Usled eskalacije rata u Ukrajini, predsednica Predstavničkog doma Kongresa SAD, Nensi Pelosi, rekla je u četvrtak da podržava zabranu uvoza ruske nafte u SAD, što bi moglo da ojača politiku predsednika Džozefa Bajdena dok i američki saveznici pokušavaju da izoluju režim ruskog predsednika Vladimira Putina.
Bajden nije bio voljan da obuzda isporuke ruske nafte u SAD ili da uvede energetske sankcije na načine koji bi smanjili snabdevanje pošto cene na pumpi već rastu. Ali podrška Pelosi podržava tu ideju u Kongresu koju već podržava veliki broj republikanaca i sve veći broj demokrata. Bela kuća je saopštila da „svi alati ostaju na stolu“.
Nalaženje zajedničkog osnova za suprotstavljanje ruskoj agresiji prema Ukrajini kroz energetsku politiku predstavljalo bi iskorak za podeljeni Kongres koji je pokazao izuzetnu odlučnost u ujedinjenoj podršci Ukrajincima, ali se borio oko konkretnih koraka za borbu protiv ruske invazije.
Ipak, Bajden se opirao, plašeći se da bi zabrana uvoza ruske nafte mogla dodatno poremetiti globalna tržišta i podići već visoke maloprodajne cene derivata.
SAD uvoze malu, ali značajnu količinu nafte iz Rusije – oko swdam odsto ukupnog uvoza sirove nafte i naftnih derivata. Neke američke industrijske grupe kažu da je čak i manje. U 2021, SAD su iz Rusije dobavile 245 miliona barela sirove nafte i naftnih derivata, što je jednogodišnji porast od 24 odsto, po američkoj Upravi za energetske informacije.
Bajden je u utorak objavio da pušta 30 miliona barela nafte iz američkih strateških rezervi, što je deo globalnog napora da se olakša snabdevanje naftom usred rata u Ukrajini, a neke demokrate traže privremeno ukidanje federalnog poreza na gorivo kako bi smanjile troškove za potrošače. Bela kuća to nije podržala, ali nije ni isključila.
Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.