Vladimir PutinFoto: EPA-EFE/ALEXANDER KAZAKOV/SPUTNIK/KREMLIN/POOL

 

Pobuna šefa plaćeničke grupe Vagner Jevgenija Prigožina predstavljala je najozbiljniji izazov za dve decenije dugu čeličnu vladavinu ruskog predsednika Vladimira Putina.

Ipak, dok je Prigožinova pogibija u avionskoj nesreći trebalo da ojača Putinovu poziciju uoči izbora u martu, stručnjaci upozoravaju da bi on i dalje mogao da se suoči sa neslaganjem drugih ultranacionalističkih, elitističkih frakcija ljutih zbog vojnih neuspeha u Ukrajini, navodi En-Bi-Si njuz.

„Mislim da to, kratkoročno gledano, suzbija bilo kakvu vrstu ultranacionalističkih nemira“, rekao je Sem Ramani, stručnjak za međunarodne odnose sa Univerziteta Oksford u Britaniji.

„Ipak, gledajući na duže staze, nije sigurno da se ultranacionalističko neslaganje neće ponovo ispoljiti, posebno pošto se bliže izbori u martu 2024″, dodao je.

Kremlj poriče da je bio povezan sa padom aviona, odbacujući rasprostranjene spekulacije da je to bilo ubistvo iz osvete zbog Prigožinove kratkotrajne pobune krajem juna, kada su borci Vagnera zauzeli vojne objekte u južnom ruskom gradu Rostov na Donu pre nego što su krenuli u marš na Moskvu.

Ali, dva američka zvaničnika rekla su za En-Bi-Si njuz da obaveštajni podaci ukazuju na sabotažu kao glavni uzrok pada aviona, a Prigožinova smrt i pokop na maloj privatnoj sahrani u utorak su usledili nakon pokušaja da se ućutka niz kritičara visokog profila.

Andrej Kuršin, koji je vodio popularni nezavisni Telegram kanal „Moscow Calling“, uhapšen je ove sedmice zbog „javnog širenja svesno lažnih informacija o Oružanim snagama Ruske Federacije“, izvestila je u četvrtak državna novinska agencija TASS. Preti mu do 10 godina zatvora, navodi se u saopštenju.

Prošlog meseca je uhapšen i zatvoren bivši vojni oficir Igor Girkin pod optužbom za podsticanje ekstremizma.

Ovaj istaknuti ultranacionalista i komentator rata optužio je Putina za slabost i neodlučnost u Ukrajini.

Nekoliko sati posle Prigožinove smrti, opozicioni lider Aleksej Navaljni, koji služi tridesetogodišnju zatvorsku kaznu zbog optužbi za koje on kaže da su lažne, komentarisao je pad aviona u saopštenju koje je objavio njegov tim pravnika.

„Upravo od takvih sastojaka se pravi jelo koje se zove ‘građanski rat'“, naveo je on.

Takvi strahovi su se pojačali zbog izveštaja da Ukrajina vraća kontrolu nad ključnim gradovima i selima na jugu zemlje, uključujući naselje Rabotine u Zaporoškom regionu, dok manje grupe ukrajinskih boraca napreduju ka Azovskom moru.

Dalje pobede ukrajinskih snaga poput ovih bi mogle da prestavljaju opasnost za Putina, isto kao i unutrašnje nesuglasice u oružanim snagama, što je vidljivo naglašeno Prigožinovom pobunom, kaže Ramani.

„Još jednu opasnost predstavljaju tekuće podele između nižih vojnih činova – regruta i mlađih oficira – i njihovih viših oficira po svim pitanjima od rigidnosti komandne strukture do nedostatka hrane i uniformi“, ističe on.

Poslednjih nedelja, Rusi su takođe videli da je rat po prvi put stigao do stambenih oblasti Moskve, uz niz napada dronovima na zgrade u glavnom gradu.

U međuvremenu, u Ukrajini, Prigožinova smrt se doživljava kao demonstracija Putinove moći i paranoični pokušaj da se uguši sva opozicija.

„Obično su demonstrativna ubistva poput ovog dokaz da sistem počinje da uništava i jede svoje jer je previše sumnjičav“, rekao je savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak u četvrtak u intervjuu za TV Rain, nezavisni ruski kanal sa sedištem u Holandiji.

„Putin je pokazao da će dovesti u pitanje lojalnost bilo kog člana svog okruženja, čak i onih koji su mu najbliži“, dodao je on.

Šta god da je bio uzrok pada aviona, njegov efekat je možda bio još jače učvršćivanje ruskog lidera na njegovoj poziciji i odvraćanje drugih da ga izazivaju.

Keir Džajls, stručnjak za Rusiju u londonskom tink tanku Čatam haus, upozorio je da su, iako može postojati nezadovoljstvo među elitama koje podržavaju i okružuju Putina, Vagner i Prigožin predstavljali specifičnu pretnju kojoj ruski lider neće dozvoliti da se ponovi.

„Za razliku od bilo koga u Putinovom unutrašnjem krugu, Vagner je bio remetilački element izvan piramide moći“, rekao je on.

„Malo je verovatno da će bilo ko drugi ko razmišlja o tome da izazove Putina biti u istoj poziciji jer niko drugi izvan unutrašnjih struktura moći nema pristup vrsti resursa kao što je to ima Prigožin“, rekao je Džajls.

Mnogi potencijalni izazivači koji su bliski Putinu imaju sopstveni interes u održavanju statusa kvo kako bi sačuvali svoje bogatstvo i bezbednost, dodao je on.

„Svako ko je možda razmišljao da se suprotstavi Moskvi, brzo će ponovo proceniti svoju kalkulaciju rizika pošto je video šta se dogodilo Prigožinu“, zaključuje Džajls.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari