Kako je tokom vikenda najavio crnogorski premijer Zdravko Krivokapić vlada će, u najkraćem roku, pokrenuti inicijativu za novi krug razgovora kojim će se, navodi, ustanoviti osnovni principi modela unapređenja rada vlade i parlamentarne većine.
Predrag Zečević, novinar i vlasnik portala bizniscg.me u izjavi za Danas podseća da su prošlogodišnji sporazum tročlane koalicije o principima funkcionisanja nove crnogorske vlasti aminovale ambasade zemalja Kvinte.
“Tako da će zeleno svjetlo za rekonstrukciju morati da da Zapad. Kao što znate, Građanski pokret URA je direktni eksponent zemalja Zapada i zbog toga on sada ćuti jer ni Zapad nije siguran da li će podržati rekonstrukciju. Naročito rekonstrukciju bezbjednosnog sektora u kome bi se mogli provući proruski ljudi”, izjavio je Zečević.
Kada je reč o Demokratskom frontu, po mišljenju sagovornika Danasa, „radi stabilnosti vlade izvjestan je ulazak nekih njihovih ljudi u izvršnoj vlasti, da bi oni zauzvrat podržali budžet, zakon o porijeklu imovine ali i ‘Maršalov plan’ ministra finansija Milojka Spajića koji predviđa reformu finansiranja zdravstva i povećanje minimalca na 450 eura“.
U ovom momentu, ukazuje Zečević, realnija je rekonstrukcija koju će podržati Kvinta nego izbori.
Naš sagovornik navodi da su u igri makar tri varijante rekonstrukcije Vlade u zavisnosti, kaže, od interesa koalicionih partnera. Koja će od tri varijante rekonstrukcije biti prihvaćena zavisiće, smatra Zečević, od stavova ambasada Kvinte, „ali i od mitropolita SPC Joanikija koji, kako sada stvari stoje, se izrazito zalaže da premijer Zdravko Krivokapić nastavi da obavlja tu dužnost“.
Ono što je sigurno, dodaje sagovornik Danasa, jeste da ambasade tipuju na aktuelnog potpredsednika Vlade Dritana Abazovića da nastavi da obavlja funkciju koordinatora bezbednosnih službi.
Prema prvoj varijanti, kaže Zečević, od budućih 18 resora više od pola pripalo bi proevropskim snagama – URA, manjine i eksperti.
Druga varijanta je oživljavanje nekadašnje ideje od 18 resora i podele prema izbornom rezultatu – devet resora DF, pet Demokrate i četiri URA, tri potpredsednika.
I treća varijanta, zaključuje Zečević, jeste „rekonstrukcija po ukusu premijera uz prethodni dogovor“. Prema predlogu Krivokapića principi rekonstrukcije podrazumevaju tri potpredsednika, kao i da resori koji su se pokazali kao obimni sa aspekta njihove funkcionalnosti budu podeljeni saglasno dogovoru“.
Podsećamo, inicijalna ideja sporazuma o rekonstrukciji vlade Crne Gore koju su sredinom prošlog meseca predložile dve najveće koalicione partije na vlasti – DF i Demokrate predviđa da predstavnici DF uđu u Vladu.
Oni su odustali od prvobitne zamisli formiranja nove vlade na čelu sa novim premijerom i pristali na rekonstrukciju.
Sada kažu da su, ukoliko ne dođe do dogovora, rešenje novi izbori smatrajući aktuelno stanje neprihvatljivim.
Međutim, njihovim najmanjim koalicionim partnerima pokretu URA, koji se odmah po objavljivanju dogovora usprotivio predloženoj rekonstrukciji, odgovara aktuelno stanje što je, nakon razgovora sa Krivokapićem i istakao funkcioner URA Miloš Konatar.
Ponovio je stavove ove partije da je rekonstrukcija moguća samo na principima ekspertsko-nestranačkog modela, ali i kazao da na njoj ne treba insistirati, jer Vlada funkcioniše i treba joj dati podršku.
Potreba za novom modernom građanskom strankom
Zečević za Danas kaže da bi nova partija levičarske orijentacije blagotvorno uticala na smirivanje tenzija.„Zbog narastujućih tenzija, velikih podjela, pritisaka sa strane i ogromnih razlika između tradicionalnih pozicionih i opozicionih subjekata, koji konstantno drže Crnu Goru u strahu od incidenata i poluvanrednom stanju, Crnoj Gori je na državnom nivou potrebna nova isključivo građanska moderna stranka, strogo lišena nacionalizma, po uzoru na ljevičarske stranke Zapada“.
Ističe da postojeći politički subjekti ne mogu smiriti uzavrele strasti u Crnoj Gori, a to ne može, kaže, ni nova stranka pod direktnom jurisdikcijom Mitropolije.
Jer, ukazuje Zečević, „mitropolit (koji drži u kabinetu sliku surovog kralja Aleksandra -zvanog Aca palikuća), koliko god bio fin čovjek, ne može biti najmanji zajednički sadržilac pravoslavnog stanovništva, a kamoli svih građana. Sjetimo se nakon 1918, i brutalnog ukidanja crnogorske države i dinastije, na izborima nijesu pobjeđivali ni Bjelaši ni ponekad zabranjeni Zelenaši – već Komunisti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.