Predstavnički dom Kongresa SAD odobrio pomoć Ukrajini od 61 milijardu dolara: Šta znamo do sada, a šta će se dalje dešavati? 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Paket finansiranja SAD za Ukrajinu izglasan je juče u Predstavničkom domu Kongresa SAD. Šta sledi u Senatu i kako je svet reagovao?

Predstavnički dom američkog Kongresa odobrio je 95 milijardi dolara inostrane pomoći Ukrajini, Izraelu i drugim američkim saveznicima na subotnjoj sednici, dok su se demokrate i republikanci udružili nakon višemesečnog otpora ekstremne desnice zbog obnovljene američke podrške za odbijanje ruske invazije.

Sa velikom većinom glasova, pomoć od 61 milijardu dolara za Ukrajinu prošla je za nekoliko minuta, što je snažan rezultat dok se američki zakonodavci utrkuju da pruže novu rundu podrške SAD ratom razorenom savezniku. Mnoge demokrate su navijale na podijumu Predstavničkog doma i mahale zastavama Ukrajine.

Govornik Majk Džonson, koji je pomogao da se paket usvoji, rekao je posle glasanja: „Ovde smo uradili svoj posao i mislim da će istorija dobro proceniti“, prenosi Gardijan.

Šta uključuje ovaj novi paket pomoći?

Ukupno finansiranje od 95 milijardi dolara uključuje otprilike 61 milijardu dolara za Ukrajinu, a deo sredstava ide za dopunu američke municije, 26 milijardi dolara za Izrael, 8 milijardi dolara za saveznike SAD u indo-pacifičkom regionu, uključujući Tajvan i 9 milijardi dolara humanitarne pomoći za civile u ratnim zonama, kao što su Haiti, Sudan i Gaza.

Paket, takođe, uključuje zabranu do marta 2025. direktnog finansiranja iz SAD za Agenciju UN za pomoć i rad (Unrwa), agenciju koja pruža ključnu pomoć do Gaze.

U ukrajinskom zakonu, od 60,7 milijardi dolara, SAD bi ukupno iskoristile oko 23 milijarde dolara da popune svoje vojne zalihe, otvarajući vrata budućim vojnim transferima SAD u Ukrajinu. Još 14 milijardi dolara bi otišlo za Inicijativu za pomoć u bezbednosti Ukrajine, u okviru koje Pentagon kupuje napredne nove sisteme naoružanja za ukrajinsku vojsku direktno od američkih odbrambenih kompanija.

Takođe postoji više od 11 milijardi dolara za finansiranje tekućih američkih vojnih operacija u regionu, poboljšavajući sposobnosti ukrajinske vojske i podstičući obaveštajnu saradnju između Kijeva i Vašingtona; i oko 8 milijardi dolara nevojne pomoći, kao što je pomoć ukrajinskoj vladi da nastavi osnovne operacije, uključujući isplatu plata i penzija.

Paket uključuje nekoliko republikanskih prioriteta koje su demokrate podržale, ili su barem bile spremne da prihvate.

Između ostalog predloge koji dozvoljavaju SAD da zaplene zamrznutu imovinu ruske centralne banke za obnovu Ukrajine; sankcije Iranu, Rusiji, Kini i kriminalnim organizacijama koje prometuju fentanil (sintetički narkotični analgetik) i zakon koji zahteva od vlasnika popularne video aplikacije TikTok iz Kine da proda svoj udeo u roku od godinu dana ili će se suočiti sa zabranom u SAD.

Šta se dalje dešava?

Prolazak kroz Dom je uklonio najveću prepreku za zahtev Džoa Bajdena za finansiranje, koji je prvi put postavljen u oktobru prošle godine, kada su ukrajinske vojne zalihe počele da ponestaju.

Ceo paket će sada ići Senatu, koji bi mogao da ga usvoji već u utorak. Zatim se prosleđuje Bajdenu, američkom predsedniku, koji je obećao da će ga odmah potpisati.

„Pozivam Senat da brzo pošalje ovaj paket na moj sto kako bih mogao da ga potpišem kao zakon i da možemo brzo da pošaljemo oružje i opremu u Ukrajinu da zadovoljimo njihove hitne potrebe na bojnom polju“, rekao je predsednik.

Čak Šumer, lider demokratske većine u Senatu, najavio je da će u utorak početi proceduralna glasanja o paketu, rekavši: „Naši saveznici širom sveta čekali su ovaj trenutak“.

Lider republikanske manjine u Senatu, Mič Mekonel rekao je: „Zadatak koji je pred nama je hitan. Ponovo je red na Senat da stvara istoriju“.

Kakva je bila reakcija Ukrajine?

Volodimir Zelenski, ukrajinski predsednik, rekao je da je „zahvalan““ obema strankama u Predstavničkom domu i „lično predsedniku Doma Majku Džonsonu na odluci koja drži istoriju na pravom putu“.

„Demokratija i sloboda će uvek imati globalni značaj i nikada neće propasti sve dok Amerika pomaže da ih zaštiti. Važni zakon o pomoći SAD koji je danas usvojio Predstavnički dom će sprečiti širenje rata, spasiti hiljade i hiljade života i pomoći obema našim nacijama da postanu jače… Hvala, Ameriko!“

Sergij Marčenko, ukrajinski ministar finansija, ukazao je na zakonsku odredbu za budžetsku podršku.

„Ovo je izuzetna podrška koja nam je potrebna da održimo finansijsku stabilnost i pobedimo“, napisao je on na X.

Kakve su bile reakcije drugih zemalja?

Tajvansko ministarstvo odbrane saopštilo je u nedelju da će razgovarati sa SAD o tome kako da iskoristi sredstva za ostrvo.

Ministarstvo je saopštilo da će „koordinirati relevantnu upotrebu budžeta sa Sjedinjenim Državama kroz postojeće mehanizme razmene i naporno raditi na jačanju sposobnosti borbene gotovosti kako bi se osigurala nacionalna bezbednost i mir i stabilnost u Tajvanskom moreuzu“.

Ministarstvo odbrane takođe je izrazilo zahvalnost američkom domu za usvajanje paketa u subotu, rekavši da je to demonstrirao „čvrstu“ američku podršku Tajvanu.

Tajvan se od 2022. žalio na kašnjenja u isporuci američkog oružja, kao što su protivvazdušne rakete Stinger, pošto su se proizvođači fokusirali na snabdevanje Ukrajine.

Kako je Rusija odgovorila?

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi odobrenje bezbednosne pomoći Ukrajini dovelo do veće štete i smrti u tamošnjem sukobu.

Odluka će „SAD će dodatno uništiti Ukrajinu i rezultirati smrću još više Ukrajinaca, za šta je kriv kijevski režim“, rekao je Peskov, prenose ruske novinske agencije.

Peskov je takođe rekao da bi odredbe u zakonodavstvu koje dozvoljavaju SAD da konfiskuju zaplenjenu rusku imovinu i prenesu je u Ukrajinu kako bi finansirale rekonstrukciju narušile imidž SAD, a Rusija će preduzeti mere odmazde.

Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev, na Telegramu je napisao da je odobrenje američke pomoći Ukrajini očekivano i zasnovano na „rusofobiji“.

„Mi ćemo, naravno, pobediti bez obzira na krvlju natopljenu 61 milijardu dolara, koje će uglavnom progutati njihov nezasitni vojnoindustrijski kompleks“, napisao je Medvedev, koji je zamenik predsednika Saveta bezbednosti.

Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da će odobravanje pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu „produbiti krize širom sveta“.

„Vojna pomoć kijevskom režimu je direktno sponzorisanje terorističkih aktivnosti“, napisala je Zaharova na Telegramu. „Za Tajvan je to mešanje u unutrašnje stvari Kine. Za Izrael, to je pravi put ka eskalaciji i porastu napetosti bez presedana u regionu“.

Za koliko brzo će SAD dostaviti oružje Ukrajini?

Pentagon bi mogao da prebaci oružje u Ukrajinu u roku od nekoliko dana nakon što paket vojne pomoći odobri Senat i Bajden ga potpiše kao zakon.

Ima mrežu skladišta u SAD i Evropi koja već drže municiju i komponente protivvazdušne odbrane koje su Kijevu očajnički potrebne.

Prema jednom američkom vojnom zvaničniku, SAD bi mogle da pošalju određenu municiju „gotovo odmah“ u Ukrajinu. Među naoružanjem koje bi moglo da ide veoma brzo su meci od 155 mm i druga artiljerija, kao i nešto protivvazdušne municije.

„Veoma bismo voleli da možemo da požurimo bezbednosnu pomoć u obimu za koji mislimo da je potreban da bi bili uspešni“, rekao je sekretar za štampu Pentagona, general-major Pat Rajder.

„Imamo veoma robusnu logističku mrežu koja nam omogućava da veoma brzo premestimo materijal“, rekao je Rajder novinarima prošle nedelje. „Možemo je prebaciti za nekoliko dana.“

Pentagon je mesecima imao spremne zalihe, ali ih nije premestio jer je ostao bez novca. Već je potrošila sva sredstva koja je Kongres ranije obezbedio za podršku Ukrajini, poslavši oružje, održavanje, obuku i rezervne delove u vrednosti od više od 44 milijarde dolara od ruske invazije u februaru 2022.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari