Snage bezbednosti Mjanmara usmrtile su preko 1.000 civila od kada je Aung San Su Ći svrgnuta sa vlasti pre šest meseci, navodi se u izveštaju jedne grupe aktivista za zaštitu ljudskih prava.
Nemiri u zemlji traju od 1. februara, kada su oružane snage izvele puč i preuzele vlast što je izazvalo veliko nezadovoljstvo i proteste čiji učesnici zahtevaju povratak demokratiji.
Snage bezbednosti su odgovorile krvavim obračunima, koristeći pravu municiju protiv civila. Grupe koje su nastrojene protiv vojne hunte još uvek organizuju proteste širom zemlje.
Nezavisna neprofitna organizacija Udruženje za pomoć političkim zatvorenicima (AAPP) – grupa aktivista za zaštitu ljudskih prava koja registruje broj ubistava i masovnih hapšenja pod novim režimom – navodi da je broj civila koje su usmrtile snage bezbednosti dostigao 1.006.
“Sve dok je vojska na vlasti, nastaviće da ubija mlade, lekare, kao i muškarce, žene i decu. Oni ne oduzimaju samo živote ljudi, već i budućnost i demokratske nade zemlje”, rekao je osnivač i sekretar AAPP Ko Bo Gji, prenosi Gardijan.
Ko Bo Gji, čiju je organizaciju hunta proglasila za “nezakonitu”, optužuje vlasti i za “instrumentalizaciju” kovida 19 dok u zemlji vlada smrtonosni talas zaraze. Do sada je u Mjanmaru zabeleženo preko 363.000 obolelih i 13.786 smrtnih slučajeva od kovida.
Zdravstvena kriza je dodatno pogoršana zbog nedostatka medicinske brige pošto su mnoge bolnice ostale prazne zato što se njihovo osoblje pridružilo štrajkovima koji se širom zemlje održavaju u znak protesta protiv hunte.
Većina pacijenata ne želi da ide u bolnice kojima rukovodi vojska, zbog čega se stvaraju dugački redovi za kiseonik i medicinske potrepštine ispred apoteka u Jangonu.
Vojna hunta je više puta opravdavala puč navodnom prevarom na izborima 2020. Vlasti su navele da je preko 90 pripadnika snaga bezbednosti ubijeno u sukobima.
Aung San Su Ći se suočava sa nizom krivičnih optužbi, od posedovanja ilegalnih voki-tokija do kršenja zakona o državnoj tajni.
Min Aung Hlaing, lidre vojske, je imenovan za premijera u “privremenoj” vladi, koju je hunta nazvala savetom državne administracije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.