Indijska opozicija optužila je desničarsku i nacionalističku vladu premijera Narendre Modija za izdaju i „neoprostivo svetogrđe“, nakon izveštaja o praćenju političkih neistomišljenika.
Istraživanje 16 svetskih medija, među kojima su britanski Gardijen i američki Vašington post, pokazali su da su vlasti pojedinih država, korišćenjem softvera Pegasus izraelske tehnološke kompanije NSO grupe, hakovali više od 50 hiljada telefona novinara, opozicionara, kritičara vlasti, boraca za ljudska prava, aktivista.
Objavljeni tekstovi pokazuju da je i Modijeva vlada bila NSO klijent i koristila njihov softver, navodno i u praćenju svojih protivnika.
Kako piše Gardijen, procureli podaci pokazuju da su tako praćena i dva telefonska broja koja pripadaju najistaknutijoj indijskoj političkoj ličnosti Rahulu Gandiju, koji je vodio Kongresnu stranku do poraza na izborima 2019.
Podaci pokazuju da je njegov broj izabran kao mogući cilj godinu dana pre i u mesecima nakon glasanja.
Opozicija zato traži ostavku ministra unutrašnjih poslova Amit Šaha i istragu protiv premijera Modija zbog “uništavalja osnovnih ljudskih prava”.
Kongresna stranka je optužila Modijevu vladu da je deo špijunske mreže.
“Ovo je očigledno izdaja i potpuna abdikacija nacionalne bezbednosti od strane vlade Modija, tim više kada bi strana kompanija mogla da dobije pristup tim podacima “, piše u saopštenju Kongresne stranke.
NSO je potvrdio da su pojedine vlade koristile njihov softver, ali tvrde da su ga prodavali samo kako bi bio korišćen u borbi protiv terorizma, ne i špijuniranju političkih protivnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.