Crnogorski premijer Zdravko Krivokapić upozorio je danas parlamentarnu većinu da bi izglasavanje tužilačkih zakona kojim se ukida Specijalno državno tužilaštvo značilo da je Crna Gora „prešla crvenu liniju“ u pregovorima sa Evropskom unijom.
Tužilačkim zakonima se ukida Specijalno državno tužilaštvo i oštro su ih kritikovale Evropska unija i ambasada SAD u Podgorici. Na dnevnom redu su 18. februara. Nova vladajuća većina ih donosi po hitnom postupku bez predviđenih konsultacija.
„Opredeljenje Vlade je vladavina prava i poštovanje svih međunarodnih sporazuma. To znači da ako Crna Gora treba da bude sledeća članica EU, moramo poštovati sporazume koje smo potpisali. Da li su ovi zakoni potrebni?! Da li su ove promene neophodne?! Odgovor svih u Vladi je vrlo jasan: Da! Razlozi za takav odgovor leže u činjenici da svi građani Crne Gore, odnosno većina građana Crne Gore misli da je Tužilaštvo neefikasno i da bi trebalo da radi kvalitetnije“, naveo je Krivokapić.
Krivokapić je poručio da vlasti „ne žele da idu pogrešnim putem“.
„Zato je naša obaveza da ukažemo da Skupština mora da vodi računa da prilikom donošenja ovih zakona uključi sve zainteresovane strane. To ovoga puta nije bilo. Mi se zalažemo za evropske vrednosti i standarde i ako to tako prihvatimo, onda ćemo biti vrlo brzo na pragu Evropske unije! A ako se toga odreknemo, a vrlo nam jasno partneri kažu da bi ovakvim usvajanjem zakona prešli crvenu liniju, to znači da u dosadašnjim izveštajima koji su bili takvog karaktera da je uvek ključna reč bila ‘zastoj’, ovoga puta bi ta reč bila ‘nazadovanje'“, naveo je Krivokapić u, kako je najavljeno, vanrednom obraćanju.
Nova crnogorska parlamentarna većina planira da ukine Specijalno državno tužilaštvo čime bi specijalni tužilac Milivoje Katnić i ostali tužioci iz tog odeljenja bili neraspoređeni.
Predlogom Zakona o tužilaštvu za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije predviđa se ukidanje Specijalnog državnog tužilaštva čime bi njima automatski prestale funkcije. Do izbora rukovodioca tog novog Tužilaštva njegove poslove u predmetima koji ne trpe odlaganje, preuzelo bi Vrhovno državno tužilaštvo, navodi se u predlogu Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju.
Taj zakon nova vladajuća većina donosi po hitnom postupku, bez javne rasprave i mišljenja Evropske komisije, što je do sada bio slučaj kada su se usvajali tako bitni zakoni.
Smenu specijalnog tužioca Milivoja Katnića traži Demokratski front (DF) od kojeg zavisi opstanak Vlade. Katnić je protiv lidera DF Milana Kneževića i Andrije Mandića podigao optužnicu u slučaju pokušaja terorizma i oni su u prvostepenom postupku osuđeni na po pet godina zatvora.
Apelacioni sud je međutim ukinuo tu presudu i vratio predmet na ponovno suđenje.
Lideri DF su, po nalogu Katnića, prethodnih godina hapšeni u još nekoliko slučajeva.
Vlada kupila dva aviona za potrebe nove kompanije
Vlada Crne Gore usvojila je danas informaciju za kupovinu dva aviona „Embraer 195“ za potrebe kompanije „To Montenegro“ u vrednosti od 21 milion dolara, saopštio je na Tviteru ministar finansija Milojko Spajić.
Kompanija „To Montenegro“ je formirana nakon što je prestala sa radom nacionalna aviokompanija „Montenegro erlajns“ (Montenegro Airlines).
„Montenegro erlajns“ je prestao da leti 26. decembra nakon što je iz Vlade saopšteno da zbog evropskih pravila i domaćih zakona o državnoj pomoći više nijedan evro ne mogu da uplate kompaniji.
Predstavnici Vlade su saopštili da će nova kompanija preuzeti deo zaposlenih koji od septembra nisu primili zarade.
Takođe, „Montenegro erlajns“ je građanima na ime nerealizovanih karata ostao dužan oko 300.000 evra.
Vlada Crne Gore imenovala je 4. februara Predraga Todorovića za izvršnog direktora nove nacionalne avio-kompanije „To Montenegro“, a formiran je i Upravni odbor novog preduzeća od pet članova.
Spajić na Tviter nalogu tvrdi da su kupovinom aviona ostvarili uštedu od više od 43 miliona američkih dolara, ali i napravili veliki korak ka uspostavljanju letova nacionalnog avio prevoznika.
„Veliki korak ka ponovnom uspostavljanju letova danas. Katastrofalni, stari ugovor o rentiranju aviona između Montenegro erlajnsa i GECAS-a koji je predviđao penale i troškove od 43 miliona dolara zamenjen je kupoprodajnim kojim će država postati trajni vlasnik dva aviona za 21 miliona dolara“, napisao je Spajić na Tviteru.
Nije navedeno više detalja.
Nacionalna avio-kompanija „Montenegro erlajns“ je poslovala 26 godina, od kojih je saobraćala više od 23 godine.
Bivša vlast na čelu sa Demokratskom partijom socijalista (DPS) planirala je državnu pomoć u iznosu od 155 miliona evra, o čemu je donesen poseban zakon.
DPS je izgubila izbore 30. avgusta prošle godine, a time i upravljačka prava u državnoj aviokompaniji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.