Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev izjavio je da je “lično” izdao naređenje snagama bezbednosti i vojsci da “bez upozorenja pucaju” na učesnike protesta koje je nazvao “banditima i teroristima”.
Kako prenosi Gardijan, on je za podsticanje širenja nemira na protestima okrivio “takozvane slobodne medije”, izjavivši da je “20.000 bandita” izvršilo napad u gradu Almati, epicentru demonstracija koje su izbile zbog povećanja cena goriva.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kazahstana saopštilo je da je u nemirima do sada stradalo 26 “naoružanih kriminalaca” i 18 pripadnika snaga bezbednosti, dok je preko 3.000 ljudi privedeno.
Tokajev je odbacio pozive na razgovore sa učesnicima protesta kao “besmislicu”.
“Kako možemo da razgovaramo sa kriminalcima i ubicama? Moramo da se obračunamo sa dobro pripremljenim banditima, kako lokalnim tako i stranim. Preciznije, sa teroristima. I moramo da ih uništimo”, poručio je Tokajev.
On je izjavio i da je “ustavni poredak u velikoj meri ponovo uspostavljen u svim oblastima”, i da su sve administrativne zgrade “oslobođene i stavljene pod pojačanu zaštitu”, sa 70 kontrolnih punktova širom zemlje, dodajući da će se operacije uspostavljanja javnog reda nastaviti “do potpunog uništenja ekstremista”.
Prethodnih dana su desetine hiljada ljudi, od kojih su neki nosili palice i štitove, izašle na ulice. Reč je o najnasilnijim protestima otkako je Kazahstan stekao nezavisnost od Sovjetskog Saveza 1991.
Iako su demonstracije počele kao protest zbog naglog poskupljanja tečnog gasa, obim i naglo širenje nereda ukazuju na veće nezadovoljstvo u zemlji kojom ista partija vlada od sticanja nezavisnosti.
Demonstranti su upadali u vladine zgrade, palili ih i pljačkali preduzeća, a nasilje je bilo najintenzivnije u najvećem gradu u zemlji, Almatiju.
Vlada je najavila novo šestomesečno ograničenje cene goriva i moratorijum na podizanje cena komunalnih usluga u pokušaju da smiri proteste, ali je nejasno da li će ti potezi imati bilo kakav efekat. Zabrinutost da bi moglo da dodje do širenja sukoba porasla je nakon što je Tokajev zatražio pomoć od vojnog saveza ODKB, predvođenog Rusijom.
Prekid interneta i mobilne telefonije takođe izazivaju zabrinutost i otežavaju saznanja o dešavanjima u zemlji. Aerodromi u Almatiju i još jednom gradu su zatvoreni.
Tokajev je proglasio dvonedeljno vanredno stanje u celoj zemlji, uključujući policijski čas i zabranu obavljanja verskih službi.
Kazahstan, deveta zemlja na svetu po veličini, graniči se sa Rusijom na severu i Kinom na istoku i ima velike rezerve nafte, što je čini strateški i ekonomski važnom.
Uprkos tim rezervama i mineralnim bogatstvima, nezadovoljstvo zbog loših životnih uslova izraženo je u nekim delovima zemlje.
Mnogi su nezadovoljni i zbog dominacije vladajuće stranke koja ima više od 80 odsto mesta u parlamentu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.