/// Dugo planirani mirovni pregovori o sirijskoj krizi uz posredovanje UN počeli su juče u Ženevi razgovorima predstavnika UN i sirijske vlade, ali bez glavne opozicione grupe. Delegacija sirijske vlade predvođena ambasadorom Sirije pri UN Bašarom al Džafarijem sastala se sa glavnim predstavnikom UN Štafanom de Misturom, prenele su agencije.

Uprkos pritisku Zapada glavna opoziciona grupacija – Visoki komitet za pregovore (HNC), podržana od strane Saudijske Arabije, nije došla u Švajcarsku. Izvori bliski HNC kažu za AFP da je sirijska opozicija poslala portparole u Ženevu na pregovore, ali „ne kao pregovarače“. Fuad Aliko koji je trebalo da predstavlja HNC na pregovorima rekao je ranije da je medijska delegacija HNC odlučila da ode u Ženevu. AFP kaže da ima indicija da je u petak uveče najmanje jedan od portparola napustio saudijsku prestonicu.

„Dolazak delegacije sirijske vlade i njen sastanak sa De Misturom je glavni rezultat prvog dana razgovora. On pokazuje da je sirijska vlada preduzela konstruktivan pristup i da će biti konstruktivna u traganju za pozitivnim ishodom u interesu sirijskog naroda“, rekao je stalni predstavnik Rusije u kancelariji UN u Ženevi Aleksej Borodavkin.

Sa druge strane, kako je istakao, glavna sirijska opoziciona grupacija HNC je, prema njihovim informacijama, još u Rijadu i nastavlja da postavlja preduslove što pokazuje nekonstruktivan pristup“. On je najavio da će se De Mistura sastati sa predstavnicima umerene sirijske opozicije 1. ili 2. februara.

Odsustvo HNC ocenjuje se kao veliki udarac najvećoj diplomatskoj inicijativi do sada da se okonča petogodišnji građanski rat u Siriji, koji je odneo više od 260.000 života i primorao milione da napuste svoje domove, navode agencije.

Pored predstavnika Ujedinjenih nacija, koje su pokrovitelj ovog trećeg po redu pokušaja dogovora o političkom rešenju, u Ženevi su juče bili predstavnici sirijske vlade, predstavnici umerene sirijske opozicije i sirijskih Kurda, dok je Sirijska nacionalna opozicija koja je nedavno održala sastanak u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu, saopštila da će u Ženevu doći, ali u pregovorima neće učestvovati. Ova poslednja grupa svoje učešće uslovljava garancijama UN za ispunjenje najmanje dva uslova: prestanak bombardovanja i opsade mesta koja u Siriji te grupe drže. Dogovoreno je da u njeno ime govori bivši sirijski premijer Rijad Hidžab.

Turska se ne slaže sa učešćem Demokratskog saveza sirijskih Kurda koji u Ženevi predvodi Salih Muslim. Moskva je saopštila da bez učešća Kurda pregovori nemaju smisla, a Vašington je tim povodom saopštio da pregovorima ne bi trebalo postavljati nikakve prethodne uslove.

Sporno je i učešće grupacija Ahrar el Šam i Džaiš al islam koje podržavaju Saudijska Arabija i Katar, a Rusija ih smatra bliskim teroristima.

Nije jasno ko predstavlja Slobodnu sirijsku armiju, koju Zapad smatra najvećom krovnom organizacijom naoružanih pobunjenika, ali bez zajedničkog vođstva. Njih podržava Turska.

Rusija, SAD, Iran, Turska i Saudijska Arabija kao, u sirijskoj krizi, najzainteresovanije strane države u pregovorima neće imati direktne predstavnike.

Mada su velike sile odlučile da pitanje sudbine sirijskog predsednika Bašara Asada stave po strani, o njegovoj se sudbini kao i čvrstini podrške koju mu pruža Moskva svakodnevno spekuliše.

Noje ciriher cajtung u tekstu povodom za juče planiranih pregovora, tvrdi da bi Rusija mogla da bude pridobijena za rešenje po kome bi Asada na čelu Sirije zamenio neko njoj blizak i uz garancije za ruske baze na obali Sredozemlja, ali sa Iranom je dogovor o tome mnogo teži jer Teheran Asada smatra „egzistencijalnim partnerom“. Predstavnica Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova juče je izjavila da Rusija „imajući u vidu unutarpolitički život Sirije nikada nije istupala s potpunom podrškom politici Asada i nije je priznavala za u potpunosti ispravnu“. „Tako nešto mi nikada nismo govorili“, rekla je Zaharova i dodala da Rusija nikada za sirijsku opoziciju nije govorila da su sve to teroristi.

Moskva tvrdi da je za 100 dana ruske vazdušne intervencije u Siriji od džihadista oslobođeno 217 naseljenih mesta i 1000 kilometara teritorije, Zapad i dalje tvrdi da su svakodnevni ruski vazdušni napadi usmereni „pre svega protiv opozicionih grupa, a u malom broju protiv Islamske države“ , kako kaže Frankfurter algemajne cajtungi dodaje da se ukupno uzev može govoriti o pat poziciji na terenu između trupa sirijske vlade inaoružanih grupa njenih protivnika.

Pozivajući se na Ujedinjene nacije, Noje ciriher cajtungpiše da je za pet godina rata u Siriji poginulo 250.000 ljudi, 4,6 miliona je izbeglo u inostranstvo, 6,6 miliona je ostalo u Siriji ali ne i u svojoj kući, a njih 13,5 miliona vapi za humanitarnom pomoći.

Vodeća opoziciona grupa ipak dolazi

Vodeća sirijska opoziciona grupa saopštila je u petak uveče da će poslati malu delegaciju na mirovne pregovore u kojima posreduju zvaničnici UN u Ženevi koji su počeli u petak. Izaslanik UN za Siriju Stafan de Mistura rekao je da „ima dosta razloga da veruje“ da će se glavna sirijska opoziciona grupa, Visoki komitet za pregovore (HNC), priključiti pregovorima u Ženevi u nedelju, javio je AP. On je dodao da još čeka „formalnu potvrdu“ da će Visoki komitet za pregovore (HNC) prisustvovati pregovorima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari