Vođi Evropske unije ni trećeg dana zasedanja nisu blizu nagodbe o zamašnoj pomoći za oporavak privreda, zdravstva i širih slojeva građana Unije od posledica pandemije korona virusa.
Luksemburški premijer Gzavije Betel je izjavio da su ogromna neslaganja oko visine i načina izdvajanja sredstava, upozorivši da bi „izostanak solidarnosti i urušavanje nekih članica pogodili celu Uniju“ i da vrednosti Unije moraju da se brane jer sukobi u bivšoj Jugoslaviji pokazuju da mir nije zauvek zajamčen.
Nemačka kancelarka Angela Merkel je poručila da je moguć i neuspeh samita, a zvaničnici na zasedanju su rekli da bi to moglo dovesti i do zakazivanja novog susreta na vrhu EU, verovatno krajem meseca.
Betel je rekao da grupa bogatih članica EU traži pravo da pomoć siromašnijim i epidemijom najteže pogođenim članicama uslovi nadzorom da li one sprovode strukturne reforme da bi povratile konkurentnost svojih privreda, ali je naglasio da o tome moraju svi zajednički odlučiti.
Premijer Luksemburga je predočio da je „žalosno da moramo podsećati da Evropska unija u 2020-oj godini ima pravne odredbe i vrednosti i ne možemo dopustiti da to neki dovedu u pitanje“.
Betel je time ciljao na protivljenje država na istoku Unije, naročito Mađarske i Poljske, da se sredstva iz fonda oporavka i budžeta EU od preko hiljadu i 800 milijardi evra uslove poštovanjem vladavine prava, nezavisnosti pravosudja i slobode izražavanja, što Budimpešti i Varšavi zameraju ostale članice EU i Evropska komisija.
„Evropa nije bakalnica u kojoj neko samo bira šta će uzeti, već pre svega sistem vrednosti koji branimo i projekat mira, tako da od 1957-e u Evropi nije bilo rata, a pre 25 godina je došlo do rata u bivšoj Jugoslaviji“, stavio je do znanja Betel.
Luksemburški premijer je naglasio da „zato mir nikad nije zauvek obezbeđen, pa zato vrednosti moramo braniti“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.