Premijer Izraela Naftali Benet pozdravio je danas odluku da se na okupiranoj Zapadnoj obali prošire jevrejska naselja koja Palestinci i veći deo međunarodne zajednice smatraju nelegalnim.
Tokom posete naselju Elkana, Benet je ocenio da je širenje jevrejskih naselja odgovor na nedavno palestinsko nasilje.
Palestitnci smatraju izgradnju kuća za jevrejske naseljenike glavnom preprekom za mir jer se time podrivaju njihove nade u osnivanje nezavisne države na teritoriji koju je Izrael okupirao u Šestodnevnom ratu 1967. godine.
Benet je rekao da je „cionistički odgovor uvek bio naseljavanje, bezbednost i imigracija“, kada je Izrael suočen s nasiljem i da je izgradnja odobrena u Elkani najveća od osnivanja tog naselja.
Plan je izgradnja više od 4.000 domova za jevrejske naseljenike, a odobren je nedelju dana pošto je Vrhovni sud Izraela podržao odluku da se najmanje 1.000 Palestinaca iseli iz drugog dela Zapadne obale koji je proglašen vojnom zonom za uvežbavanje gađanja.
Na Zapadnoj obali podignuto je više od 130 jevrejskih naselja u kojima živi gotovo pola miliona jevrejskih naseljenika među bezmalo tri miliona Palestinca pod izraelskom vojnom upravom.
Veći deo međunarodne zajednice, uključujući administraciju predsednika SAD Džozefa Bajdena, smatra naselja za Jevreje preprekom za mir jer je smanjena i podeljena teritorija na kojoj bi mogla biti osnovana palestinska država.
Velike sile međutim nisu podstakle Izrael da zaustavi širenje takvih naselja, iako pozivaju da se višedecenijski sukob dva naroda reši po modelu dve države, odnosno osnivanjem palestinske države uz jevrejsku.
Benet koji već dugo podržava jevrejska naselja i nekada je rukovodio glavnim savetom jevrejskih naseljnika, protivi se palestinskoj državnosti.
On je na čelu vladajuće koalicije koju čine raznolike partije, uključujući levičarske, desničarske i partije centra, uz jednu malu arapsku islamsku stranku. Među tim partijama ima i onih koji se protive širenju jevrejskih naselja, pa je u cilju očuvanja koalicije odlučeno da se ne preduzimaju nikakve velike mirovne inicijative, ni aneksija, ali da se nastavi izgradnja novih stanova za jevrejske naseljenike, a da se Palestincima pruži ekonomska pomoć.
Ozbiljnih mirovnih pregovora nije bilo već više od jedne decenije, a mnogi Palestinci napade na Izrael smatraju neminovnim odgovorom na skoro 55 godina vojne okupacije jer nema izgleda da se ona okonča.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.