Koje su tri faze plana o prekidu vatre u Gazi i šta kažu Izrael i Hamas? 1Foto: EPA-EFE/JULIEN DE ROSA

Hamas je službeno odgovorio na plan o prekidu vatre koji je podržao Savet bezbednosti UN-a, prenosi Al Jazeera. Palestinska grupa je navodno tražila nekoliko amandmana, od kojih je najvažniji da se Izrael obaveže na trajni prekid vatre.

Prva faza podrazumeva šestonedeljni prekid vatre, nakon čega će biti održani pregovori o trajnom prekidu vatre.

U odgovoru Hamasu, američki državni sekretar Entoni Blinken pozvao je da se „prestane s cenkanjem“, poručivši da je „na njima“ da prihvate dogovor i prekinu krvoproliće.

Hamas je, međutim, rekao da je pokazao spremnost da se dogovori primirje i pozvao SAD da „izvrši pritisak na Izrael da prihvati trajni prekid vatre“.

Palestinska grupa veruje da će Izrael sprovesti samo prvu fazu dogovora pre nego što pronađe izgovor za nastavak borbi, rekli su anonimni izvori izraelskim medijima.

Blinken je, piše Gardijan, rekao da je Hamas predložio „brojne promene“ u svom odgovoru na predlog o prekidu vatre, od kojih su neke izvodljive, neke nisu.

Govoreći na konferenciji za novinare u Dohi, on je rekao da neki od Hamasovih predloga u odgovoru prevazilaze ono što je grupa ranije prihvatila u razgovorima o sporazumu o prekidu vatre i oslobađanju talaca u Gazi. Blinken je odbio da pruži više detalja o tome šta je Hamas tražio.

„Hamas je mogao da odgovori samo jednom rečju: Da“, kazao je Blinken. Umesto toga, dodao je, „Hamas je čekao skoro dve nedelje i tražio brojne promene. Sada je vreme za odluku. Što duže ovo traje, više će ljudi patiti. I kada je trebalo 12 dana samo da se dobije odgovor na predlog koji je izneo predsednik Bajden, tokom tih dvanaest dana bilo je više patnje. Što se ovo duže nastavi, patnja će biti veća“.

Stojeći pored katarskog premijera i ministra spoljnih poslova šeika Mohameda bin Abdulrahmana Al Tanija, opisao je Katar kao „neumornog partnera“ koji radi na miru.

Blinken je rekao da je postizanje dogovora „izvodljivo“, dodajući: „Verujem da je apsolutno neophodno da se potrudimo da to uradimo. Ali nema garancije.“

Državni sekretar SAD je, takođe, upozorio Izrael. „Mi gledamo i nastavljamo veoma pažljivo da posmatramo međunarodno humanitarno pravo. I mi imamo niz sopstvenih procesa unutar američke administracije, uključujući i moje odeljenje, da procenimo da li se Izrael ili bilo koji drugi borac u bilo kom drugom sukobu pridržava tih procesa“.

Katarski premijer rekao je da mora postojati trajno rešenje koje bi omogućilo palestinskoj državi i Izraelu da žive rame uz rame.

Posle 247 dana rata u Gazi, Savet bezbednosti UN usvojio je 10.juna sa 14 glasova Za – uz uzdržanu Rusku Federaciju – rezoluciju kojom se predlaže sveobuhvatan trofazni sporazum o prekidu vatre za okončanje rata u Gazi, i poziva Izrael i Hamas da ga sprovedu bez odlaganja i uslova.

Kako stoji na sajtu UN, Rezolucijom 2735 (2024), 15-člano telo UN predviđa tri faze, od kojih bi prva uključivala trenutni i potpuni prekid vatre sa oslobađanjem talaca; povratak posmrtnih ostataka nekih talaca koji su ubijeni; razmena palestinskih zatvorenika; povlačenje izraelskih snaga iz naseljenih područja u Gazi; povratak palestinskih civila u njihove domove; i bezbednu i efikasnu distribuciju humanitarne pomoći u velikim razmerama širom Gaze.

Druga faza bi dovela do trajnog okončanja neprijateljstava u zamenu za oslobađanje svih preostalih talaca koji su još u Gazi i potpuno povlačenje izraelskih snaga iz tog područja.

Treća faza bi označila početak velikog višegodišnjeg plana rekonstrukcije Gaze i povratak posmrtnih ostataka svih preminulih talaca koji su još u Pojasu Gaze.

Dalje u tekstu, SBUN je podvukao da će se – ako pregovori traju duže od šest nedelja za prvu fazu – prekid vatre nastaviti sve dok se pregovori traju.

Savet je takođe odbacio svaki pokušaj demografske ili teritorijalne promene u Pojasu Gaze, uključujući sve radnje koje smanjuju teritoriju Pojasa Gaze.

Nakon što je usvojena rezolucija o porekidu vatre u UN ambasador te zemlje pri UN-u Gilad Erdan naveo je da će Izrael razmotriti proterivanje visokih zvaničnika UN-a.

“Za nekoliko dana, Izrael će proučiti mogućnost proterivanja visokih zvaničnika Ujedinjenih nacija sa svojih teritorija”, rekao je za izraelski javni radio. Došlo je vreme da Izrael ozbiljno razmotri prednosti i mane povlačenja iz UN, dodao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari