Crnogorska Agencija za sprečavanje korupcije pokrenula je dva postupka za utvrđivanje mogućeg ugrožavanja javnog interesa – jedan u slučaju zaduživanja države u iznosu od 750 miliona eura i drugi zbog izjave ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića kojom je pokušao da napravi neprimjeren uticaj na sud, piše podgorička Pobjeda.
Kako se navodi, jedan postupak je vezan za „ispitivanje činjenica o zaduživanju države u iznosu od 750 miliona evra, time što je Ministarstvo finansija Crne Gore 9. decembra 2020. emitovalo državne obveznice na međunarodnom tržištu“.
Drugi se tiče, piše list, medijskog istupa ministra Leposavića s početka decembra prošle godine i „potencijalnog ugrožavanja javnog interesa u vezi sa donošenjem zakona o amnestiji“.
Ističu da je, u skladu sa članom 35 stav 3 Zakona o sprečavanju korupcije, Agencija zatražila izjašnjenja od premijera Krivokapića i ministra Leposavića.
Od premijera je odgovor stigao juče, dok je, kako stoji u odgovoru, Agencija dobila pojašnjenje od ministra 5. januara.
Samo dva dana pošto je konstituisana, crnogorska vlada je 9. decembra emitovala državne obveznice, a još nije obelodanila odluku o zaduženju, iako su je poslanici crnogorskog parlamenta tražili odmah nakon što je saopšteno da se država zadužila 750 miliona eura.
Premijer Zdravko Krivokapić, ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić i ministar ekonomskog razvoja Jakov Milatović u decembru su na konferenciji za novinare saopštili da je emisijom državnih obveznica od 750 miliona eura država izbegla bankrot.
Krivokapić je saopštio da su odluku o zaduženju pripremali tajno, „ali organizovano i stručno“ jer su se, kaže, bojali opstrukcije.
I drugi predmet koji je inicirala Agencija za sprečavanje korupcije vezan je za prve dane rada Vlade.
Ministar Leposavić, nekoliko dana pošto je konstituisana Vlada, pokušao je, sa visoke državne pozicije koju pokriva, potpuno izlazeći iz okvira svojih ovlašćenja, neprimeren i nezabeležen uticaj na sud.
Saopštio je povodom sudskog predmeta za pokušaj terorizma na dan izbora 2016. godine, da je taj postupak skandalozan i da očekuje da će biti vraćen na novo suđenje i najavio da će parlamentarna većina, za slučaj da presuda postane pravosnažna, inicirati zakon o amnestiji kako bi abolirali lidere DF-a Andriju Mandića i Milana Kneževića.
Nekoliko dana kasnije, kako se ističe, Leposavić je pokušao da pojasni izjavu i utvrdio kako je o zakonu o amnestiji govorio kao o mogućem rešenju, a ne o preinačenju presude.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.