Princ Hari: Kapetan humanitarac 1Foto: FoNet AP

Princ Henri od Velsa, poznatiji kao princ Hari od Velsa, mlađi je sin princa Čarlsa od Velsa i njegove pokojne supruge Dajane, princeze od Velsa.

Peti je u liniji nasledstva britanskog trona, posle svog oca, brata princa Vilijama, bratanca princa Džordža i bratanice princeze Šarlote. Rođen je 15. septembra 1984. u Londonu. Iako je detinjstvo proveo u Kensingtonskoj palati, ledi Dajana je nastojala da njeni sinovi vode „što običniji život“ uprkos privilegovanom statusu u britanskom društvu, te ih je često vodila u zabavne parkove, restorane brze hrane i na druga mesta koja su posećivala deca njihovih godina. Za princa Harija je jednom prilikom rekla da ima „izuzetan umetnički i sportski duh“. Još u ranoj mladosti je pokazivao interesovanje za lov i jahanje.

Pošto je 2003. diplomirao na Koledžu Iton, neko vreme je putovao po Australiji, Argentini i Africi. U maju 2005. je upisao Kraljevsku vojnu akademiju Sandhurst. Nakon 44 nedelje obuke u aprilu 2006. se pridružio Konjičkoj gardi kao potporučnik. Sledeće godine je započeo obuku za potencijalni angažman u ratnoj zoni. Njegov kraljevski status je predstavljao izvesni bezbednosni izazov za vojsku, te je bilo dosta diskusije o tome da li mu uopšte treba dozvoliti da se angažuje u borbama. Princ Hari se u februaru 2008. pridružuje vojnoj misiji u Avganistanu, gde provodi dva meseca. Od 2009. do 2012. prolazi obuku za pilota helikoptera „apač“ i ubrzo drugi put odlazi u Avganistan. Nakon nekoliko borbenih misija 2015. zvanično okončava svoj vojni angažman, ali je nastavio da dobrovoljno pomaže ranjenim vojnicima i zalaže se za dobrobit bivših i sadašnjih pripadnika oružanih snaga. Provevši deset godina u vojsci, dobio je čin kapetana.

Sada sprovodi kampanju za podizanje svesti o teškoćama s kojima se suočavaju pripadnici vojnog osoblja kada se vrate životu civila. Naročito se zalaže da ranjeni i bolesni vojnici dobiju podršku šire javnosti koja im je potrebna tokom celog procesa rehabilitacije. Angažuje se u brojnim projektima i inicijativama, uključujući organizovanje Igara nepobedivih (Invictus Games), međunarodnog sportskog takmičenja za ratne invalide. Cilj Igara jeste da se putem sporta pruži podrška za oporavak i rehabilitaciju ranjenih i dobije više razumevanja i poštovanja za sve koji služe svojoj zemlji u vojsci. Igre nepobedivih su prvi put održane u Londonu 2014, a zatim u Orlandu, Florida, u maju 2016, u Torontu 2017, a ove godine će biti održane u oktobru u Sidneju.

Princ Hari takođe podržava projekte i programe za pružanje podrške ugroženoj deci i mladima. Kao vatreni sportista smatra da se sport može iskoristiti za angažovanje i obrazovanje generalno dece i omladine. Zajedno s bratom vojvodom od Kembridža i snajom vojvotkinjom od Kembridža sarađuje sa svojom Fondacijom na izgradnji modela koji omogućava veću dostupnost i bolji kvalitet sportskih treninga u školama i zajednicama.

Takođe pruža podršku deci oboleloj od HIV-a. Osnovao je 2006. humanitarnu organizaciju „Sentebale“, koja pomaže siročićima u Lesotu na jugu Afrike. Naime, nakon što je završio koledž, posetio je malu afričku državu i bio dirnut nedaćama koje su zadesile decu, čiji su roditelji umrli u epidemiji AIDS-a. Sa svojim velikim prijateljem princom Seisom od Lesota osniva „Sentebale“ da bi pružio dugoročnu podršku organizacijama koje rade s decom i mladima, a naročito onim organizacijama koje rade sa siročićima. „Sentebale“ je reč koju narod Lesota koristi kao pozdrav, a bukvalno znači „ne zaboravi me“. Prinčevi su tako nazvali humanitarnu organizaciju u spomen humanitarnom radu njihovih majki i zato što je cilj organizacije da se ne zaboravi Lesoto i nedaće tamošnje dece. Radeći na tome da se prevaziđu stigme u vezi sa HIV/AIDS, pre dve godine se javno testirao na HIV da bi podigao svest o tome koliko je lako proveriti da li ste zaraženi.

Pošto je Afriku posetio više puta, princ Hari se izuzetno zainteresovao za projekte očuvanja prirodnog nasleđa afričkog kontinenta i pružanje podrške za zaštitu tamošnjih lokalnih zajednica i divljeg sveta. Nakon što je 2015. napustio vojsku tri meseca je radio na takvim projektima u Namibiji, Tanzaniji, Južnoj Africi i Bocvani.

Svoje filantropske aktivnosti može da realizuje i preko Kraljevske fondacije vojvode i vojvotkinje od Kembridža i princa Harija. Prošle godine je zajedno s princom Vilijamom i princezom Kejt pokrenuo kampanju za očuvanje mentalnog zdravlja „Heads Together“. Cilj je da se promeni nacionalni dijalog o mentalnom zdravlju, odnosno da se prevaziđu stigme i pomogne ljudima s mentalnim poteškoćama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari