaviše, zbog lošeg bilansa Kine u domenu ljudskih prava, Kancelarija visokog komesara UN za ljudska prava je 18. maja 2018. od Španije zatražila da obustavi ekstradicije Kini usled zabrinutosti da bi osumnjičeni mogli rizikovati loš tretman, mučenje ili čak smrtnu kaznu. Oglušavanje Madrida o ovaj savet suštinski potkopava napore EU da sa partnerima u regionu Azija-Pacifik postupa podstičući zajedničke vrednosti koje Unija predstavlja.

Špansko ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju od 17. januara 2019. izrazilo zabrinutost Madrida u vezi sa time hoće li kineska vlada dvojici kanadskih pritvorenika osigurati “da imaju pravičnan, transparentan i nepristrasan tretman u njihovim pravnim procesima”.

Ipak, Španija u ovom slučaju protivreči sopstvenim navodima. Razočaravajući su dvostruki standardi Španije i njen diskriminatorski čin izručenja tajvanskih građana Kini, kada su već njene vlasti izrazile nedostatak poverenja u pravosudni sistem Kine u drugim slučajevima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari