Pravila nakon Bregzita ostavljaju Britanku sa Alchajmerovom bolešću: Suočena sa deportacijom iz Švedske 1Foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

74-godišnjoj Britanki sa teškom Alchajmerovom bolešću zaprećeno je deportacijom iz Švedske zbog papirologije za Bregzit koju nije mogla da završi zbog nesposobnosti, piše Gardijan.

Ketlin Pul leži prikovana za krevet u domu za negu demencije bez izgleda da se preseli. Njena porodica je za Gardijan rekla da se suočava sa prinudnim preseljenjem u Veliku Britaniju jer nema ažurirani pasoš i finansijske izveštaje koji su potrebni prema novim pravilima nakon Bregzita koja se primenjuju na Britance u EU.

Policija je već bila u njenom domu za staranje kako bi pregledala njenu garderobu i ispitala medicinske sestre o njenim ličnim stvarima u, kako aktivisti kampanje, jednom od „najneverovatnijih“ slučajeva kada su ugroženi građani zgaženi Bregzitom.

„Uništena sam i ljuta. Ovo je nehumano pomerati osobu koja ima Alchajmerovu bolest i koja je previše bolesna da bi se brinula o sebi. Sramota je što je to čak i tema i što je došlo do deportacije. Nikakve reči ne bi mogle da opišu ovo, a rasturanje naše porodice je užasno“, rekao je njen sin Vejn.

Bivša sobarica iz Maklsfilda, Ketlin se preselila u Švedsku sa svojim pokojnim mužem da bi bila bliska sa Vejnom, njegovom švedskom snajom Angelikom i četvoro unučadi.

Ali razvila je Alchajmerovu bolest u 63. godini i bila je u staračkom domu poslednjih 10 godina. Bolest se razvila, zbog čega nije mogla da se hrani, kupa ili govori.

Ketlin je imala prebivalište i „lični broj“ koji je dokazivao njeno pravo da bude u Švedskoj, ali kada je Bregzit stupio na snagu morala je ponovo da podnese zahtev za novi imigracioni status poznat kao status boravka.

Njena porodica je podnela zahtev pre roka 2021. godine, ali je odbijen zbog nedostatka pasoša.

„Ona ne može da izađe iz kreveta, tako da nikada nije imala potrebu da dobije novi pasoš i to smo objasnili“, rekla je njena snaja Angelica koja je očekivala saosećanje kada je to u dve žalbe saopštila migracionim vlastima.

Zatim je u septembru porodica dobila pismo u kojem joj je naređeno da napusti zemlju.

Policija se pojavila u kući u januaru kada njena porodica, koja nema punomoćje, opet nije mogla da dostavi potrebnu papirologiju.

„Pregledali su njenu garderobu da vide koju odeću ima i pitali medicinske sestre koji nameštaj joj pripada. Medicinska sestra je rekla da ne zna jer je tamo bila samo godinu dana.

„Tako sam ljuta. Sramotno je i smešno da se posle 18 godina u zemlji ovo dešava sve zbog Bregzita“, rekla je Anđelika, koja je takođe uživala u slobodi kretanja pre Bregzita i godinama živela u Maklsfildu pre nego što se sa suprugom vratila u Švedsku.

Rekla je da jedno od njene male dece ima problema u školi i ima noćne more da će „policija doći i odvesti njegovu baku“.

„Nije pošteno. Oni utiču i na švedsku decu. Zašto jednostavno ne mogu ostaviti nekoga tamo gde jesu, što je blizu njihove porodice?“ upitala je.

Poslanica laburista Hilari Ben, bivša predsedavajuća komiteta za Bregzit Donjeg doma, pozvala je Veliku Britaniju i EU da hitno intervenišu.

„Ovo je šokantno i ne mogu da razumem zašto švedske vlasti prete da će „ukloniti“ gospođu Pul.

„Komisija EU, koja je odgovorna za nadzor prava na boravak britanskih državljana u 27 država članica, trebalo bi da odmah interveniše – kao i britanska vlada – da zaustavi deportaciju ugroženog britanskog državljanina.

Njen slučaj naglašava rizik koji je Bregzit stvorio za ugrožene ljude širom EU i Ujedinjenog Kraljevstva, ali aktivisti kažu da to takođe naglašava nedovoljno interesovanje za ovo pitanje na nivou Ujedinjenog Kraljevstva i EU.

„Ovo je dama koja ne može ni da se hrani. Policija samo radi vežbu da vidi šta može da ponese sa sobom, ali niko ne ustaje i kaže „ovo je besmisleno, ovo ne bi trebalo da se dešava“, rekao je Dejvid Milsted, britanski profesor fizike u Švedskoj koji je deo grupe Britanci u Švedskoj.

„Uz sve velike reči Velike Britanije i EU, ovo je šokantan i neviđen slučaj pogrešne primene sporazuma o povlačenju“, dodao je on.

EU se potrudila da osigura garancije za sve građane koji su ne svojom krivicom pogođeni rezultatom referenduma, pri čemu je pregovarač o Bregzitu Mišel Barnije izjavio da „Bregzit ne bi trebalo da menja prirodu svakodnevnog života ljudi“ u stanju unija u 2017. godini.

Portparol švedskog ministra za migracije Marije Malmer Stenergard rekla je da im po zakonu nije dozvoljeno da komentarišu pojedinačne slučajeve. Agencija za migracije nije odgovorila na zahtev za komentar.

Kancelarija za spoljne poslove, komonvelt i razvoj saopštila je da je u kontaktu sa porodicom Pul i da nastavlja da ih podržava.

„Podržavamo Britanku i njenu porodicu u Švedskoj“, navodi se.

Ali Anđelika je rekla da joj je ambasada u Stokholmu 9. februara pisala savetujući ih da dobiju pravni savet i da sarađuju sa policijom.

„Važno je da u potpunosti razumete da policija može da nastavi sa deportacijom, čak i bez vašeg pristanka“, rekao joj je konzularni zvaničnik u pismu koje je video Gardijan.

Milsted je rekao da ne postoji nijedna organizacija na nivou Evropske komisije ili u Švedskoj koja odražava organizaciju Nezavisnog nadzornog organa u Velikoj Britaniji, koji je statutarno telo uspostavljeno nakon Bregzita da štiti prava građana EU.

„Sve je pomalo kao da se ovo može pratiti do prvobitnog greha Bregzita i ništa se ne može učiniti povodom toga“, rekao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari