Saudijski princ Muhamed bin Salman el Saud ima samo 30 godina, a pred sebe je postavio dva velika cilja: da se sa drugog mesta u saudijskom naslednom redu probije na prvo i da njegova zemlja pobedi Iran u borbi za vođstvo islamskim svetom i dominaciju Bliskim istokom.
P { text-indent: 2.5cm; margin-bottom: 0.21cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 150%; widows: 2; orphans: 2; }P.western { font-family: „YHelvetica“; font-size: 12pt; }P.cjk { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 12pt; }P.ctl { font-family: „Times New Roman“,serif; font-size: 10pt; }
Dva su cilja neposredno povezana, a rezultati u ostvarenju drugog, MbS-a, kako princa iz podozrive milošte skraćeno već naziva zapadna štampa, vodili bi ravno prvom. Naime, potiskivanjem istih i naraslih ambicija šiitskog Irana u regionu, MbS bi da potisne glavnog rivala na saudijskom terenu – prvog krunskog princa i ministra unutrašnjih poslova Muhameda bin Najefa el Sauda. Da bi ostvario primat i dominaciju svoje zemlje u regionu, a svoj u vlastitoj zemlji, MbS je odmah po stupanju na dužnost saudijskog ministra odbrane, početkom ove godine, zapodenuo rat u Jemenu, a sada se sprema za rat protiv terorizma ma gde se on nalazio – u Siriji, Iraku, na Sinaju, Avganistanu, Libiji, Pakistanu, Nigeriji… kako je sam citirao. U rekordno kratkom roku je već napravio dva vojna saveza: prvi od arapskih država za rat u Jemenu, i nedavno drugi, još ambiciozniji, od islamskih država za rat protiv „bolesti ekstremizma“. Poslednji savez okupio je 34 islamske (sunitske) države, što je mnogo više nego što je pošlo za rukom da privuče koaliciji za borbu protiv Islamske države na čijem su čelu SAD, koja ih je okupila tek 10, ali u akcijama protiv terorista gotovo i ne učestvuju.
Saudijska Arabija nije dosad imala uspeha u svojim vojnim akcijama – ni u onoj u Jemenu, ni u onoj protiv džihadista. Sem unutar sopstvenih granica, zašta se u zapadnim medijima velika zasluga pripisuje ministru unutrašnjih poslova i prvom krunskom princu Muhamedu bin Najefu el Saudu (56), koga bi MbS da nadgornja. Van svojih granica, Saudijska Arabija je ostala pod više nego ozbiljnom sumnjom da terorizam svojim potezima ne samo podstiče nego i finansijski podržava. To bi mladi princ i kraljev ljubimac sada da ispravi.
Iran, koga bi mladi princ da potisne, najuspešniji je u borbi protiv Islamske države, navodi Frankfurter algemajne cajtung.
U svom naumu, kraljev sin-ljubimac Muhamed bin Salman el Saud sapliće se o ekonomske probleme u koje njegovu zemlju, najveću izvoznicu nafte, gura pad cene tog energenta na svetskom tržištu. Međunarodni monetarni fond prognozira da bi budžetski deficit saudijske kraljevine ove godine mogao da dostigne 160 milijardi dolara ili 21,6 odsto njenog BDP-a.
Jer, budžet Saudijske Arabije od nafte zavisi više nego ruski od nafte i gasa, ta zavisnost se procenjuje na 80 odsto. Budući da mu je otac, saudijski kralj Salman, očito prepustio glavne državne poslove, MbS je već objavio program privatizacije državne imovine i štednje na državnim izdacima. Zapadni komentatori nisu baš načisto sa tim da li ga narastajući ekonomski problemi usporavaju ili naprotiv podstiču na novi spoljnopolitičko-vojni aktivizam. Koji posebno zabrinjava ključnu evropsku državu – Nemačku. Mada se vlada u Berlinu distancirala od više nego opominjućeg izveštaja Bundesnahrihtendinsta u kome se vojnim planovima mladog princa posvećuje uznemirujuća pažnja, nemački mediji su nastavili da ga analiziraju i njegove poteze raščlanjuju očito tim izveštajem inspirisani i na njega oslonjeni. Pa se upozorava da bi ambiciozni princ mogao dodatno da poremeti ratne prilike u regionu Bliskog istoka kvareći i ono malo dobrih odnosa među tamošnjim državama koliko danas postoji.
Podrška Amerike
Nemački mediji ni malo ne sumnjaju da će Muhamed bin Salman el Saud dobiti za svoje naume podršku SAD, kao kompenzaciju za saudijsko nezadovoljstvo nuklearnim sporazumom sa saudijskim konkurentom Iranom. Pa, navodi Cajt, može računati ne samo na više američkog oružja nego i na dalje zatvaranje očiju pred stanjem ljudskih prava u toj zemlji-saveznici.
Zapadni mediji ponekad i neukusno komentarišu starosnu dob saudijskih kraljeva i njihovih najbližih saradnika. Sad se pitaju da li ne dolazi vreme kada će i za tom gerontokratijom, kako kaže Frankfurter algemajne cajtung, duboko zažaliti.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.