SAD su pustile jednog zatvorenika iz Gvantanama i poslale ga kući u Maroko, što je prvi slučaj od kad je na vlast došao predsednik Džo Bajden.
Bajdenova administracija potvrdila je da namerava da zatvori centar u kome se čuvaju strani državljani osumnjičeni za terorizam posle napada 11. septembra 2001.
Abdul Latif Naser doveden je u Gvantanamo u maju 2002, nakon što se borio za Talibane u Avganistanu, gde je bio komandant i obučavao talibanske borce kako da rukuju oružjem. Optužnica protiv njega nije podignuta.
Kako prenosi Al Džazira, pošto je nadležni odbor utvrdio da Naserov ostanak u zatvoru više nije neophodan da bi se zaštitila nacionalna bezbednost, poslat je u svoju rodnu zemlju, Maroko.
Odbor je prethodno, još 2016. godine, preporučio dozvolu za Naserovu repatrijaciju, ali proces nije mogao da bude završen pre okončanja mandata tadašnjeg predsednika Baraka Obame, koji je kao jedan od svojih prioriteta postavio zatvaranje ovog kontroverznog zatvorskog centra.
Gvantanamo se često nalazio na meti optužbi povodom nelegalnog zatvaranja, kršenja prava i mučenja.
Obamine pokušaje da se ustanova zatvori su blokirali republikanci u Kongresu, ograničivši mogućnost transfera zatvorenika na kopneni deo SAD, ali on je ipak prebacio 170 zatvorenika u rodne ili treće zemlje tokom svojih osam godina na položaju.
Situacija je ostala nepromenjena tokom administracije Obaminog naslednika, Donalda Trampa, koji se protivio zatvaranju Gvantanama i pretio da će poslati dodatne zatvorenike tamo.
On je još pre nego što je preuzeo predsedničku dužnost rekao da neće biti puštanja zatvorenika iz Gvantanama.
“To su ekstremno opasni ljudi i ne sme se dozvoliti njihov povratak na bojno polje”, izjavio je tada Tramp.
On je tokom svog mandata prebacio samo jednog zatvorenika u Saudijsku Arabiju, kako bi nastavio da tamo služi zatvorsku kaznu.
Američka unija za građanske slobode (ACLU) pozdravila je Naserov transfer, ali i pozvala Bajdenovu administraciju da “hitno donese slične odluke za ostale zatvorenike”.
“Okončanje dvodecenijskog nepravednog i nasilnog vojnog zatvaranja muslimanskih muškaraca u Gvantanamu je obaveza iz prespektive ljudskih prava i neophodnost u smislu nacionalne bzebednosti”, navodi se u saopštenju ACLU.
Portparolka Bele kuće Džen Psaki izjavila je da je Bajdenov cilj da zatvori američki vojni zatvor u zalivu Gvantanamo.
Od 39 preostalih zatvorenika, za 10 je već odboren transfer u druge zemlje, 17 su kandidati za dalju reviziju njihovih slučajeva, destoro učestvuje u suđenju pred vojnom komisijom, dvojica su osuđena.
Američki zvaničnici izrazili su zahvalnost Maroku što je prihvatio transfer Nasera, iako nije jasno da li će on biti oslobođen ili će ostati u zatvoru.
Zatvor u istočnom delu Kube nekada je bio lokacija gde je držano više od 700 osumnjičenih za terorizam posle napada 11. septembra. Međutim, aktivisti za ljudska prava često su kritikovali SAD zbog ovog zatvora, tvrdeći da je pritvaranje tako velikog broja boraca zarobljenih na bojnim poljima širom Bliskog istoka i Južne Azije preterano, a tretman zatvorenika u Gvantanamu nehuman.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.