Patriota, izdajnik, mučenik: Kakvo će biti Prigožinovo nasleđe u Rusiji? 1foto BETAPHOTO (AP Photo/Dmitri Lovetsky, File)

Kada je u jednom dokumentarcu iz 2018. upitan da li postoji nešto što nikada ne bi oprostio, ruski predsednik Vladimir Putin je bez oklevanja odgovorio: „izdaja“.

Šef Vagner grupe Jevgenij Prigožin, koji je prošle sedmice poginuo u svom privatnom avionu, je imao slična uverenja, piše Gardijan.

Jedna od taktika njegovih boraca za kažnjavanje dezertera bila je da im zalepe glavu za betonski blok, a zatim ih do smrti tuku čekićem.

Čekić je postao njihov simbol.

Prigožin je godinama obavljao prljave poslove za Kremlj i radio na proširenju ruskog uticaja i sejanju neslaganja među neprijateljima širom sveta.

Putin je Prigožinu posle smrti uputio nekoliko pohvala, nazivajući ga talentovanim biznismenom koji je dao „značajan doprinos“ ratu protiv Ukrajine.

Ali, Prigožinovo nasleđe u Rusiji će se svesti na to da li će bivši Putinov saveznik nositi žig izdajnika, što je reč koju je Putin upotrebio tokom pobune Vagner grupe u junu.

Prigožin je rekao da je cilj njegove oružane pobune bio da spasi Putina od vojske, za koju je tvrdio da krije istinu o ratu i proneverava novac u ratnim uslovima.

Ali, Prigožin je i jasno prekoračio liniju, osudivši Putinovu invaziju na Ukrajinu, napisavši na društvenim mrežama da „cilj rata nije demilitarizacija ili denacifikacija Ukrajine, već da je on potreban da bi ministar odbrane Sergej Šojgu dobio još jednu zvezdicu“.

Aleksander Baunov, viši saradnik u Karnegi centra za Rusiju i Euroaziju, je prošle sedmice za Vol strit džornal napisao da je, od trenutka kada je Prigožinova pobuna nazvana izdajom, on bio obeležen čovek.

„To što što je Prigožin nazvan izdajnikom je značilo da su posledice neizbežne“, naveo je on.

Jedan izvor blizak ministarstvu odbrane je rekao da bi, u slučaju da je Prigožin ostao u životu, to predstavljalo ogromnu opasnost za Kremlj.

„Oni su eliminisali lidera potencijalne vojne ili oružane opozicije u budućnosti“, rekao je ovaj izvor.

Neki od Putinovih najbližih ljudi od poverenja su izneli namerno nejasne procene o Prigožinovom nasleđu.

Aleksej Djumin, bivši Putinov telohranitelj a sada regionalni guverner, nazvao je Prigožina „pravim patriotom“.

„Žalimo za onima koji su poginuli u katastrofi, za svim borcima Vagnera koji su umrli (tokom rata). Čovek može da oprosti greške, pa čak i kukavičluk, ali nikada izdaju. Oni nisu bili izdajice“, rekao je on.

„Ne verujem u svu tu retoriku o osveti i izdaji. Ako pažljivije pogledate celu situaciju, Prigožin nije izdao Putina, on nije bio pravi izdajica zato što nije otišao Ukrajincima ili NATO-u. On nije bio pravi izdajica, već politički problem“, rekao je Andrej Soldatov, novinar i stručnjak za ruske bezbednosne službe.

Taj problem je nestao kada se Prigožinov avion srušio prošle srede.

Prigožin je i dalje popularan među malom grupom nacionalista i zagovrnika rata, a njegova harizmatična upotreba društvenih mreža ga je učinila nekom vrstom narodnog heroja u Rusiji, gde je plenio grotesknu pažnju slično Donaldu Trampu.

Ali Prigožinov širi plan je bio da sačeka da se ratni napori Rusije u Ukrajini ponovo pokolebaju, što bi zahtevalo od njega da dovede svoje plaćenike kako bi spasao stvar i eventualno popravio svoje odnose sa Putinom.

To je strategija koja još uvek može da ojača njegovo nasleđe u smrti.

„Ako Ukrajina počne da ostvaruje dobitke, mit o Prigožinu će samo rasti. Pojaviće se sile koje mistifikuju njegovu ličnost i predstavljaju ga kao mučenika. Drugi će pričati da je on još živ“, kaže Marat Gelman, ruski kolekcionar umetnina i opozicioni političar koji je nekada bio Putinov savetnik.

Pitanje je šta će biti Prigožinovo nasleđe?

Šef Vagnera je izgradio jednu od najčuvenijih privatnih vojnih kompanija na svetu, bio je pionir u upotrebi farme trolova i osuđenika u vojsci, i pokazao je da je moguće nakratko poraziti ruskog predsednika tokom svoje oružane pobune i „marša pravde“ na Moskvu.

Istražitelji kažu da još nije identifikovano Prigožinovo telo, ali već se priča o njegovoj sahrani, za koju se očekuje da će biti u Sankt Peterburgu u narednim sedmicama.

Pojedinosti će pokazati kakvo će biti Prigožinovo nasleđe u Rusiji: da li će mu biti dodeljene državne počasti za njegovu ulogu u ratu protiv Ukrajine i ko će biti tamo da ga oplakuje.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je da je „nemoguće reći“ da li će ili neće Putin prisustvovati sahrani pošto datum još nije određen.

Ali, njegove reči nisu bile baš ohrabrujuće.

„Jedino što mogu da kažem je da predsednik sada ima veoma gust radni rapsored“, dodao je on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari