Premijeri Poljske i Litvanije razgovarali o većoj bezbednosti, migraciji 1Foto: Pixabay/Skitterphoto

Premijeri Poljske i Litvanije rekli su danas da je jača bezbednost granica sa Belorusijom najbolji način za ublažavanje priliva migranata u njihove zemlje, jer očekuju da će se iz Belorusije nastaviti, kako su nazvali „hibridni napad“.

Mateuš Moravjecki i Ingrida Simonite takođe su istakli da su jača bilateralna saradnja, uključujući poslovna, i u sferi infrastrukture pomogli protiv neprijateljskog pritiska na istočnoj granici EU.

Dvoje premijera, kao i članovi njihovih vlada, razgovarali su o tome kako sprečiti ilegalnu migraciju i ojačati graničnu bezbednost.

„Pripremamo se za scenario dugoročnog spora oko naših granica“, rekao je Moravjecki posle razgovora. On je dodao da će dve zemlje primeniti jaču fizičku zaštitu od ilegalne migracije koju je režim beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka pretvorio u oružje.

Obe zemlje su uvele vanredne situacije na lokalnom nivou čime se blokira pristup njihovih granica sa Belorusijom. Takođe grade ograde bodljikave žice i povećale su patrole graničara i vozila.

Poljska, Litvanija i Letonija beleže veliki porast prelazaka migranata iz Iraka, Avganistana, Sirije i Afrike preko Belorusije poslednjih meseci. Te tri EU zemlje otužuju Belorusiju da gura migrante preko svojih granica.

To se događa od kada su zapadne zemlje nametnule sankcije Belorusiji zbog njene represije članova opozicije kada je Lukašenko osvojio šesti predsednički mandat na izborima koje su zapad i opozicija smatrali nameštenim.

Simonite je rekla danas da Litvanija gleda kako naći najbolja tehnička i druga rešenja da zaštiti svoju dugu granicu od preko 500 kilometara sa Belorusijom.

„Moramo staviti fizičku barijeru na naše granice jer se jasno može videti da samo elektronske sprave nisu dovoljne da se suoče sa takvim hibridnim napadom“, rekla je ona.

Moravjecki je rekao da Poljska ocenjuje da je oko 10.000 ljudi dovedeno u Belorusiju sa Bliskog istoka, uglavnom Iraka i Sirije da izvrše pritisak na istočnu granicu EU.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari