"Pripremite se za najgori scenario i olujno more": Si Đinping na sastanku sa bezbednosnim zvaničnicima 1Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Kineski lider Si Đinping pozvao je svoje najviše zvaničnike za nacionalnu bezbednost da razmisle o „najgorim“ scenarijima i pripreme se za „olujno more“, dok vladajuća Komunistička partija pojačava napore da se suprotstavi svim uočenim unutrašnjim i spoljnim pretnjama, prenosi CNN.

„Složenost i teškoća pitanja nacionalne bezbednosti sa kojima se sada suočavamo značajno su porasli“, rekao je Si u utorak na sastanku partijske Komisije za nacionalnu bezbednost, prenela je državna novinska agencija Sinhua.

„Moramo razmišljati o najgorem scenariju i pripremiti se da se podvrgnemo velikim testovima jakih vetrova i burnih talasa, pa čak i opasnih, olujnih mora“, dodao je on.

Najnovija stroga uputstva Sija dolaze u trenutku kada se Peking suočava sa mnoštvom izazova. Suočen sa situacijom koju je nazvao „kompleksnom i teškom“, Si je rekao da Kina mora da ubrza modernizaciju svog sistema nacionalne bezbednosti i sposobnosti, sa fokusom na to da ih učini efikasnijim u „stvarnoj borbi i praktičnoj upotrebi“.

On je takođe naložio nastavak izgradnje sistema za praćenje rizika i ranog upozorenja za nacionalnu bezbednost, unapredi obrazovanje o nacionalnoj bezbednosti i poboljša upravljanje bezbednošću podataka i veštačke inteligencije.

Od dolaska na vlast pre deceniju, Si je od nacionalne bezbednosti napravio ključnu paradigmu koja prožima sve aspekte kineske uprave, kažu stručnjaci.

Proširio je koncept nacionalne bezbednosti koji pokriva sve od politike, ekonomije, odbrane, kulture i ekologije do sajber prostora. Proteže se od dubokog mora i polarnih regiona do svemira, kao i velikih podataka i veštačke inteligencije.

Pod Sijevim pojmom „sveobuhvatne nacionalne bezbednosti“, Kina je uvela niz zakona kako bi se zaštitila od uočenih pretnji, uključujući zakone o borbi protiv terorizma, kontrašpijunaži, sajber bezbednosti, stranim nevladinim organizacijama, nacionalnim obaveštajnim službama i bezbednosti podataka.

Nedavno je proširio delokrug svog već širokog zakona o kontrašpijunaži koji osim što pokriva državne tajne i obaveštajne podatke se odnosi i na „dokumente, podatke, materijale ili predmete koji se odnose na nacionalnu bezbednost i interese“.

„Sve u Sijevoj Kini je nacionalna bezbednost i sve je intenzivniji fokus na boljoj koordinaciji bezbednosti i razvoja, a čini se da bezbednosna strana pobeđuje nad ekonomskom“, napisao je Bil Bišop, dugogodišnji posmatrač Kine, u biltenu Sinocisma.

U Hong Kongu je Peking nametnuo sveobuhvatan zakon o nacionalnoj bezbednosti kako bi iskorenio neslaganje nakon što su veliki demokratski protesti uzdrmali grad.

Percepcija da je bezbednost zamenila ekonomski rast kao glavni prioritet Pekinga je pojačana višestrukim nedavnim racijama na strane kompanije, uključujući američku konsultantsku firmu Bain & Compani i firmu Due diligence Mintz Group.

Napadi su uplašili međunarodne kompanije, u vreme kada kineska vlada pokušava da pridobije strane investicije kako bi pomogla u oživljavanju usporavanja privrede otežane trogodišnjim restrikcijama bez kovida.

Kineske vlasti uhapsile su u martu Japanca zaposlenog u Astellas Pharma u Pekingu pod sumnjom za špijunažu. On je sedamnaesti japanski državljanin koji je uhapšen u Kini od kada je zakon o kontrašpijunaži donet 2014.

Na sastanku u utorak, Si je rekao da Kina mora proaktivno da oblikuje „bezbedno spoljno okruženje“ kako bi bolje održala bezbednost „otvaranja“ zemlje i „promovisala duboku integraciju razvoja i bezbednosti“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari