Praznično popuštanje "doliva ulje na kovid požar" 1Foto: EPA-EFE/ Toni Albir

Mere za borbu protiv širenja epidemije virusa korona i dalje su na snazi širom Evrope ali, zbog smanjenja broja novih slučajeva u pojedinim oblastima, neke od zemalja su ovih dana odlučile da razmotre delimično ublažavanje restrikcija pred predstojeće božićne i novogodišnje praznike i omoguće građanima da ih provedu u krugu porodice.

Međutim, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen juče je upozorila da bi prerano popuštanje mera te zemlje dovelo u rizik od trećeg talasa epidemije.

„Znam da vlasnici prodavnica, barova i restorana žele da restrikcije budu što pre okončane. Ali moramo primeniti ono što smo naučili letos i ne smemo da ponovimo iste greške“, naglasila je Fon der Lajen, a njeno mišljenje dele i mnogi zdravstveni stručnjaci, kao i pojedini lideri zemalja.

Među njima je i profesor Endru Hejvard, direktor UCL Instituta za epidemiologiju i zdravstvenu negu u Londonu, koji je za Bi-Bi-Si rekao da će dozvoljavanje porodičnih okupljanja za božićne praznike biti jednako „dolivanju ulja na kovid požar“.

„To će definitivno dovesti do povećanja transmisije virusa i verovatno izazvati novi talas infekcija i prepune bolnice, kao i dodatne, nepotrebne, smrtne slučajeve“, upozorava Hejvard.

On kaže da je svestan da se Božić ne može zabraniti, ali da je zbog toga neophodno da vlasti građanima „pošalju jasnu poruku o opasnostima“ okupljanja i međugeneracijskog mešanja.

U periodu od 23. do 27. decembra u Velikoj Britaniji biće dopušteno da tri domaćinstva naprave takozvani „božićni mehurić“, što znači da mogu međusobno da se posećuju i provedu noć jedni kod drugih, kao i da zajedno idu u crkve i borave na javnim mestima i baštama.

Britanski premijer Boris Džonson je jedan od lidera koji je pozvao ljude da naprave „ličnu procenu“ o rizicima porodičnih okupljanja tokom praznika.

On je to učinio pošto je najavljeno ograničeno ublažavanje mera za vreme praznika, kojim se dozvoljava da okupljanje do tri domaćinstva tokom pet dana sledećeg meseca.

Kako prenosi Gardijan, francuski predsednik Emanuel Makron najavio je popuštanje mera u tri faze, koje će početi od narednog vikenda sa ponovnim otvaranjem „neesencijalnih“ firmi kao što su frizerski saloni i prodavnice odeće, koje će morati da se zatvore u 21 čas i da poštuju stroga pravila socijalnog distanciranja.

Crkve i neke od ustanova kulture će moći da se otvore od 1. decembra, uz maksimalno 30 posetilaca, a ljudima će biti dozvoljeno da vežbaju u radijusu do 20 kilometara od njihovih domova i najduže tri sata, za razliku od jednog kilometra i jednog sata koliko je do sada bilo dozvoljeno, izjavio je Makron u televizijskom obraćanju naciji.

Pošto je broj zaraženih opao na oko 5.000 dnevno, lokdaun će zvanično biti podignut 15. decembra i biće dozvoljena putovanja, ali će policijski čas od 21 čas do sedam ujutro biti na snazi u celoj zemlji, uz izuzetak perioda od 24. do 31. decembra tokom praznika, a od građana se očekuje da u vreme porodičnih okupljanja poštuju stroge mere distanciranja, naveo je francuski predsednik.

Španska vlada takođe planira da ublaži mere tokom praznika i dozvoli ograničena okupljanja do šest ljudi, kao i da skrati policijski čas koji će za Božić i Novu godinu trajati od jedan sat noću do šest ujutro, navode španski mediji, pozivajući se na nacrt dokumenta koji je dospeo u javnost..

Delimični lokdaun zbog velikog broja novih infekcija, koji je u Nemačkoj uveden početkom novembra, još uvek nije doneo željene rezultate, a političari žele da to poboljšaju i možda čak uvedu strože mere kako bi „spasili Božić“.

Osnovni razlog za pooštravanje mera je zabrinutost da bi broj zaraženih preko božićnih praznika bio toliko veliki da bi porodična slavlja bila skoro nemoguća.

Kako navodi Dojče vele, to političari u svakom slučaju žele da spreče između ostalog i zbog toga što strahuju da bi u suprotnom mogao da bude izgubljen najvažniji kapital u korona krizi – da ljudi uvide da su ograničenja neophodna.

Upravo zbog toga, od 23. decembra do 1. januara predviđen je mali predah za Božić, što znači da bi za božićnim trpezama moglo da se okupi do deset osoba iz više domaćinstava, dakle ne samo iz dva.

Mališani brinu za Deda Mraza

Praznicima se možda najviše raduju mališani, među kojima je jedno od najvažnijih pitanja da li će Božić Bata, odnosno Deda Mrazu, moći da dođe da im donese poklone. Tako je osmogodišnji Monti britanskom premijeru Borisu Džonsonu poslao pismo u kojem je pitao da li će postavljanje dezinfekcionog sredstva pored kolačića pomoći da Božić Bata bezbedno dođe. Džonson mu je odgovorio da je, posle savetovanja sa stručnjacima, zaključeno da „ako se Božić Bata pridržava svih pravila na odgovoran način i bude brz i efikasan, nema opasnosti po zdravlje dece“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari