Princ Hari najomiljeniji član kraljevske porodice 1Foto: EPA FACUNDO ARRIZABALAGA

Britanska kraljevska porodica generalno se sagledava više u pozitivnom nego u negativnom svetlu, pokazuje istraživanje koje je agencija Ipsos MORI sprovela u 28 zemalja uoči današnjeg kraljevskog venčanja.

Trideset pet odsto učesnika ankete o Međunarodnoj percepciji kraljevske porodice Ujedinjenog Kraljevstva je dalo pozitivnu ocenu, a 11 odsto negativnu, dok je polovina bila neutralna. Porodica najveću popularnost uživa u Rumuniji (gde se 58 odsto ispitanika izjasnilo pozitivno), zatim u Saudijskoj Arabiji (50 odsto), Indiji (48 odsto), pa SAD (43 odsto). Argentina i Španija su jedine zemlje u kojima porodica ima ukupan negativan rejting (i u jednoj i u drugoj je samo po 18 odsto iznelo pozitivan stav).

Kraljica Elizabeta i princ Hari su najomiljeniji članovi kraljevske porodice (svakog od njih pojedinačno je kao najomiljenijeg člana izdvojilo 23 odsto ispitanika). Za njima slede vojvoda i vojvotkinja od Kembridža (sa 17, odnosno 18 odsto) i njihova deca Džordž i Šarlot (10 i 8 odsto), pa princ Čarls (8 odsto).

Različite zemlje imaju različite favorite – kraljica Elizabeta je najomiljenija u Indiji, Kini, Saudijskoj Arabiji i Brazilu; princ Hari je najpopularniji u Britaniji, Australiji i Južnoj Africi, a vojvotkinja od Kembridža u SAD, dok njenog supruga najviše vole u Francuskoj.

Otprilike polovina ispitanika (51 odsto) je rekla da kraljevska porodica ne utiče na njihovu percepciju Ujedinjenog Kraljevstva. Takođe postoji tendencija da kraljevska porodica učvrsti percepciju Ujedinjenog Kraljevstva kao tradicionalne zemlje (tako se izjasnilo 48 odsto učesnika ankete, dok je devet odsto izabralo epitet “moderan”). Zemlje u kojima preovlađuje negativan stav prema kraljevskoj porodici, kao što su Argentina, Čile i Turska, kažu da zbog nje Ujedinjeno Kraljevstvo doživljavaju kao “neravnopravno društvo” (15 odsto).

Interesovanje za kraljevsko venčanje je pokazalo nešto malo više od četvrtine učesnika ankete (27 odsto), dok je čak dve trećine (67 odsto) reklo da ih uopšte ne interesuje. Zainteresovanost je najveća u Indiji i Južnoj Africi (54 odnosno 49 odsto), a najmanja u Španiji, Švedskoj, Japanu, Srbiji i Francuskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari