Slovaci cene prednosti Evropske unije, ali su izbori za Evropski parlament nešto što ih slabo zanima, a sličan trend je uprkos kampanjama primetan u svmi članicama Evropske unije i preti da u EP uveća snagu marginalnih partija i evroskeptika, piše slovački list Pravda.
„Iako se članstvo u EU kod nas (u Slovačkoj) doživljava kao nešto što se podrazumeva, i na političkoj pozornici ga niko, sem nekih marginalnih glasova, ne dovodi u pitanje, stanovnici Slovačke jedva da obraćaju pažnju na izbore za predstavničko telo na nivou EU“, piše list u komentaru.
Istovremeno, ti su izbori, prema oceni Pravde, isuviše polarizovali društvo, a mala izlaznost preti da u Evropski parlament uđu stranke koje na nacionalnom nivou nisu pobedile ili su marginalne i rađa „opasnost porasta evroskeptičnih glasova u EP“.
List ocenjuje da su Slovaci možda to donekle i naučili, jer je odziv na evropske izbore u toj zemlji 2014. bio svega 13,05 odsto, na tim izborima najniži u EU, dok se 2019. ipak popeo na 22,74 odsto.
Međutim, i u EU je, piše Pravda, interesovanje slabo, i na prvim izborima za EP 1979. godine izlaznost je bila skoro 62 odsto, a 2019. godine 50,95 odsto.
Slovaci, piše list, vole blagodeti EU, ali se sa tim još nisu potpuno pomirili i predstavnička tela EU rado doživljavaju kao „zli Brisel“ koji im naređuje.
„Daleko od toga da su odluke EP uvek savršene, ali je u našim rukama da na to utičemo. Čak i naši predstavnici će, u našu korist, moći da dižu ruku za ili protiv mera Brisela „, piše dnevnik.
Međutim, piše Pravda, „Slovaci, prosto rečeno, nemaju poverenja u Brisel“.
„Oni se malo brinu i za Rusiju, pa i za SAD. Ukratko, Slovaci su još uvek samo Evropljani na papiru, ali ne u srcu i u glavi“, konstatuje Pravda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.