Ruske trupe su se u potpunosti povukle iz oblasti Sumi na severoistoku Ukrajine ranije ovog meseca — sada meštani procenjuju žrtve i štetu koju je ruska vojska ostavila za sobom.
„Tragično, mi svakodnevno nalazimo leševe civila. Tela koja pokazuju znake mučenja, vezanih ruku i nogu, tela koja su pretučena i u modricama, tela sa lomovima i prelomima. Posle svega ovoga, ovi ljudi su obično bili upucani u glavu“, rekao je Dmitro Živicki, guverner Sumske oblasti, za Politiko u telefonskom razgovoru.
Vlasti su identifikovale više od 120 civila ubijenih tokom okupacije.
Sumi je bio jedan od prvih regiona koji je napadnut kada je Rusija 24. februara započela svoju invaziju na Ukrajinu. Taj napad je zastao, a nakon nedelja teških borbi ruske snage su se povukle da se fokusiraju na region Donbasa na jugu.
Prošle nedelje, Živicki je objavio da su „orci nestali“ — koristeći pogrdni izraz koji su Ukrajinci usvojili za ruske vojnike. On savetuje ljude da se ne vraćaju kući dok se područje ne očisti od mina koje su za sobom ostavili osvajači.
„Kada su Rusi proterivani sa ovog područja, svuda su postavljali nagazne mine. U Trostjancu su iz nekog razloga čak postavili mine na groblje“, rekao je on, misleći na grad od 20.000 stanovnika samo 40 kilometara od ruske granice koji su Rusi koristili kao bazu.
„Nije bezbedno ići kući. Svakog dana, nagazne mine i neeksplodirane granate zatiču se na našim ulicama“, rekla je Julija Klimenko, 26-godišnjakinja iz Trostjanca.
Živicki je opisao strahote okupacije u ratu koji je pokrenuo ruski predsednik Vladimir Putin sa navodnim ciljem oslobađanja Ukrajine od nacista.
„Ubijali bi ljude na ulicama“, rekao je Živicki. „Za početak, to bi moglo biti samo za držanje mobilnog telefona u ruci. Kasnije bi pucali neselektivno redom i na svakoga. Ljudima koji su želeli da zakopaju tela to nije bilo dozvoljeno. Tela bi ili ostala da leže na ulici, ili bi ih komšije nosile u svoja dvorišta i bašte i tamo ih sahranjivale.“
Guverner naglašava da su ruske trupe pljačkale ukrajinske gradove, kradući „sve što su mogle“, pre nego što su otišli.
„Meštani kažu da je bilo nemoguće napraviti razliku između tenka i oklopnog transportera, jer su svi bili pretrpani stvarima — frižiderima, stolicama i tako dalje“, rekao je on. „Penzionerima, damama od 80 godina, ukradeni su ćebad, kao i pohabani tepisi stari 30 godina. Krali su životinje — ovce, goveda i tako dalje. Ukrali su limove. Postavili su ove stvari na svoja vozila i otišli.”
U međuvremenu, ruske snage su napustile tela svojih mrtvih vojnika. „Nisu mogli ni svoja tela da ponesu nazad. Umesto toga, krali su sve vrste smeća. To vam mnogo govori o njihovom karakteru“, rekao je Živicki.
Iako su se Rusi povukli preko granice od Sumija, Živicki se brine da će se vratiti ako uspeju da savladaju ukrajinsku vojsku u nečemu što se smatra ključnom bitkom u regionu Donbasa.
„Ovo neće biti samo bitka za Donbas. To će biti bitka za budućnost evropske civilizacije“, rekao je Živicki. „Ako izgubimo Ukrajinu, oni neće stati. Oni će nastaviti, preteći ostatku sveta.“
Regionu je potrebna „nova Manerhajmova linija“, rekao je Živicki, misleći na utvrđenja i uporišta koje je sa velikim uspehom koristila Finska kada ju je napao Sovjetski Savez 1939.
„Na granici su nam potrebne odbrambene tačke, kupole, minska polja i rovovi. Sve ovo treba da bude najsavremenije, pouzdano. Potreban nam je i sistem protivvazdušne odbrane“, rekao je Živicki.
Da bi se to dogodilo, Ukrajini je potrebna mnogo veća pomoć Zapada, rekao je Živicki, ponavljajući pozive ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i drugih političara.
„Ceo svet ne čini dovoljno. Ne reaguju na adekvatan način. Uz sankcije, odluke su dolazile presporo. Ovo je tako razočaravajuće“, rekao je on.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.