Tokom jučerašnjeg dana, japanski premijer Fumio Kišida položio je venac za stradale ispred crkve u razorenom ukrajinskom gradu Buči dok je istovremeno u Moskvi, 800 kilometara dalje, kineski predsednik Si Đinping ugošćen na bogatoj državnoj večeri kod ruskog kolege Vladimira Putina, što naglašava podelu u Aziji po pitanju ruske invazije na Ukrajinu.
Prvi japanski lider koji je posetio neku zemlju u konfliktu još od Drugog svetskog rata, Kišida je obišao Buču, grad koji je postao sinonim za brutalnost Rusije i u kojem je, prema rečima gradonačelnika, ubijeno preko 400 civila.
„Svet je bio zaprepašćen dok je gledao ubijanje civila u Buči pre godinu dana. Osećam zaista veliki bes dok obilazim mesta na kojima su se dogodili ti zločini“, izjavio je Kišida.
„Želim da izjavim saučešće svim žrtvama i ranjenima u ime japanskih građana. Japan će uz najveće napore nastaviti da pomaže Ukrajini da povrati mir“, dodao je on.
Ukrajina ima veoma veliku podršku javnosti u Japanu usled povećane zabrinutosti u Tokiju i među Japancima zbog toga šta bi se dogodilo Japanu ako bi Kina izvršila invaziju na Tajvan, navodi Gardijan.
I Rusija i Kina su sprovodile zajedničke vojne vežbe u blizini obala Japana.
Vlada u Tokiju se pridružila zapadu u nametanju sankcija Moskvi.
Kišida je rusku invaziju nazvao „sramotom koja podriva osnove međunarodnog pravnog poretka“.
Japanski nacionalni mediji su svi na naslovnim stranama objavili izveštaje o Kišidinoj poseti Ukrajini.
Kenta Izumi, lider glavne opozicione stranke u Japanu, je takođe pohvalno govorio o ovoj posetu.
Podršku Japana Ukrajini je toplo pozdravio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, koji je na društvenim mrežama objavio fotografije sa Kišidom, nazvavši ga „zaista moćnim braniocem međunarodnog poretka i dugogodišnjim prijateljem Ukrajine“.
U saopštenju koje izgleda kao odgovor na Kišidino putovanje u Ukrajinu, rusko ministarstvo odbrane je navelo da su dva ruska strateška bombardera preletela iznad Japanskog mora.
Istog dana, Si je čašom vina nazdravio sa Putinom na jednom od istorijski najpoznatijih ceremonijalnih mesta u Kremlju.
Putin je pohvalio „velikog prijatelja Sija i jačanje rusko-kineskog pratnerstva“.
Usledila je bogata državna večera, na kojoj su se dvojici lidera pridružili šefovi najvećih ruskih kompanija.
Si, koji se trudi da bude smatran za globalnog mirotvorca, tvrdi da je neutralni posrednik u konfliktu i izneo je mirovni predlog u 12 tačaka, kojim se ne poziva na povlačenje ruskih snaga a Kijev i zapad su ga već odbacili.
Različitost puteva Japana i Kine će još jednom doći do izražaja u maju, kada Kišida bude domaćin samita G7 u svom rodnom gradu Hirošimi.
Zelenski je, govoreći na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Kišidom, rekao da će se onlajn pridružiti samitu u Hirošimi.
Kišida je naglasio da ovaj samit treba da pokaže snažnu volju da se održi međunarodni poredak i vladavina prava u odgovor na rat u Ukrajini.
S druge strane, Si je lično pozvao Putina u Kinu da razgovaraju o jačanju ekonomske saradnje, čiji su znaci već vidljivi od kada su uvedene međunarodne sankcije.
Rusko-kineska trgovina je porasla za 30 odsto prošle godine, na 185 milijardi dolara, a očekuje se da će ove godine premašiti 200 milijardi.
Američki ambasador u Japanu Ram Emanuel je govorio o „dva veoma različita evropsko-pacifička partnerstva“ koja su se odvijala u utorak.
Aludirajući na nalogo za hapšenje Putina koji je izdao Međunarodni krivični sud, on je napisao: „Kišida podržava slobodu, a Si ratnog zločinca“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.